reklama

Co byste měli všechno vyčistit (a jak) potom, co někdo onemocněl

Máte doma maroda? Péče o něj je jistě náročná, aby však vaše práce nepřišla vniveč nebo aby doma neonemocněl ještě někdo jiný, je nutné dodržovat jistá hygienická pravidla. Jenže o nich se příliš nemluví. Stejně jako se nemluví ani o tom, co byste měli doma udělat potom, když se marod konečně uzdraví. Rozhodli jsme se to napravit. Připravili jsme si proto pro vás průvodce péčí o domácnost s nemocným.

i (Zdroj: Depositphotos)
K tomu, aby se nemocný brzy uzdravil a nedošlo k nakažení zbytku domácnosti, je zapotřebí dodržovat jistá hygienická pravidla. Mimo toho je však důležité domácnost udržovat v naprosté čistotě (Zdroj: Depositphotos)

Pokud chcete svůj domov co nejrychleji zbavit infekce, je zapotřebí se o něj po dobu nemoci a následně starat více, než jak tomu je obvykle. Základem takovéto péče je totiž opakované a důsledné odstraňování původců infekce. Nutné je tomu tak činit z důvodu, že nemocný kolem sebe bakterie a viry neustále šíří tím, že dýchá, kašle, kýchá a také se dotýká různých předmětů. Může tak nakazit nejen někoho jiného, ale klidně i sám sebe v rámci reinfekce (tedy opětovného onemocnění). Různé bakterie a viry mají totiž různou schopnost přežití na rozličných površích.

Tak třeba vir chřipky na površích přežije 24 hodin, zatímco Helicobacter pylori jen 1,5 hodiny. Norovirus na povrchu žije i několik dní až týdnů, parvovirus dokonce 1 rok a Salmonella typhimurium 4 roky. Když pak vezmeme v úvahu koronavirus, tak ten vydrží ve vzduchu 3 hodiny, na plastových površích 72 hodin, na nerezu 48 hodin, na mědi zhruba 4 hodiny a kartonu asi 24 hodin. Při úklidu domácnosti je proto důležité nepodceňovat riziko nákazy, pracovat v jednorázových rukavicích, používat jednorázovou roušku a často si umývat ruce. Nicméně je nutné počítat i s tím, že nikdy jejich odstranění nemůže být stoprocentní.

i (Zdroj: Depositphotos)
Taková snaha se neobejde bez opakovaného čištění a dezinfikování povrchů, na nichž by mohly choroboplodné zárodky ulpět

Při úklidu začneme koupelnou

Jakmile někdo v rodině onemocní, stává se koupelna tím nejvíce nebezpečným místem v celém domě. Musí se proto každý den pečlivě dezinfikovat. Dezinfikovat se musí vše, čeho se nemocný dotkne. Po každé návštěvě toalety by měla proběhnout jeho dezinfekce. V koupelně a na toaletě se dezinfikuje nejen umyvadlo, vana a sprchový kout, ale i baterie, splachovadlo, spínače světla, rukojeti skříněk a kliky. Nepodceňujte maličkosti, tedy mýdlenky, stojany na kartáčky, hřebeny, štětce a houbičky na make-up. Zubní kartáček nemocného oddělte od ostatních. V průběhu nemoci jej můžete dezinfikovat ve sklenici vody s 10 kapkami tea tree oleje nebo hlavičku kartáčku na 10 minut ponořte do 3% peroxidu vodíku. Kartáček potom důkladně propláchněte pod tekoucí vodou. Po nemoci pak vyměňte kartáček za nový.

i (Zdroj: Depositphotos)
Nejvíce nebezpečným místem v době nemoci je bezesporu koupelna s toaletou. Na tu je proto nutné se zaměřit nejvíce

Textil nemocného by neměl být v kontaktu s ostatními ručníky a osuškami. Ručníky, osušky, žínky nemocného by se měly měnit a prát každý den. Prádlo operte okamžitě, a to na vyšší teplotu, ideálně na 60 °C. Do praní přidejte ocet nebo profesionální dezinfekci na prádlo. S prádlem manipulujte opatrně, ideálně v jednorázových rukavicích. Po vložení do pračky si umyjte ruce.

Srdcem domova je kuchyně

Velmi důležitým místem v domě je i kuchyně. Nemocný by optimálně neměl mít do kuchyně v průběhu nemoci přístup, to ale nejde vždy zrealizovat. Rozhodně by ale neměl vařit rodině, servírovat, sahat na jídlo a na talíře. Pokud nemáte myčku, tak by měl mít nemocný vyhraněné talíře a příbory. Ty je potom zapotřebí dezinfikovat v roztoku vytvořeného z 3,8 l horké vody a 1 lžíce bělidla.

Během dne by se měla kuchyň opakovaně umývat saponáty a následně by se měla ještě dezinfikovat.  V kuchyni se dezinfikuje pracovní deska, rukojeti skříněk i lednice, vnitřek lednice, zásuvky, knoflíky sporáku, baterii a nádobí. K dezinfekci linky použijte tu správnou dezinfekci. Bohužel ve chvílích nemoci musíte sáhnout po prostředcích, které obsahují nějaké bělidlo. Octové prostředky jsou v těchto případech nedostačující. Pokud by hrozilo poškození pracovní desky, použijte fenolický roztok, avšak ve dvojnásobném až čtyřnásobném množství. Chřipkové viry zabijí dezinfekce s obsahem peroxidu vodíku.

i (Zdroj: Depositphotos)
Velmi důležitým místem v domě je kuchyně. Nemocný by do ní optimálně neměl mít přístup, i tak je zde však poměrně velké riziko rozvlečení nákazy do dalších částí domu. I zde je proto nezbytné být důslední a uklízet v mnohem větší intenzitě než obvykle

Pozor si dejte na houbičku na nádobí. Je to totiž ideální místo pro množení bakterií. Pokud je proto v domácnosti někdo nemocný, používejte místo houbičky raději papírové ručníky nebo hadřík z mikrovlákna, který lépe pohlcuje bakterie. V případě, že přece jen houbičku chcete používat, před použitím ji namočte a vložte na 2 minuty do mikrovlnky. Dezinfikovat ji také můžete i v myčce, kde ji necháte s nádobím na cyklus normálního mytí. Vyvarujte se rovněž i používání pouze jednoho hadříku na celý byt. Místo čištění byste si spíše roznesli choroboplodné zárodky po celém domě. Abyste si hadříky nepletli, doporučujeme vám mít pro každou místnost jinou barvu.

Ložnice a dětské pokoje, místa, kde se bojuje s nemocí

Ložnice a dětské pokoje se v průběhu nemoci mění v bojiště. Místnost prochází zatěžkávací zkouškou a tak je k tomu se nutné postavit. Polštář v ložnici převlékejte každý den. Stejně tak často by se měl převlékat i nemocný. Ostatní ložní prádlo však převlékněte až tehdy, když se znečistí. Ložní prádlo z postele sundávejte v rukavicích a s rouškou na ústech, protože přitom dochází k největšímu víření choroboplodných zárodků. S prádlem zacházejte opatrně, v žádném případě s ním netřeste. Prádlo nikam neuklízejte, ale vložte ho přímo do pračky. Dejte si přitom pozor, abyste při přenosu prádlo nenesli v náručí.

Po každém vložení prádla do pračky si také nezapomeňte umýt ruce. Prádlo perte na tu nejvyšší možnou teplotu (ideálně na vyvářku). K prášku je vhodné přidat i dezinfekci na prádlo. Po vyprání ložního prádla, ručníků, osušek a oblečení po nemocném je vždy vhodné pračku vyčistit. Nastavte pračku na očistný program a spusťte prázdný cyklus praní s horkou vodou a dezinfekcí. Po skončení očistného praní program praní ještě jednou opakujte, ale tentokrát bez přidání bělidla.

i (Zdroj: Depositphotos)
Ručníky, osušky, ale i oblečení nemocného je nutné prát každý den na program s vysokou teplotou

K posteli nemocného postavte dva koše. Jeden pro případ, kdyby potřeboval zvracet a jeden vyložte sáčkem na odpad. V době nemoci nemocnému odpad netřiďte. Odpadky vyhazujte každý den pěkně zavázané v sáčku. Odpadkové koše také každý den vydezinfikujte. Po nemoci je nutné důkladně uklidit celý dům. Matrace nemocného by se měla pořádně vyčistit. Matrace by měly být vysáty. Pokud máte parní vysavač, použijte ho. Jinak by se matrace měly vydezinfikovat sodou nebo k tomu určenými dezinfekčními přípravky.

Po nemoci je důležité důkladně ložnici uklidit a vyčistit. Potom, co sundáte ložní prádlo a dáte ho prát na vyvářku, matraci postele důkladně vysajte. Pokud máte parní vysavač, použijte ho. Dále je vhodné matraci posypat sodou smíchanou s tea tree olejem. Nechte alespoň 10 minut působit a pak vysajte. Kromě sody můžete na matrace použít i speciální dezinfekci, která je určená k dezinfekci matrací.

i (Zdroj: Depositphotos)
Po nemoci je nutné důkladně uklidit celý dům. Matrace nemocného by se měla pořádně vyčistit. Matrace by měly být vysáty. Pokud máte parní vysavač, použijte ho. Jinak by se matrace měly vydezinfikovat sodou nebo k tomu určenými dezinfekčními přípravky

Pokud je to možné, po nemoci vyperte i polštář s peřinou. Vyperte také všechny plyšové hračky. Vše, co je nevycpané, omyvatelné a vydrží vysokou teplotu, můžete dát vyčistit do myčky. Jinak byste měli vše omýt v horké vodě smíchané s bělidlem. V ložnici vydezinfikujte noční stolky, bočnice i čelo postele a přebalovací pult. Dudlíky vyvařte nebo vyměňte za nové.

Čistý vzduch je základ zdraví

Čistý vzduch je základ zdraví, a proto nezapomínejte v celém domě důkladně větrat. S čistým vzduchem vám může pomoci i čistička vzduchu. Se zabíjením choroboplodných zárodků vám potom pomůže i difuzér s éterickými oleji. Vyzkoušet můžete třeba tea tree oil, eukalyptus, tymián, zázvor nebo vavřín.

i (Zdroj: Depositphotos)
Každý den vyvětrejte celý dům. Čistý vzduch je přece základ zdraví

Drobnosti, na které by se však nemělo zapomínat

V průběhu nemoci je vhodné záclony a závěsy v místě, kde se nemocný zdržoval, dezinfikovat speciálními dezinfekčními prostředky na textil. Po nemoci záclony a závěsy sundejte a vyperte. Zamyslete se, na co všechno nemocný běžně sahal. Ve většině případů jde o citlivou elektroniku (dálkové ovládání, tablet, sluchátka, mobilní telefon, klávesnici počítače, herní konzoli a různou další elektroniku), kterou nemůžete namočit do dezinfekce. Použít na ni však můžete dezinfekční ubrousky.

i (Zdroj: Depositphotos)
V čistotě udržujte i takové maličkosti, na které často zapomínáme, ale ve skutečnosti je máme nejvíce v rukách, tedy klávesnice, mobilní telefony, sluchátka a podobně

Vedle postele byste po nemoci měli vydezinfikovat každé místo, kde nemocný trávil svůj čas v průběhu své nemoci, tedy i gauč nebo křeslo. I zde můžete k dezinfekci použít páru, pokud to není možné tak speciální dezinfekci na textil nebo sodu. Podlahu utírejte každý den vlhkým mopem za pomoci octu a saponátu. Pro zesílení účinku můžete použít i dezinfekci.

Zvratky z podlahy okamžitě odstraňte s pomocí papírových ručníků. Ty pak vložte do igelitového sáčku, uzavřete ho a okamžitě ho vyhoďte. Postiženou oblast na podlaze ihned vyčistěte a vydezinfikujte. Koberce během nemoci můžete ošetřovat s pomocí speciálních dezinfekčních přípravků ve spreji. Po nemoci byste však koberec měli vyčistit za použití parního vysavače, a pokud ho nemáte, je vhodné koberec nejprve vyčistit mýdlovou vodou a následně ho vydezinfikovat k tomu určenými přípravky. Nezapomínejte také na pravidelnou dezinfekci teploměru, vypínačů, klik, debetních i kreditních karet, peněženky, klíčů od bytu i od auta.

i (Zdroj: Depositphotos)
Podlahy utírejte každý den vlhkým mopem namočeným do vody s octem a saponátem

Velmi často se při onemocnění zapomíná na auto. Jenomže pokud jste ho řídili v době nemoci nebo jste v něm vezli nemocného, vyčistit byste správně měli i auto. Vydezinfikovat byste měli volant, řadicí páku, sedačky i madla. V klimatizaci byste měli vzduchový filtr. Jen tak si totiž můžete být jisti, že vám v klimatizaci necirkulují choroboplodné zárodky, ale pouze čistý vzduch. Ne vše je bohužel možné vydezinfikovat. Jde především o balíčky, knihy, spisy, dokumenty a podobně. V těchto případech je řešením čtyřdenní karanténa.

i (Zdroj: Depositphotos)
Velmi často se při uklízení domácnosti zapomíná na auto, jenomže i to bývá mnohdy během nemoci použito

Publikováno: 5. 5. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová