reklama

Stromkové balkonovky jsou rostliny nádherné svým vzrůstem i barevností

Rostliny pěstované v nádobách byly oblíbené již v antice, kde mezi nejoblíbenější patřily citrusy a myrty. Sortiment takto pěstovaných rostlin se stále rozšiřuje a v současné době je i u nás výběr takřka nekonečný. Rostliny můžeme vypěstovat buď sami ze semen, řízkováním nebo zakoupit sazenice v zahradnictví.

i (Zdroj: Daniela Dušková)
Stromkové balkonovky jsou nádherné svým vzrůstem i barevností (Zdroj: Daniela Dušková)

Velmi oblíbené jsou balkonovky, které lze pěstovat na kmínku a připomínají tak malé kvetoucí stromečky. Mezi ty nejhezčí patří například lilek, kejklířka, muškát, lantana či pařížská kopretina. Na kmínku ale můžeme pěstovat i vyšší exotické druhy, jako jsou marhaníky, fíkovníky nebo bouganvilea. Ke krásným rostlinám patří i stromkové růže a azalky.

Kopretina
i (Zdroj: Depositphotos)
Pařížská kopretina v plném květu

Péče

Kmínkové tvary balkonovek pečlivě zaléváme a pravidelně hnojíme. Korunku podle potřeby zaštipujeme. Vyraší-li ještě nějaké pupeny na kmínku, ihned je vyštípneme. Rostliny musejí mít kvalitní substrát a zajištěn správný odtok vody z květináče, dostatečnou drenáží na dně. Zbytečně je nenecháváme stát ani v misce s vodou. Nestříkáme je do korunky, zaléváme k patě kmene. Čím větší rostliny, tím musíme mít větší a těžší květináč, aby nebyla narušena stabilita. Přesto chráníme rostliny před větrem, snadno se převrátí.
Pokud rostliny řádně zazimujeme, můžeme se z nich těšit po mnoho let, s věkem jen nabývají na kráse. Po podzimním ochlazení je schováme dřív, než nás zaskočí první plíživé mrazíky.
Kromě terasy a balkonu, vyniknou kmínkové tvary i na ostatních zpevněných plochách a u vchodu do domu.

3povrch kvetinace muzeme osazet zde je heuchera v medene barve
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Povrch květináče můžeme osázet heucherou v měděné barvě

Výběr druhů

Olověnec ouškatý (Plumbago auriculata)

Olověnec je nízký keř, který na záhoně v našich podmínkách vymrzá. Jistá je proto výsadba do nádob, které přes zimu uchováme v bezmrazé místnosti podobným způsobem jako v případě fuchsií. Rostlina kvete jasně modrými květy od léta až do podzimu. Vydatné kvetení zajistíme pravidelným řezem v dubnu. Stromková varianta je velmi atraktivní nejen díky nádherné barvě květů, ale i díky převislejšímu růstu.

Oleandr obecný (Nerium oleander)

Vyznačuje se různou barvou květů od bílých, odstínů růžové až po červenou. Kvete celé léto od června do října. Oleandr je stálezelený keř, dosahující výšky až 2,5m.Výborně přezimuje na světle při teplotě 4-8 °C, substrát se vyplatí udržovat téměř suchý. Během léta vyžaduje slunné stanoviště a vydatné hnojení. Stříhá se po odkvětu, velmi dobře se tvaruje řezem. Množí se řízkováním během léta, řízky velmi dobře zakořeňují i ve vodě.

Oleandry
i (Zdroj: Depositphotos)
Krásné květy oleandrů nejlépe vyniknou v rustikálních terakotových nádobách

Libora měňavá (Lantana camara)

Kvete v hustých okolících květy, které mění barvu např. z růžové na červenou nebo ze žluté na oranžovou. Kvete od července do října, keř je opadavý. Přezimuje na světle při teplotě 6-10°C, výhonky před umístěním doma je vhodné zakrátit na polovinu. Během zimy vyžaduje omezenou zálivku. Lantana je velmi vhodnou rostlinou na silně osluněná stanoviště, podmínkou je však její pravidelná zálivka.

Hořcový stromek (Solanum rantonnetii)

Stává se v posledních letech u nás velmi žádaný pro svůj mimořádně pěkný růst a zvláště na tvarovaném kmínku je velmi atraktivní. Bohatě větví a vytváří při vydatném hnojení a dostatečné zálivce doslova kytici modrých květů se žlutým středem. Množí se ze semen nebo častěji řízkováním polovyzrálými vrcholovými řízky během léta. Velmi dobře přezimuje

Hořec
i (Zdroj: Depositphotos)
Hořcový stromek je oblíbený pro svoji modrofialovou barvu květů

Begonie (Begonia fuchsioides)

Bude tím pravým řešením do stinných podmínek. Nevytváří klasický kmínek s korunkou ale dlouhý výhon, který můžeme vyvazovat k opoře. Získáme tak krásně kvetoucí stromeček. Jak sám název napovídá, tato begonie bude mít něco společného s fuchsií... a je tomu tak. Její květy opravdu připomínají květy fuchsie. Nicméně její nároky na pěstování jsou stejné, jako je tomu u většiny begónií. Na rozdíl od fuchsií potřebuje polostinné stanoviště a pravidelnou zálivku.

Begonia fuchsioides
i (Zdroj: Depositphotos)
Begonia fuchsioides je pozoruhodná květina pro stinná stanoviště

Marhaník obecný (Punica granatum)

Je prastará užitková rostlina, která byla kultovní rostlinou mnoha civilizací. Jeho semena, granátová zrna, byla symbolem plodnosti. Pro pěstování v nádobách se hodí jen jednoduše kvetoucí nebo plnokvěté okrasné kultivary s červenými květy, které vyrůstají jen na jednoletém dřevě. Kvete v červenci a srpnu na výsluní. Od března do druhé poloviny června se vyplatí vydatně zalévat a přihnojovat. Granátové jablko je dekorativní zádveřní rostlinou pro vchody, schodiště a terasy a bylo tak od pradávna využíváno. Můžeme jej v podstatě libovolně tvarovat, kromě tvaru klasického stromečku na kmínku jej lze velmi snadno tvarovat i jako bonsaj. Výborně přezimuje při teplotě 2-6 °C, v nejnutnějším případě lze přezimovat i ve tmě a suchu.

Marhaník
i (Zdroj: Depositphotos)
Marhaník obecný je dekorativní jak plody, tak i jasně červenooranžovými květy

Bouganvilea

Tato bohatě kvetoucí kráska se pěstuje v mnoha barevných varianách a pěstovat se dá na mnoho způsobů. Vytváří dlouhé šlahouny, takže ji můžeme nechat i převisat z balkonu dolů nebo vyvazovat k opoře jako popínavou rostlinu. Pěstování v kmínkové formě je ale asi nejčastější. Vybereme silný prut, který bude tvořit kmen a vyvážeme jej k tyčce. Po čase zmohutní a opory nebude potřeba. Bouganvileu musíme každoročně zimovat v bezmrazém prostoru. Vždy na jaře krátce seřízneme dlouhé výhony.

Bouganvilea
i (Zdroj: Depositphotos)
Bouganvilea jako stromek v květináči

Růže (Rosa)

Pokud se přejeme vytrvalou rostlinu na kmínku, kterou nemusíme zimovat uvnitř, bude nejlepší volbou růže (Rosa). Vybíráme druhy štěpované v korunce s ohledem na to, jak vysoký stromek potřebujeme. Některé stormkové růže mohou být jen metr vysoké, jiné klidně i 1,5 m. Čím máme větší prostor, tím si můžeme dovolit vysadit větší rostlinu. Růže milují sluníčko a letní přihnojení. Na zimu je třeba kmínek obalit alespoň vrstvou pevného papíru, který přivážeme ke kmeni. Korunku rovněž obalíme pevným papírovým pytlem nebo novinami. Přezimovat můžeme venku, ale nejlépe na chráněném místě. Korunku každý rok na jaře prosvětlíme a ponechané výhony zkrátíme.

1 na velke terase se budou dobre vyjimat stromkove ruze
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Na velké terase se budou dobře vyjímat stromkové růže

Azalka (Azalea)

Na kmínku se dají dobře pěstovat i venkovní azalky. A co víc, můžeme je i tvarovat jako bonsaje. Zejména starší exempláře mohou být velmi dekorativní. Azalka snáší velmi dobře řez, v misce ji můžeme pěstovat po řadu let. Nezapomínáme na vododržný substrát na bázi rašeliny s kyselým pH. 

Azalka
i (Zdroj: Depositphotos)
Kmínkovou azalku lze pěstovat i jako bonsai

Jaké truhlíky vhodné pro balkony zvolit?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 20. 5. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková