reklama

Jak zvládnout mytí oken? Pomůžou osvědčené tipy i šikovný robot

Okna svítící čistotou jsou snem každé hospodyňky. Jenže jejich mytí patří k domácím činnostem, které nás ne vždy baví a často je odkládáme s výmluvou na nedostatek času. Poradíme vám pár vychytávek, s nimiž zvládnete vyčistit okna dokonale a rychle. A představíme vám také jednoho šikovného domácího pomocníka z robotické říše.

Když víte jak na to, zvládnete mytí oken rychle a úspěšně (Zdroj: Depositphotos)

Jarní počasí doslova láká k tomu, abychom se pustili do pořádného domácího úklidu, který se pochopitelně neobejde i bez důkladného umytí oken. Ale tato činnost trochu paradoxně "nemá ráda“ extrémně krásné počasí, takže si raději vyberte jiný den, než když na obloze krásně svítí slunce. Přímé a ostré sluneční záření rychle vysouší vodu a na sklech pak zůstávají nepěkné šmouhy. Stejně tak se vyhněte mytí oken, když venku mrzne. Je to škodlivé nejen pro vaše zdraví, ale mráz může poškodit sklo i okenní rámy.

Rámy a parapety jsou základ

Než se pustíte do samotného mytí okenních skel, sundejte z parapetů všechny květiny, dekorace a vše ostatní, co tam je odloženo. Z parapetů setřete hrubé nečistoty a prach. Jako další krok přichází otření celých okenních rámů a klik. Teprve pak se můžete pustit do samotného omytí skel, protože budete mít čisté okolní plochy a špína se nebude na sklech rozmazávat.

Mytí rámu oken
Než se pustíme do mytí okenních skel, důkladně otřeme rámy (Zdroj: Prima DOMA)

Mytí začínáme od vnitřních okenních ploch, kde jsou menší nečistoty jako prach a otisky prstů. Zvenku nás pak čekají trochu urputnější stopy špíny v podobě pylu nebo mastného prachu z ulice.

Staré, ale osvědčené tipy

K mytí použijte docela obyčejný saponát, který se hodí na všechny typy oken. Jen byste si měli dát pozor u dřevěných rámů. Umýt saponátem je můžete, ale pak je dokonale opláchněte čistou vodou.

Ocet, pytlíky čaje
K mytí oken nepotřebujete saponát, postačí kvasný ocet nebo odvar z černého čaje (Zdroj: Prima DOMA)

Místo chemie ale můžete s úspěchem využít i mycí prostředky, které se osvědčily už našim babičkám. Asi nejznámější z této skupiny je ocet, který přirozeně dezinfikuje a výborně odmašťuje. Vyzkoušejte ale také odvar z černého čaje, který smíchaný s čistou vodou vytvoří účinný odmašťovací prostředek. Ovšem při mytí oken vám pomůže i náš národní nápoj.

Pivo využijete zvláště, když žijete na venkově, kde na okna útočí mušky a mouchy, které na sklech zanechávají nevzhledné mušince. Takové sklo omyjte pivem a nechte pěnivý mok chvíli působit. Mušince byste pak měli bez problémů hladce setřít hadříkem nebo starou utěrkou.

Pivo
Pivo je nejen vynikající nápoj, ale také užitečný pomocník při mytí oken (Zdroj: Depositphotos)

Úžasný pudink

Až budete v supermarketu nakupovat pudinkový prášek, přihoďte do košíků o několik pytlíčků navíc. Připravíte z něj nejen vynikající moučníky, ale využijete ho také při mytí oken. Ovšem pro tento účel se hodí pouze pudink vanilkový.

Ten rozmíchejte v čisté teplé vodě a přelijte do kbelíku. Rychle zjistíte, že díky tomuto „pudinkovému“ čističi odstraníte ze skel i zaschlé nečistoty a špínu. A jako bonus navíc si užijete příjemnou vůni, kterou tento roztok šíří kolem sebe.

Lesk jako blesk

V případě mytí oken korunuje dílo leštění. Jde o to, aby na sklech nezůstaly chloupky z hadříků, kterými jsme je myli, a aby se krásně leskla.

I tady nemusíte v obchodech pátrat po nějakých speciálních prostředcích, stačí koupit utěrku z jednoho mikrovlákna. A pokud máte po ruce novinový papír, vyzkoušejte ho. Leští přímo dokonale. V domácnosti se vám bude hodit také jemná přírodní kůže zvaná jelenice. Dokonale vstřebává vodu, nezanechává šmouhy a vyleštíte s ní nejen okna, ale také všechny skleněné a keramické plochy i okna a karosérii u auta.

Sáček pudinku
Překvapivě účinným prostředkem na mytí oken je vanilkový pudink (Zdroj: Prima DOMA)

Velkou námahu nechte robotovi

Mnohá okna mají "nepříjemnou“ vlastnost, že jsou tak velká, takže občas není v našich silách dosáhnout do každého koutu. Na mytí takových ploch jsou vhodné nejrůznější stěrky, ale nejlépe vám poslouží robotický čistič. Ten pomůže u všech velkých oken, u nichž alespoň některá jejich část jde otevřít, abyste mohli robot umístit i z venkovní strany.

Okenní roboti fungují na principu podtlaku. Přisají se k oknu a skla myjí pomocí utěrky z mikrovlákna, která je nepoškrábe a zároveň vyleští. Robot pracuje sám a jednoduchá je i péče o utěrky, které jsou upevněny buď suchými zipy, nebo jako návleky, takže se jednoduše sundávají. Vyprat je postačí při teplotě 40 °C bez aviváže nebo ručně v mýdlové vodě.

Někteří okenní roboti jsou skuteční kouzelníci. Například robotický čistič oken HOBOT 298 je vybaven patentovaným ultrasonickým rozprašovačem vody, který vytváří hustou mlhu přispívající k ještě účinnějšímu čištění oken. Zároveň je vybaven systémem "Single-side“, takže umyje skla různých tlouštěk a zvládne i zrcadla nebo sprchové kouty. Jeho dokonalý výkon kontrolují GYRO senzor, laser a navigační systém AI-Techonology. Jednoduché je i jeho ovládání, které zvládnete za pomoci mobilního telefonu nebo dálkového ovladače.

Robot na mytí oken
S mytím velkých okenních ploch pomůže šikovný robot (Zdroj: Prima DOMA)

Tip na závěr:

Všechny předešlé rady a prostředky se hodí nejen pro mytí oken, ale s jejich pomocí dokonale umyjete a vyleštíte také všechna zrcadla v domácnosti a sprchové kouty.

Publikováno: 24. 4. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová