O lapači snů jste jistě už slyšeli. A napadlo vás, že si ho snadno můžete vytvořit vlastníma rukama? Ať už chcete zkusit, zda opravdu funguje a odežene od vás zlé sny, nebo toužíte po netradiční dekoraci, neváhejte se do jeho výroby pustit.
Kde se lapače snů vzaly?
Jak byste možná vytušili, lapače snů mají svůj původ u amerických Indiánů. Podle legendy ten první vyrobila matka pro své plačící dítko, jak jí poradila šamanka. Byl to kruh vypletený nití v podobě sítě se závěsy z peříček a korálků. Tyto základní prvky se udržely dodnes.
- Kruh symbolizuje svět a vesmír, zachytává negativní energii, spojuje síť a peříčka.
- Síť má za úkol zachytit špatné sny a energii. Symetrický výplet také symbolizuje harmonii. Můžete ji vytvořit jednoduše podle našeho návodu nebo si zkusit i složitější vyplétání – v módě je třeba technika macramé a ta se bude do lapače skvěle hodit.
- Pomocí peříček se dobré sny dostávají do naší duše, přinášejí klidný spánek.
- Kamínek - je symbolem člověka, kterého lapač ochraňuje, střed, kolem kterého se točí svět. Místo kamínku může být ve středu sítě, jen otvor, kterým negativní energie propadává.
K čemu vlastně lapač snů slouží?
Je zcela věrný svému jménu. Síť v kruhu má za úkol zachytávat zlé sny. Peříčka mají jako jejich nositelé přinášet naopak sny dobré. Lapač snů má své místo nad postelí tak, aby na něj svítily první ranní sluneční paprsky. Ty spálí zlé sny zachycené v síti. V dnešní době jsou ale lapače spíše součástí boho stylu - jako dekorace zdobí stěny v místnostech, ty miniaturní můžete dokonce nosit jako šperk.
Co budete k výrobě lapače snů potřebovat?
- Kruh - můžete zvolit kruh kovový, dřevěný (často se používá vyšívací rám s odstraněnou kovovou upínací částí), bambusový nebo jakýkoli jiný o vámi zvoleném průměru. Kruhů můžete mít také několik o různých průměrech a zavěsit je nad sebe. Využijete tak třeba kroužky na záclony.
- Přízi na omotání kruhu a na výplet - můžete použít, cokoli máte doma po ruce nebo co vám v obchodě padne do oka. Může to být vlna, bavlnky, přírodní provázek, kožená nebo saténová šňůrka. Budete potřebovat množství k omotání kruhu a pak také další, lépe tenčí přízi k vytvoření sítě a zavěšení korálků a peříček. Barvy volte podle toho, co se vám líbí a hodí do interiéru.
- Korálky různých barev a tvarů, peříčka. Stejně jako u příze si vyberte to, co se vám líbí a bude k sobě ladit. Pověsit na něj můžete i další ozdoby - střapce, mušle, polodrahokamy atd. Můžete do něj dokonce zaplést řetěz se světélky.
Kruh si omotejte přízí. Můžete ho omotat celý nebo jen jeho části. Pokud máte kruh třeba bambusový, nemusíte ho přízi obmotávat vůbec a nechat vyniknout jeho strukturu. K upevnění na začátku a na konci můžete použít uzlíky nebo lepidlo z tavné pistole.
Změřte si obvod kruhu a rozdělte si ho na stejně velké části. Já jsem kruh o obvodu 36 cm rozdělila na 9 částí po 4 cm, aby byly všechny od sebe stejně vzdálené. Na jeden z bodů uvažte přízi na uzlík a začněte provlékat.
Obmotejte přízi kolem kruhu a provlečte ji vzniklým otvorem.
Za přízi zatáhněte a posuňte ji na místo druhého bodu, který jste si vypočítali. Pořádně utáhněte.
Pokračujte stejným způsobem dál, dokud nebudete mít hotovou celou první řadu. Stejně budete pokračovat v dalších řadách. Přízi si budete muset ustřihnout v potřebné délce (ale pokud byste se netrefili, nic se nestane, přízi si snadno navážete), protože klubíčko se vám do otvorů první řady nevejde. Přízi provlékejte a utahujte stejným způsobem vždy v polovině oka předcházející řady. Můžete si pomoct i jehlou, do které přízi navlečete.
Pokračujte stejně, dokud nebudete mít tímto způsobem vypletený celý kruh. Na některá místa můžete navléknout korálky, jeden by měl přijít do středu. Nakonec udělejte uzlík nebo přilepte tavnou pistolí a konce příze ustřihněte.
Teď už jen zbývá lapač dozdobit. Navlékněte na přízi korálky a uvažte je k lapači. Využijte různé délky a materiály. Můžete krom různých šňůrek použít i krajku, proužky látky a podobně. Na šňůrky potom přivažte uzlíky nebo přilepte tavnou pistolí peříčka. Nezapomeňte také na závěsné očko, které bude na horní části lapače.
Publikováno: 2. 5. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová