reklama

I pro vás může být mytí oken rychlé a snadné: 7 kroků k zářivě čistým oknům

Mytí oken je většinou jen zřídka vyhledávanou, i když minimálně dvakrát ročně nezbytnou činností. Proto jsme připravili několik vcelku jednoduchých tipů, které vám ušetří čas i námahu. Třeba už teď budete mýt okna s nadšením!

i (Zdroj: iStock)
Mytí oken někdo miluje, někdo nenávidí (Zdroj: iStock)

1. krok: Dobrá příprava a půl je hotovo

Zvolte si vhodné počasí – žhavé slunce ani silný mráz mytí nijak neprospějí. Vykliďte parapety a okolí oken. Sundejte záclony a závěsy a dejte je prát – než okna umyjete, budou už čisté. Pavučinky vyluxujte nebo odstraňte koštětem. Připravte si schůdky nebo stoličku, kbelík s vodou, hadr bez chloupků nebo houbičku, papírové kuchyňské utěrky a přípravek na mytí oken.

2. krok: Ocet je do salátů a noviny na čtení

Než začnete s mytím, rozmyslete si, zda na to chcete jít tradičním postupem, kdy po mytí saponátem nebo octovou vodou následuje leštění starými novinami. Snadnější a rychlejší bude chopit se speciálních přípravků, které myjí a leští v jednom jediném kroku.

3. krok: Nepodceňujte žaluzie

Mytí začněte u žaluzií. Pokud byste umyli nejdříve okna, mohla by vás nemile překvapit tekoucí špína ze žaluzií. Jestli vás mokré mytí žaluzií neláká, můžete zvolit i suché speciálním kartáčem ve tvaru větší pinzety, který najednou setře prach ze dvou i více lamel.

Na žaluziích se drží prach a mastnota
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na žaluziích se drží prach a mastnota

4. krok: Co s rámy a parapetem

Rámy a parapety nejlépe umyjete houbičkou nebo mikrotenovou utěrkou a vodou s tekutým přípravkem na rámy. Na rámy můžete použít i vodu se saponátem, což ale neplatí o mytí okenních skel, kde by saponát mohl zanechat duhové stopy nebo šmouhy. Určitě se ale vyhněte pískovým čističům kvůli možnému poškrábání. Na bílé plastové rámy je jednou za několik let potřeba použít speciální čistič.

5. krok: Stěrka: ano, nebo ne?

Stěrku použijte na hodně znečištěná okna nebo na jaře, kdy jsou pokryta silnou vrstvou pylu. Použijte tekutý přípravek zředěný s vodou; stěrkou se po umytí okna lehce zbavíte přebytečné vody. Pro dokonalý lesk takto umytého okna použijte přípravek na okna s rozprašovačem, který se snadno nanáší a zabezpečí lesk.

Stěrka vám ulehčí práci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Stěrka vám ulehčí práci

6. krok: Co dřív a co potom?

Vlastníte-li starší šroubovací okna, pak se jistě ptáte, zda nejdřív umýt vnitřní nebo vnější stranu oken. My radíme nejprve se věnovat vnější straně. Kdybyste totiž umyli vnitřek jako první, nemuseli byste si skrz vnější špínu všimnout šmouh a nedoleštěných částí. Dopadlo by to tak, že byste okna uvnitř umyli, zašroubovali a po mytí vnějších stran pak museli znovu rozšroubovat a doleštit.

7. krok: Mytí oken po malování

Zvláštní opatrnosti je třeba, myjete-li okna po malování nebo přestavbě. Na oknech se mohou zachytit zbytky barvy,  hrudky stavebních hmot, stěrek apod. Rozhodně na ně nejděte s drátěnkou nebo škrabkou. Mohli byste okna nebo rámy nenávratně poškrábat. Použijte silný čistič v rozprašovači, který nastříkáte a necháte působit. 

Zdroj informací: svet-oken.cz

Publikováno: 1. 8. 2017, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce