reklama

Tipy na oživení terasy a balkonu zajímavými doplňky

Když už máte hezkou terasu, balkon, lodžii nebo jiné venkovní posezení, zkuste doladit celkový dojem tak, aby výsledné dílo bylo atraktivní a vypadalo zajímavě. Terasa a balkon by měly nejen splňovat svou funkci, ale zároveň jsou i místem, kde trávíme dost času a potkáváme se i zde s přáteli při posezení či jiné aktivitě. Doladění takového prostoru z něj dělá unikátní dílo a vypovídá i o vkusu samotného majitele.

i (Zdroj: Depositphotos)
Tipy na oživení terasy a balkonu zajímavými doplňky (Zdroj: Depositphotos)

Dekorace na balkon či terasu

Pracovat můžeme s celou řadou prvků. Mohou jimi být dekorace, zajímavé rostliny, barvy, zahradní nábytek, osvětlení a zajímavé doplňky. Myslíme také na faktor proměnlivosti a nespokojíme se s jedním definitivním řešením. Prostor je ideální dolaďovat a neustále dotvářet. V průběhu roku můžeme v návaznosti na roční období obměnovat prostor tak, aby bylo stále na co se koukat.

Zahradní nábytek

Z materiálu je velmi trendy dřevo, kov a kámen. Zahradní nábytek by měl být hlavně účelný a pohodlný. Vévodí jednoduché a čisté tvary. Poslední dobou jsou i hodně oblíbené dřevěné palety, ze kterých se dá celkem snadno svépomocí vytvářet nábytek nejrůznějšího charakteru. Velmi in jsou také otevřené zahradní terasy nebo místa k posezení. Někdy jsou zcela pod širým nebem, jindy je kryje pouze jednoduchá pergola nebo konstrukce pro popínavé rostliny.

Oceníme zde dokonalé propojení se zahradou, pěkný výhled i vzhled. Pro taková místa volíme nábytek, který snese celoroční působení počasí. Pro tento účel se používá speciální plast, ze kterého se vyrábí nábytek i doplňky. Na trhu jsou i měkké pohodlné podložky na lehátka nebo židle, které výborně snáší déšť a téměř okamžitě osychají.

0 jednoducha zahradni kresla se pekne doplnuji s vyraznou dekoracni nadobou v pozadi
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Jednoduchá zahradní křesla se pěkně doplňují s výraznou dekorační nádobou v pozadí

Když prší

Zahradní nábytek by měl být praktický i pohodlný. A pohodlí hodně napomáhají i podložky, polštářky a deky. Určitě je ale otrava neustále myslet na to, kdy přijde déšť a vše rychle uklidit. I pro tento případ ale existuje řešení. Jsou to pohodlné podložky na zahradní lehátka ze speciálního plastu. Mohou být trvale venku a po dešti samy velmi rychle osychají.

1- Chytra podlozka na lehatko ktera zajisti pohodli a po desti rychle osycha
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Chytrá podložka na lehátko, která zajistí pohodlí a po dešti sama oschne

Dekorace

Prostor balkonu pěkně pozvednou i krátkodobé dekorace, jako je květinové aranžmá z řezaných či rostoucích květin s využitím rozličných materiálů, kterými mohou být přírodniny, i různé nádoby jako talíře, sklenice, hrnky, mističky. Fantazii popusťte otěže a nechte se řídit svým citem. Výsledek působí dobře, pokud celé dílo budete ladit v jednotném duchu. Spojujícím prvkem může být určitá barevnost, tvar, převládající materiál. Kouzlo živých dekorací je v tom, že se mění, stále se tedy koukáme na nová díla, což nejen nám, ale i ostatním přinese radost a potěšení. Chvilka kreativního tvoření nás donutí relaxovat a zastavit se nad chvilku od manuální práce. Za krátký čas vás to začne tak bavit, že dřív, než jednu dekoraci dokončíte, budete už přemýšlet nad novou.

Využijte staré "harampádí“

Rozbité a nepotřebné kousky, na kterých citově lpíte, nemusíte s těžkým srdcem vozit na smetiště. Velmi zajímavě se totiž dají zakomponovat do zahrady a nakonec nadělají daleko větší parádu nežli na hromadě v kůlně. Kousky můžete zakomponovat do záhonu mezi vegetaci, do trávníku nebo je jen někde opřít. Řiďte se svým citem, nekopírujte ostatní. Můžete vytvořit velmi originální dílo.

2- rustikalni dreveny stul na terase doplnuje tradicni smaltovane nadobi a sklenena nadoby v souladnych barvach s kvetinami
Rustikální dřevěný stůl na terase doplňuje tradiční smaltované nádobí a skleněné nádoby v souladných barvách s květinami (Zdroj: Daniela Dušková)
3- s doplnky jako je sklo zejmena pak vazy a lahve se da doslova carovat. Nebojime se ani barev. Modra a tyrkysova pusobi sveze i uklidnuje
S doplňky jako je sklo, zejména pak vázy a lahve, se dá doslova čarovat. Nebojíme se barev (Zdroj: Daniela Dušková)

Zelenina na balkony

Současné trendy hodně přejí návratu zeleniny do zahrad i na balkony. Pokud máte balkon na jižní stranu a vedro nezvládají ani muškáty, vyzkoušejte zasadit rajčata. Odmění vás bujnou zelení a sladkými plody. Na balkoně se velmi dobře pěstuje i listová zelenina, jako jsou saláty.

Vyzkoušejte letos speciální barevné zeleninové truhlíky. Hezky vypadají a saláty se z nich dobře sklízí, jejich velkou výhodou je i jejich velikost, pojmou hodně zeminy a zelenině se daří.

Zelenina v truhlíku
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Zelenina na balkone vypadá výborně ve speciálním zeleninovém truhlíku

Barvy

Nebojme se barev. Doplňky a nábytek nemusí být jen hnědé nebo bílé, zajímavý barevný akcent vnese i jeden nebo několik kousků v zajímavé, klidně i zářivé barvě. Může to být červená židle, modré křesílko nebo několik růžových květináčů a podobně. Barvy se jistě dají i kombinovat. Pozor si ale dáme na to, aby se zajímavý nápad nezvrtnul. V tomto případě méně znamená více – jeden vybraný doplněk zaujme, zatímco směsice mnoha prvků a změť barev vyvolá spíš dojem chaosu.

4 tri cervene zidle dodaji terase vitane oziveni
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Tři červené židle dodají terase vítané oživení

Vrbové pruty

Jsou pevné a zároveň pružné, dá se s nimi doslova čarovat. Můžeme z nich vytvořit loubí, tunely, různé prolézačky, lavičky, dokonce i zahradní altánek. Pruty řežeme brzy na jaře ještě před tím, než začnou vrby rašit. Proutí svazujeme a splétáme podle potřeby a zapichujeme do vlhké půdy. Z prutů se dá udělat nejen prolézačka či plůtek, můžeme je použít i na dělící stěny, kdy i v suchém stavu vypadají skvěle.

Dělící stěna
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Dělící stěna z proutí na terase pomůže vytvořit intimitu a chrání před větrem

Publikováno: 20. 5. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková