reklama

Uháčkujte si povlak na polštář - návod pro začátečníky

Máte polštář, který má ošklivý kabátek? Tak ho oblečte do nového. Třeba do takového, který si sami uháčkujete. Nejste v háčkování zdatní? Nevadí, přichystali jsme si pro vás jednoduchý návod, který zvládnou i naprostí začátečníci. I přes naprostou jednoduchost vás konečný výsledek mile překvapí.

Uháčkujte si povlak na polštář - návod pro začátečníky (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Háčkovaný povlak na polštář, který zvládnou i naprostí začátečníci

Co budete na projekt potřebovat:

  • 200 gramů vlny o tloušťce 3,5 až 5 mm pro háček
  • (může jít i o zbytky, různé barvy) v našem případě šlo o příze Himalaya
  • 2 háčky o velikosti 3,5 a 4,5 mm
  • nůžky
  • metr
  • jehlu na vlnu
  • daný polštář 40x40 cm
Obrázek2
Věci potřebné k uháčkování povlaku na polštář (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Postup práce:

Na polštář o velikosti 40x40 centimetrů potřebujete nejprve uháčkovat řetízek s 68 oky. Pozor, tu správnou velikost zjistíte i přiměřením řetízku k polštáři nebo k metru. Je však nutné počítat i s tím, že se vlna trochu natáhne.

Obrázek3
Základem tohoto háčkovaného povlaku na polštář jsou dva stehy. Tím prvním je single crochet. Začíná tím, že háček napíchnete pod první očko za háčkem (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Obrázek4
Po vytažení očka máte na háčku dvě oka (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Zadní stranu povlaku uháčkujete za použití dvou jednoduchých háčkovacích stehů. Na první řadu použijte single crochet stitch, tedy ten nejjednodušší háčkovací steh. Single crochet stitch se háčkuje tak, že píchnete háček do vedlejšího očka řetízku vedle háčku, naberete vlnu, kterou očkem protáhnete a následně po náběru vlny seshora nové očko protáhnete těmi dvěma na háčku a ona dvě oka shodíte z háčku. Stejným způsobem pak háčkujete celou řadu.

Obrázek5
Pro dokončení single crochet je nutné nabrat vlnu seshora a protáhnout ji přes obě očka na háček (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Obrázek6
Po dokončení stehu máte nakonec na háčku opět jen jedno očko (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Po uháčkování posledního očka v řadě pleteninu otočíte a začnete háčkovat druhou řadu, tentokráte však za použití polosloupku. Ten se háčkuje tak, že nejprve na háček nahodíte vlnu a potom háček píchnete do dírky pod očkem, kde naberete třetí očko, které dírkou protáhnete ven. Na háčku máte tři očka. Ta potřebujete zredukovat na jedno - seshora naberte čtvrté očko, jež protáhnete třemi stávajícími očky na háčku. Ta pak shodíte z háčku. Na háčku vám zůstane jedno očko, to poslední čtvrté.  Stejným způsobem háčkujte celou druhou řadu.

Obrázek7
Druhý typ oka, který se v různých kombinacích střídá s jednoduchým stehem je tzv. polosloupek nebo half double crochet stitch. I ten uháčkujete velmi snadno. V prvním kroku na háček seshora nahoďte vlnu (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Obrázek8
Následně háček píchněte pod očko a naberte vlnu na háček. Máte na háčku tedy tři očka (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Následující řady háčkujte střídavě podle bodu dva a tři. To vše 60x (60 řad).

Na přední stranu jsme v našem případě použili pro ozvláštnění dvě různé barvy, a to nesouměrným způsobem. Háčkujte opět single crochet stitch a half double crochet stitch, jen v jiném poměru. Na minerálovou bílou tentokrát použijte kombinaci střídání ok. Začněte single crochet a oka následně střídejte až do konce řady. Poslední oko pak rozhoduje o tom, jak začnete háčkovat další řadu. První oko další řady by mělo být vždy to druhé oko, než které jste háčkovali nakonec. Takto háčkujte celkem 40 řad nebo do konce jednoho 50gramového klubíčka.

Obrázek9
Seshora naberte vlnu a čtvrté očko protáhněte všemi třemi stávajícími na háčku (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Obrázek10
Po dokončení stehu máte na háčku zase jen jedno očko (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Na druhou barevnou část, tedy posledních 20 řad, jsme v našem případě použili šedou vlnu. U háčkování této části ale střídejte single crochet stitch s polosloupkem pravidelně. To znamená, že první oko v řadě by tedy mělo být pokaždé single crochet. 

Obrázek11
Po uháčkování máte dva stejně velké obdélníky, které je nutné sešít k sobě (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Po uháčkování potřebných čtverců háčkování ukončete.

Obrázek12
K sešití povlaku použijte vlnu, kterou jste háčkovali zadní stranu povlaku polštáře. Na sešití použijte jednoduchý hřbetový steh (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Všechny díly sešijeme jednoduchým švem hřbetovým. Pokud chcete, můžete na jednu stranu potahu našít zip.

Obrázek13
Po sešití vám vznikne tento pěkný a stylový háčkovaný povlak na polštář (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Publikováno: 25. 4. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová