Pojem chytrá domácnost mnoho z nás zná a umí si pod ním představit spojení domácích spotřebičů s mobilními aplikacemi. Neplatí to ale jen o rozsvěcení světel nebo nastavení optimální teploty v bytě. Možností je mnohem více a my vám je rádi představíme.
Chytrá domácnost
Domov je místo, kde se cítíme dobře a bezpečně. Poslední dobou jsme si našeho domova užili víc, než bychom si přáli díky pandemii. Museli jsme si poradit se spoustou úkonů. A víte, že některé z nich vůbec dělat nemusíte? Stačí jen, když se z vaší běžné domácnosti stane domácnost chytrá.
Pod pojmem chytrá domácnost si můžeme představit ovládání některých zařízení pomocí mobilního telefonu. není to ale jen toto. Pod pojmem chytrá domácnost se skrývá mnohem a mnohem víc.
Co můžeme ovládat "chytře"?
Chytrá domácnost je především o úspoře, bezpečnosti a komfortu při užívání.
- Napojení venkovních kamer na aplikaci v mobilním telefonu představuje dokonalý pocit bezpečí.
- Ovládat můžeme i venkovní rolety, a dokonce i když jsme mimo dům. Stačí si jen nastavit dobu, kdy chceme, aby se žaluzie stáhly nebo naopak vytáhly, případně naklopily.
- Na zahradě nám chytré zařízení spustí automatickou závlahu nebo pokyne robotické sekačce, aby začala pracovat.
- Otevřít garážová vrata je pro chytrou aplikaci triviální záležitost.
- Chytrá domácnost nepotřebuje klíče od vstupních dveří, to je ovládáno čipem, sofistikovanější zařízení dokážou snímat i otisky prstů nebo rohovku oka.
- Pomocí chytré aplikace si můžeme nastavit osvícení celého domu nebo bytu, zhasínání, rozsvěcení, ale i stmívání. Zabudované senzory se pak rozsvěcí a zhasínají podle pohybu v bytě či domě.
- Pomocí vnitřních rolet nám chytrá domácnost vytvoří dokonalé soukromí.
- Topení už nebude nikdy naše starost, neboť chytré aplikace, napojené na spotřebič a tepelné čerpadlo odvedou všechnu práci za nás. Součástí této aplikace je nejen nastavení zážehu plynového kotle, ale také regulace teploty v místnostech. Aplikace navíc dokáže kontrolovat spotřebu a vyhodnocovat výdaje za topení. Je to možné používat i v případě podlahového topení.
- Na chytrou aplikaci si můžeme zapojit i některé domácí spotřebiče, např. rychlovarnou konvici.
- Pokud máme do systému zapojenou meteostanici, na základě jejích informací je pak možno regulovat větrání.
- Součástí chytré domácnosti pak bývají nejrůznější senzory a čidla, která reagují na veškeré změny. Regulují teplo, světlo, vlhkost, pohyb, a to vše vyhodnocují a ukládají do paměti.
- Pomocí mobilní aplikace innosvět můžeme průběžně či ve zvoleném období kontrolovat průběžnou spotřebu energií a platby. Zálohy je pak možné i během roku regulovat, nastavovat zvýšení nebo snížení zálohy. Můžeme tak mít přehled o všech našich odběrových místech pohodlně a přehledně.
- Při odchodu z bytu nebo domu je možné nastavit chytrou domácnost tak, aby vypnula všechny spotřebiče, které nejsou potřeba. A naopak zůstanou zapnuté pouze ty, které udržují teplo nebo světlo. Samozřejmostí je uzamčení celého objektu.
- Chytrou domácnost můžeme řídit i mimo dům či byt. Výhodné to je třeba na chatách, chalupách a dalších rekreačních objektech. Díky nastavení tak můžeme v pátek odpoledne přijet na chalupu, která již bude příjemně vytopená.
Podmínkou ovládání chytrých aplikací je dostupnost internetu. Bez něj to bohužel není možné. Další výhodou pak je to, že pokud obýváme domácnost se starším člověkem, který aplikacím a ovládání nerozumí, má k dispozici staré dobré ruční ovládání světel nebo radiátorů pomocí tlačítek a spínačů, avšak v pozadí je chytrá domácnost stále připravená a hlídá, aby chod rodiny běžel tak, jak má.
Věděli jste třeba, že chytré ovladače vám ušetří ročně až 50000 úkonů? To už za pořízení chytré domácnosti stojí, ne?
Publikováno: 1. 5. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová