reklama

9 pravidel jak ze štěněte vychovat šikovného psa 1. díl

Přibyl k vám domů nový přírůstek v podobě roztomilého štěňátka? Je důležité láskyplně jej přivítat a důkladně o něj pečovat, protože první měsíce jsou klíčové pro zdravý růst, správnou imunitu i celkovou poslušnost zvířete. Pes bude součástí vašeho života mnoho let a čas, který mu věnujete nyní, se vám později vrátí.

i (Zdroj: Depositphotos)
S výchovou je třeba ale začít ihned, když si štěně přivedete domů (Zdroj: Depositphotos)

První měsíce jsou klíčové pro jeho zdravý růst, správnou imunitu i celkovou poslušnost. Jednou z čistých a dokonalých radostí života je příchod štěněte do rodiny, a aby štěňátko přinášelo samé radosti a žádné starosti, povíme si něco o tom, jak se na jeho příchod správně připravit.

Bezpečný byt pro pejska

Nejprve byste měli svůj byt připravit tak, aby byl pro příchod štěněte bezpečný. Pro prvních několik týdnů můžete štěněti vyhradit jen jednu část domácnosti. A všude tam, kam bude mít přístup, odstraňte z jeho dosahu elektrické a napájecí kabely, elektroniku, odpadkové koše, ale také čisticí prostředky a léky. Pozor také dejte na drahé koberce a nábytek, i ty se vyplatí pro těch prvních pár dní uklidit někam stranou. Snad všechna štěňata milují boty, obvykle čím jsou dražší tím, jsou oblíbenější.

Štěně a kotě
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Socializujte své štěně hned od začátku

První seznámení

I když se všichni na rozkošné štěňátko těšíte, příliš moc lásky najednou ho může vyděsit. Proto první dny doma byste měli být v seznamování spíše opatrnější. Pomalu, jeden po druhém k němu zepředu choďte a dopřejte mu čas, aby si vás očichalo a olízlo.

Už i malé štěně vysílá, podobně jako dospělí psi, signály, které byste měli znát, protože znamenají třeba nebezpečí, nebo boj. Například váš nadšený váš úsměv od ucha k uchu s vyceněnými zuby pro něj může znamenat něco jako signál "pozor koušu“.

Štěně a děti
i (Zdroj: Depositphotos)
Ostatní členy rodiny seznamujte s pejskem postupně

Na spaní je pelíšek

Štěně by také mělo mít svoje místo na spaní ideálně s pelíškem na nějakém tichém a klidném místě. Prvních několik nocí ještě může strávit ve vaší blízkosti, spaní v posteli ale určitě nedoporučujeme, může být velmi obtížné ho tomu později odnaučit.

Pelíšek
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Od začátku musí štěně vědět, kde má spát

Hračky vybírejte pečlivě

Stejně jako rodiče, baví kupovat hračky dětem, bude majitel rád kupovat hračky svému štěněti. Ty musí být především bezpečné. Neměli by mít žádné malé části nebo třeba měkkou syntetickou výplň, kterou by štěně mohlo spolknout. Právě proto nejsou pro psy vhodné dětské hračky.

Štěně a hračky
i (Zdroj: Depositphotos)
Pořizujte jen hračky určené pro psy

Obecně pro štěňata jsou vhodné kvalitní měkké hračky, které snad budou déle odolávat jejich ostrým zoubkům. A v době, kdy začne štěně přezubovat, jsou nejlepší hračky z pružné gumy. A pozor, rozkošná malá štěňátka, na rozdíl od jejich majitelů milují pískací hračky.

Výchově se věnujte maximálně

Alespoň první dva týdny je vhodné zůstat se štěnětem doma a věnovat se jeho výchově. Pro majitele bývá jedním z nejdůležitějších úkolů naučit malého pejska co nejdříve vykonávat potřebu tam, kde je to žádoucí, tedy ideálně venku. Budete potřebovat spoustu času a trpělivosti, ale čím intenzivnější nácvik bude, tím dříve se štěně vše naučí.

Základem úspěchu je pozitivní motivace, to znamená okamžitá odměna ve formě pamlsku a slovní pochvala vždy, když se štěně vyvenčí tam, kde je to správné.

Výcvik
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Výcvik provádějte postupně, ale důsledně

Venčení je nejdůležitější

Pokud máme zahradu, kterou bude mít štěně v budoucnu jako dospělý pes k dispozici, od začátku ji k nácviku venčení použijte. Štěně berte na venčení vždy hned ráno po probuzení, brzy po jídle a také po delší hře. V případě, že najdete loužičku doma, nikdy štěně netrestejte. Dosáhli byste jen toho, že je časem začnete, budete nacházet schované pod postelí nebo za skříní.

Venčení
i (Zdroj: Depositphotos)
Pejska berte venčit pravidelně a vždy ve stejný čas

Vydatné a správné krmení

Štěně krmte zpočátku čtyřikrát až pětkrát denně a postupně intervaly prodlužujte na třikrát až dvakrát denně. Forma krmení, intervaly a denní dávky jsou individuální podle plemene a věku.

A jaké jsou pamlsky vhodné pro štěňátko? Ideální jsou malé kousky sušeného masa anebo čtvrtky piškotů. Ale pamatujte, že i pamlsky počítáme do celkového denního příjmu energie. Aby váš pejsek nevyrostl příliš rychle a v dospělosti neměl potíže s klouby i kosterním aparátem, hlídejte množství potravy a vyváženost živin.

Krmení
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Štěně by mělo dostávat větší množství kvalitní potravy vícekrát denně po menších porcích

První prohlídka

Vaše první prohlídka u veterináře by měla proběhnout asi po týdenní aklimatizaci štěněte v novém domově. Nezapomeňte vzít s sebou všechny doklady poskytnuté chovatelskou anebo adopční skupinou. Při prohlídce proberete také očkovací a odčervovací schéma a potřebnou chovatelskou problematiku.

Pamatujte, že štěňata potřebují několik základních očkování počínaje šestým týdnem a některé vakcíny vyžadují opakovací dávku. Většinou si od seriózního chovatele přivezete pejska už očipovaného a se základním očkováním, ale i to je třeba postupně opakovat. Seznam očkování, které pejsek již absolvoval, by měl být zaznamenán v očkovacím průkazu.

Veterinář
i (Zdroj: Depositphotos)
Veterináře navštivte asi po týdenní aklimatizaci

Nepodceňujte socializaci

A na závěr rada nejdůležitější – socializujte své štěně hned od začátku. Seznamujte ho s lidmi a zvířaty. Zejména se psy, jelikož s nimi se bude potkávat celý život a musí se včas naučit, jak se k nim správně chovat. Nesmí být příliš bázlivé nebo naopak agresivní.

Štěně a kotě
i (Zdroj: Depositphotos)
Socializujte své štěně hned od začátku

Pro správnou socializaci jsou nejdůležitější první čtyři měsíce života štěněte. Co se do té doby nenaučí, bude jen obtížně dohánět. Pokud si nejste jisti, zda své štěně vychováváte správně, stojí za to vyhledat pomoc odborníka.

Jak si vybrat psa z útulku?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 5. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová