reklama

Sportovní oblečení si zaslouží správné praní

Víte, jak správně prát sportovní oblečení? Jak udržet sportovní oblečení v perfektním stavu? Máme pro vás tři jednoduchá pravidla, která podle odborníků prodlouží život vašim sportovním oděvům.

i (Zdroj: Depositphotos)
Sportovní oblečení si zaslouží správné praní (Zdroj: Depositphotos)

Sportovní oblečení je zpravidla vyrobené z tzv. funkčních vláken – nejčastěji syntetických nebo s příměsí vlny. Funkční vlákna dávají oděvům velmi specifické vlastnosti. Především vás na jedné straně chrání před chladem a na druhé umožňují odvádět pot, který při tělesné námaze nebo práci nutně vzniká. Pružnost některých vláken se zase postará o to, abyste se mohli dobře hýbat. A ionty stříbra například ve sportovních ponožkách působí antibakteriálně. Kvalitní sportovní oblečení není zrovna levná záležitost. Jak o ně pečovat, aby vydrželo?

Zapojte speciální programy

Praní při vysoké teplotě sportovnímu oblečení nesvědčí – může se změnit charakter vlákna, prádlo se může tvarově deformovat a srazit. Dobré pračky proto mají speciální program pro praní sportovních oděvů přizpůsobený právě tomu, co je pro funkční vlákna nejlepší. Jde o rychlé, šetrnější praní při 30 °C. K bezvadnému vyprání standardně znečištěného oblečení je tato teplota dostatečná, a to i díky unikátnímu provedení bubnu SnowFlake s otvory ve tvaru sněhových vloček pro účinné a šetrné praní. Program je také úspornější, protože pračka spotřebuje nejvíce energie právě na ohřev vody.

K praní sportovního prádla používejte ideálně tekuté prací prostředky
i (Zdroj: Hisense)
K praní sportovního prádla používejte ideálně tekuté prací prostředky

Používejte speciální prací prostředky a vyhněte se aviváži

K praní sportovního prádla používejte ideálně tekuté prací prostředky, které se snadněji rozpouštějí ve vodě a méně ulpívají na vláknech. Mohou to být gely pro praní vlněných oděvů, prostředky na přírodní bázi šetrné k pokožce nebo vyloženě speciální prostředky pro praní funkčního oblečení, které nenaruší strukturu vlákna a často obsahují i impregnaci například pro ochranu před vodou.

Praní při vysoké teplotě sportovnímu oblečení nesvědčí
i (Zdroj: Hisense)
Praní při vysoké teplotě sportovnímu oblečení nesvědčí

Rozhodně nepodlehněte nutkání překročit doporučené dávkování ve snaze zbavit se nečistot. Výsledkem mohou být skvrny i alergické reakce. A zapomeňte na aviváž – jejím úkolem je nejen provonět, ale také uvolnit vlákna, a proto byste se postupně připravili o elasticitu a pěkný tvar oděvů. Stejně tak nikdy nepoužívejte bělidla nebo prostředky s obsahem chlóru, abyste se zbavili odolných skvrn. S nimi si skvěle poradí technologie Pure Jet pomocí vodních paprsků, které pomohou rychle a účinně rozpustit prací prostředek. Ten tak snadněji pronikne do vláken a odstraní i odolné skvrny bez nutnosti použít vysokou teplotu parní lázně.

Pusťte na to páru

Někdy potřebujete osvěžit oblečení, které bylo dlouho uložené ve skříni a je splihlé, třeba mikiny nebo svetry. Takové prádlo je zbytečné znovu prát, jde jej jednoduše osvěžit pomocí parní funkce. Ta je také skvělá, když si potřebujete znovu obléct krátce nošený oděv. Je sice čistý, ale není to 100% ono a není čas na celý prací cyklus – i tady pomůže osvěžení párou a za pár můžete vystartovat. Pára totiž zničí bakterie a další patogenní mikroorganismy, které jsou příčinou nepříjemných pachů.

Někdy potřebujete osvěžit oblečení, které bylo dlouho uložené ve skříni
i (Zdroj: Hisense)
Někdy potřebujete osvěžit oblečení, které bylo dlouho uložené ve skříni

Zaměřte se na programy

Moderní automatické pračky jsou vybaveny takovými pracími programy, mezi nimiž nechybí například speciální program pro sportovní oblečení, program pro alergiky, praní košil, extra rychlý 15minutový program nebo tak užitečný program pro ošetření suchého prádla párou kvůli osvěžení i revitalizaci textilních vláken. Praktické jsou i funkce samočištění pračky, které zaručí, že bude vnitřní prostředí bez nečistot a bakterií  a prádlo bude pokaždé svěže vonět. Každý, kdo se snaží o ekonomický provoz domácnosti, bude nadšený z úsporného provozu. Nejen, že nové typy praček jsou v  extrémně úsporné energetické třídě B podle nového systému energetických štítků (dříve třída A+++), ale díky automatické detekci množství prádla v pračce upraví všechny parametry podle aktuální náplně.

Hisense WFQY1014EVJM (3)
i (Zdroj: Hisense)
Hisense je oficiálním sponzorem největšího fotbalového svátku – EURO 2020

Publikováno: 15. 5. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce