reklama

Jak zvládnout mytí oken? Pomůžou osvědčené tipy i šikovný robot

Okna svítící čistotou jsou snem každé hospodyňky. Jenže jejich mytí patří k domácím činnostem, které nás ne vždy baví a často je odkládáme s výmluvou na nedostatek času. Poradíme vám pár vychytávek, s nimiž zvládnete vyčistit okna dokonale a rychle. A představíme vám také jednoho šikovného domácího pomocníka z robotické říše.

i (Zdroj: Depositphotos)
Když víte jak na to, zvládnete mytí oken rychle a úspěšně (Zdroj: Depositphotos)

Jarní počasí doslova láká k tomu, abychom se pustili do pořádného domácího úklidu, který se pochopitelně neobejde i bez důkladného umytí oken. Ale tato činnost trochu paradoxně "nemá ráda“ extrémně krásné počasí, takže si raději vyberte jiný den, než když na obloze krásně svítí slunce. Přímé a ostré sluneční záření rychle vysouší vodu a na sklech pak zůstávají nepěkné šmouhy. Stejně tak se vyhněte mytí oken, když venku mrzne. Je to škodlivé nejen pro vaše zdraví, ale mráz může poškodit sklo i okenní rámy.

Rámy a parapety jsou základ

Než se pustíte do samotného mytí okenních skel, sundejte z parapetů všechny květiny, dekorace a vše ostatní, co tam je odloženo. Z parapetů setřete hrubé nečistoty a prach. Jako další krok přichází otření celých okenních rámů a klik. Teprve pak se můžete pustit do samotného omytí skel, protože budete mít čisté okolní plochy a špína se nebude na sklech rozmazávat.

Mytí rámu oken
i (Zdroj: Prima DOMA)
Než se pustíme do mytí okenních skel, důkladně otřeme rámy

Mytí začínáme od vnitřních okenních ploch, kde jsou menší nečistoty jako prach a otisky prstů. Zvenku nás pak čekají trochu urputnější stopy špíny v podobě pylu nebo mastného prachu z ulice.

Staré, ale osvědčené tipy

K mytí použijte docela obyčejný saponát, který se hodí na všechny typy oken. Jen byste si měli dát pozor u dřevěných rámů. Umýt saponátem je můžete, ale pak je dokonale opláchněte čistou vodou.

Ocet, pytlíky čaje
i (Zdroj: Prima DOMA)
K mytí oken nepotřebujete saponát, postačí kvasný ocet nebo odvar z černého čaje

Místo chemie ale můžete s úspěchem využít i mycí prostředky, které se osvědčily už našim babičkám. Asi nejznámější z této skupiny je ocet, který přirozeně dezinfikuje a výborně odmašťuje. Vyzkoušejte ale také odvar z černého čaje, který smíchaný s čistou vodou vytvoří účinný odmašťovací prostředek. Ovšem při mytí oken vám pomůže i náš národní nápoj.

Pivo využijete zvláště, když žijete na venkově, kde na okna útočí mušky a mouchy, které na sklech zanechávají nevzhledné mušince. Takové sklo omyjte pivem a nechte pěnivý mok chvíli působit. Mušince byste pak měli bez problémů hladce setřít hadříkem nebo starou utěrkou.

Pivo
i (Zdroj: Depositphotos)
Pivo je nejen vynikající nápoj, ale také užitečný pomocník při mytí oken

Úžasný pudink

Až budete v supermarketu nakupovat pudinkový prášek, přihoďte do košíků o několik pytlíčků navíc. Připravíte z něj nejen vynikající moučníky, ale využijete ho také při mytí oken. Ovšem pro tento účel se hodí pouze pudink vanilkový.

Ten rozmíchejte v čisté teplé vodě a přelijte do kbelíku. Rychle zjistíte, že díky tomuto „pudinkovému“ čističi odstraníte ze skel i zaschlé nečistoty a špínu. A jako bonus navíc si užijete příjemnou vůni, kterou tento roztok šíří kolem sebe.

Lesk jako blesk

V případě mytí oken korunuje dílo leštění. Jde o to, aby na sklech nezůstaly chloupky z hadříků, kterými jsme je myli, a aby se krásně leskla.

I tady nemusíte v obchodech pátrat po nějakých speciálních prostředcích, stačí koupit utěrku z jednoho mikrovlákna. A pokud máte po ruce novinový papír, vyzkoušejte ho. Leští přímo dokonale. V domácnosti se vám bude hodit také jemná přírodní kůže zvaná jelenice. Dokonale vstřebává vodu, nezanechává šmouhy a vyleštíte s ní nejen okna, ale také všechny skleněné a keramické plochy i okna a karosérii u auta.

Sáček pudinku
i (Zdroj: Prima DOMA)
Překvapivě účinným prostředkem na mytí oken je vanilkový pudink

Velkou námahu nechte robotovi

Mnohá okna mají "nepříjemnou“ vlastnost, že jsou tak velká, takže občas není v našich silách dosáhnout do každého koutu. Na mytí takových ploch jsou vhodné nejrůznější stěrky, ale nejlépe vám poslouží robotický čistič. Ten pomůže u všech velkých oken, u nichž alespoň některá jejich část jde otevřít, abyste mohli robot umístit i z venkovní strany.

Okenní roboti fungují na principu podtlaku. Přisají se k oknu a skla myjí pomocí utěrky z mikrovlákna, která je nepoškrábe a zároveň vyleští. Robot pracuje sám a jednoduchá je i péče o utěrky, které jsou upevněny buď suchými zipy, nebo jako návleky, takže se jednoduše sundávají. Vyprat je postačí při teplotě 40 °C bez aviváže nebo ručně v mýdlové vodě.

Někteří okenní roboti jsou skuteční kouzelníci. Například robotický čistič oken HOBOT 298 je vybaven patentovaným ultrasonickým rozprašovačem vody, který vytváří hustou mlhu přispívající k ještě účinnějšímu čištění oken. Zároveň je vybaven systémem "Single-side“, takže umyje skla různých tlouštěk a zvládne i zrcadla nebo sprchové kouty. Jeho dokonalý výkon kontrolují GYRO senzor, laser a navigační systém AI-Techonology. Jednoduché je i jeho ovládání, které zvládnete za pomoci mobilního telefonu nebo dálkového ovladače.

Robot na mytí oken
i (Zdroj: Prima DOMA)
S mytím velkých okenních ploch pomůže šikovný robot

Tip na závěr:

Všechny předešlé rady a prostředky se hodí nejen pro mytí oken, ale s jejich pomocí dokonale umyjete a vyleštíte také všechna zrcadla v domácnosti a sprchové kouty.

Publikováno: 24. 4. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová