Pořídili jste si krásné, zářivě bílé záclony a přišel už čas jejich praní? Jak je správně prát, aby nezešedly? A jak je v takovém případě vybělit, aby zase v oknech dělaly parádu? Zkuste jeden z našich 8 tipů. Prostředky na bělení najdete i doma ve spíži a vyhnete se zbytečné chemii.
- Bělící prostředky používejte preventivně při každém jejich praní.
- Nejlepší je prát záclony v ruce. Předejdete tak jejich poškození.
- Na pračce volte jemný program, teplotu 30 až 40°C. Při ždímání postačí 400 otáček za minutu, a to jen před koncem praní. Během praní by se ždímat neměly.
- Ideální je vložit je do speciálního sáčku na praní. Tam je dejte pěkně poskládané.
- V obchodě se podívejte po pracím prášku určeném přímo na záclony. Obsahuje přísady, které brání zašednutí. Hodí se ale jen na bílé záclony. Barevné perte v klasickém prášku na barevné prádlo.
- Po vyprání záclony hned vyndejte, aby se nezmačkaly. Stačí pověsit a vyhnete se tak ve většině případů i jejich žehlení.
- Záclony nedávejte do sušičky ani na ně nepoužívejte aviváž.
Zašednutí záclon se asi nevyhnete. Dochází k němu při běžném chodu domácnosti, v prašném prostředí, tam, kde se kouří, nebo kvůli příliš tvrdé vodě. Snadno jim vrátíte původní bělost pomocí prostředků, které najdete doma ve spíži.
Prášek do pečiva
Stačí několik sáčků s práškem do pečiva rozpustit ve vaně naplněné vodou a záclony do ní namočit. Použijte 5 sáčků a vody tolik, aby se záclona mohla ve vaně volně hýbat. Za hodinu bude hotovo a záclony můžete vyndat. Můžete také 2 sáčky přidat do pračky přímo při praní.
Sůl
Obyčejná kuchyňská sůl dokáže zázraky při úklidu i praní a bělení záclon. Připravte jim zase lázeň, ideálně na celou noc. Smíchejte sůl a vodu - na každých 10 l přidejte 3 lžíce soli a záclony do roztoku namočte.
Soda a citronová šťáva
Smíchejte jedlou sodu, citronovou šťávu a vlažnou vodu a záclony do směsi namočte asi na hodinu. Použijte 500 g sody na praní na 10 l vody. Pak hoďte do pračky a vyperte, jak jste zvyklí.
Citron
Použít můžete i samotný citron. Stačí přidat citronovou šťávu při praní do bubnu nebo zásobníku na prací prášek. Budete potřebovat minimálně 100 ml na pračku.
Ocet
Na čištění v domácnosti se na mnoha frontách hodí i ocet. Zkuste ten vinný, rozmíchejte cca 10 lžic v 5 l vody a záclony namočte přes noc. Účinkovat bude i v pračce, půl hrnku nalijte do bubnu nebo zásobníku na prací prášek a záclony vyperte.
Jádrové mýdlo
Na vybělení záclon bude fungovat i jádrové nebo žlučové mýdlo. Záclony důkladně namydlete, nechte chvilku působit a pak vymáchejte v čisté vodě. Případně kousek mýdla nastrouhejte nahrubo, rozmíchejte v teplé vodě a záclony do něj na noc namočte a pak vyperte. Můžete nastrouhané mýdlo ještě smíchat s 0,5 l vodního skla, namočte přes noc a záclony potom vyperte.
Škrob
Udrží záclony déle bílé a navíc budou držet tvar. Smíchejte 250 g škrobu s teplou vodou a na pár minut do roztoku záclony namočte.
Skořápky
I vaječné skořápky mají bělící účinek. Skořápky ze tří vajec rozdrťte, dejte do látkového sáčku a přidejte do pračky k záclonám.
Inkoust
Ten vás asi překvapí, ale má svou logiku, Dříve se při praní záclon přidávala šmolka, modré minerální barvivo. Lehký modrý nádech způsobí, že bílá barva bude působit ještě bělejším dojmem. Dnes stejnou službu odvede obyčejný modrý inkoust. Pár (opravdu pár, stačí jedna až dvě) kapek přidejte do posledního máchání.
Publikováno: 4. 5. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová