reklama

Netrapte se náročným jarním úklidem a vyřešte jej lehce a elegantně

Jarní nebo vánoční úklid není zrovna oblíbenou disciplínou, kterou bychom absolvovali s úsměvem na tváři a nadšením. Spíš naopak. A přitom si některé náročné úkony můžeme usnadnit a ulehčit. Zejména pokud máme spolehlivé pomocníky, kteří těžkou práci udělají za nás.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Netrapte se náročným jarním úklidem a vyřešte jej lehce a elegantně (Zdroj: Prima DOMA)

Jarní úklid

Po dlouhé, a letos opravdu dlouhé zimě bude potřeba dát náš dům či byt zase do pořádku tak, aby se nám v něm dobře žilo a spokojeně bydlelo. I když mnoho lidí trávilo poslední půlrok převážně doma, běžný úklid přeci jen nevyváží ten generální a zgruntu od podlahy po strop. 

Nemusíme však na jarním úklidu našich domácností nechat ruce a potom se dalších 14 dní léčit s bolavými zády a otlačenými koleny. Víte, jak si práci ulehčit, a přitom nezanedbat nic z toho, co potřebujeme udělat? Poradíme vám.

Aviváž

Málokdo by věřil, že obyčejná aviváž, smíchaná s vodou vytvoří dokonalý čistící prostředek, kterým se zbavíme mastnoty. 1 díl aviváže a 4 díly vody vytvoří skvělý odmašťovací prostředek, který nám navíc i krásně provoní byt. Umyjte takto dveře, kliky, všechny povrchy v kuchyni, kde mastnota ulpívá nejčastěji. 

Dveře
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dveře a kliky zbavíme nečistot pomocí naředěné aviváže

Aviváž s vodou však také skvěle dokáže oživit barvy na textiliích. Zkuste s tímto roztokem otřít křesla a sedačku, nebojte se takto vyčistit i matrace. Nejen, že docílíte právě toho vyčistění, ale rozjasníte barvy na potazích a vaše matrace budou příjemně voňavé. 

Čalounění
i (Zdroj: Prima DOMA)
Oživit ošoupaný potah na křesle pomůže trocha aviváže s vodou

Jedlá soda

Zašlé spáry mezi dlaždicemi nebo na obkladačkách můžeme bělit chemickými prostředky. Anebo vyzkoušíme staré dobré rady našich prababiček, které ani Savo ani jiné přípravky neznaly a přeci byla jejich domácnost jako ze škatulky. Použijeme jedlou sodu a klasické bělidlo, které používáme na praní záclon. Vytvoříme z něj kašičku, ale nepřidáváme žádnou vodu. Tím bychom tuto pastu jen naředili a účinek by se snížil.

Spáry
i (Zdroj: Prima DOMA)
Jedlá soda je dokonalým likvidátorem špíny ve spárách dlaždic

Kašičkou potřeme spáry mezi dlaždicemi i obkladačkami a necháme jí působit. Vezmeme rýžový kartáč a spáry bez silného drhnutí zcela lehce vyčistíme. 

Nasucho pak díky jedlé sodě dokonale vyčistíme i matrace v postelích. Jedlou sodu smícháme s několika kapkami vonného oleje (vyberte si vůni, kterou máte rádi). Sodu a vonný olej prosypeme přes jemné sítko na povrch matrace a zhruba 10 minut necháme působit. Nic se nestane, pokud oněch 10 minut prodloužíme třeba na půl hodiny. Soda do sebe nasává pachy a nabaluje na sebe i mikroskopické částečky, se kterými náš spánek trávíme. Poté vysavačem důkladně matraci vysajeme.

Čistící prostředek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Soda s vonným olejem vaši postel vyčistí a provoní

Máme-li pak po ruce antibakteriální vysavač, který by měli přednostně používat alergici a lidé s respiračními chorobami, použijeme ten. Antibakteriální vysavač zbaví naší matraci nejen sody a pachů, ale i roztočů, neviditelného prachu a ostatních příměsí, které se v matracích nashromáždí. Antibakteriální vysavač je vybaven UV světlem, které roztoče spolehlivě zlikviduje.

Křeslo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vysávat a zároveň čistit lze i křesla, pohovky nebo podlahové krytiny

Moderní lehký a výkonný tyčový vysavač s ručním UV + antibakteriálním vysavačem na matrace vysaje také běžné nečistoty z podlah a odstraní alergeny, bakterie, viry a roztoče pomocí UVC dezinfekční lampy z matrací. Raycop OMNI AIR 2v1 pro komplexní úklid domácnosti od podlahy až po postele. Ultralehký design s hmotností pouhých 1,7 kg a vysokým sacím výkonem ve své třídě. Výměnná Li-ion baterie zaručuje vysávání bez kabelu a poskytuje snadné používání při každodenním úklidu hladkých podlah, koberců, schodiště či matrace. Sací výkon se třemi úrovněmi nastavení a cyklonové sání odstraní nečistoty ze všech druhů podlah. Nečistoty nasbírané do plastové nádobky se snadno vysypou do koše stiskem jednoho tlačítka. PureAir HEPA filtrace nepropustí zpět do vzduchu alergeny ani mikročástečky prachu.

Postel
Antibakteriálním vysavačem vysajeme nečistoty i roztoče (Zdroj: Prima DOMA)
Vysavač
Antibakteriální vysavač nabízí několik možností v jednom přístroji (Zdroj: Raycop.cz)

Publikováno: 4. 5. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová