reklama

Naše osvědčené tipy pro efektivní a spokojený home office

Mnoho lidí bylo nuceno začít pracovat ze svého domova. A i když home office býval pro mnoho lidí snem, teď se stal peklem na zemi. Home office totiž není pouze o benefitech, přichází i s novými výzvami. Práce doma není tak bezstarostná a jednoduchá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Dá se to však zvládnout. Aby se vám to povedlo pokud možno bezbolestně, připravili jsme si pro vás malého home office rádce pro efektivní a spokojený home office. 

Pro produktivní práci v domácím prostředí je velmi důležité mít vytyčený pracovní prostor (Zdroj: Depositphotos)

Držte se své rutiny

I když nechodíte každý den z domu, neznamená to, že byste měli opomíjet svou ranní přípravu do práce. Vstávejte ve svůj obvyklý čas, osprchujte se, převlékněte se z pyžama, nasnídejte se. To vše vám může pomoci psychicky se nastavit na následující pracovní den a svou hlavu připravit na skutečnost, že jde do práce. Důležité rovněž je, abyste dodržovali stanovený harmonogram. Ten si připravujte vždy den dopředu. Dále, pokud pracujete devět hodin, pracujte devět hodin i doma. Ne více, ne méně. Pokud je to reálné, pracujte ve chvíli, kdy jste nejvíce produktivní a také i podle toho, kdy šéf potřebuje, abyste byli k dispozici.

Muž v trenýrkách
Nepodceňujte ranní přípravu. I na home office byste se měli ráno převléct z pyžama (Zdroj: Depositphotos)

Oddělte pracovní čas a osobní čas

Jedním z nejdůležitějších faktorů pro práci v domácím prostředí je oddělení práce a osobního času. Mějte svůj život rozčleněný a držte se toho. Pomůže vám to zůstat produktivní a snižuje to také stres.

Pár na sedačce
Pokud chcete být doma skutečně produktivní, eliminujte vše, co by vás mohlo rozptylovat (Zdroj: Depositphotos)

Vytvořte si pracovní prostor

I když je to bezesporu lákavá představa, v době home office zůstávat v posteli a pracovat jednoduše odtud, nedělejte to. Vytvořte si doma svůj pracovní prostor, kde budete pracovat. Základním prvkem tohoto prostoru je stůl. Pokud nemáte pracovní stůl, může to být i stůl kuchyňský. Práce za stolem vám pomůže navodit pocit toho, že jste v práci a kromě toho vám také pomůže s udržováním správného držení těla.

Muž s laptopem na sedačce
Pro efektivní home office je důležité, abyste doma nepracovali z postele nebo gauče, ale vytvořili si svůj pracovní koutek, jehož dominantou bude stůl (Zdroj: Depositphotos)

Neseďte jen tak

Celodenní sezení však není zdravé. Obzvláště pokud doma nemáte ergonomickou židli. I doma se proto v průběhu dne pravidelně postavte, protáhněte se a projděte. Pokud chcete pro sebe udělat ještě něco navíc, tak si doma každý den zacvičte nebo běžte na procházku. Procházka v pravé poledne vás dokáže nakopnout a pomůže vám zbavit se pocitu, že jste celý den uvěznění uvnitř.

Žena se protahuje
Celodenní sezení není zdravé, a proto se občas postavte a protáhněte (Zdroj: Depositphotos)

Přiveďte si domů čerstvý vzduch

Aby se vám doma lépe pracovalo, otevřete okna, aby vám jimi dovnitř pronikalo co nejvíce přirozeného denního světla a čerstvého vzduchu.

Žena za stolem
Aby se vám doma dobře pracovalo, otevřete svá okna a pusťte dovnitř vzduch a světlo (Zdroj: Depositphotos)

Udržujte své prostředí v čistotě

V práci  po vás možná uklidí uklízečka, doma si musíte po sobě uklidit sami. Nekašlete na to. Udržujte své pracovní prostředí čisté, pomůže vám to se soustředěním. Organizované pracovní prostředí vám navíc pomůže udržet se stále produktivním. Špinavý domov není inspirující. Nepodněcuje to k dokončování úkolů.

Žena na sedačce
Práce z postele rozhodně není produktivní. Aby se vám lépe pracovalo, musíte si v prvé řadě sednout (Zdroj: Depositphotos)

Buďte stále ve spojení

Pokud pracujete v týmu, pravidelně se kontaktujte. Buďte stále ve spojení. Vytvářejte si seznamy úkolů. Buďte organizovaní a soustředění. Sdílejte svůj stav s nadřízeným, abyste měli přehled o své práci. Kromě emailových zpráv a Slacku, je vhodné nastavit i pravidelné hlášení prostřednictvím telefonu nebo videokonferencí.

Žena telefonuje
I když jste doma, zůstaňte ve spojení (Zdroj: Depositphotos)

Bojujte s nutkáním multitaskingu

Být doma se může jevit jako vhodný čas na dohánění domácích prací. Jenže to vás může pěkně rozptylovat. Je dobré si při práci udělat malou přestávku, nedovolte však, abyste se nechali svést od produktivity. Jednoduše nedělejte doma to, co byste nedělali běžně v práci.

Pokud jste si běžně dopředu připravovali jídlo do zaměstnání, udělejte to stejně i tehdy, když pracujete doma. Je zcela více než pravděpodobné, že běžně v práci nesledujete televizi, tudíž to nedělejte, ani když pracujete doma. Udržet plné pracovní soustředění v domácím prostředí je mnohem náročnější. Je proto velmi důležité ze svého okolí eliminovat co nejvíce rozptylujících věcí, a to včetně současně otevřených sociálních sítí.

Žena ve žlutém
Nenechte se při práci rozptylovat. Nesledujte při práci televizi. Mějte vypnuté sociální sítě (Zdroj: Depositphotos)

Pokud máte děti, připravte se na komplikace

Home office v domácnosti kde jsou děti, je velmi náročné a komplikované. Vůbec nejsložitější je, když jsou doma menší děti. Jak tohle zvládnout? Dá se vůbec v takové situaci na home office vůbec pracovat? Dá, ale...

Žena s dítětem
Pokud máte děti, čekejte komplikace. Práce na home office je o to náročnější. Dá se to však vyřešit a i s dětmi je práce z domu realizovatelná (Zdroj: Depositphotos)

Chce to mít dopředu vytvořený plán a jistou flexibilitu

Není to zrovna nejlepší volba, ale pokud máte někoho, kdo vám může pomoci, může vám to usnadnit práci. Skvělé je, když se můžete prostřídat. Vhodné také je, abyste se v době práce před svými dětmi skryli v nějaké samostatné místnosti, aby děti nevěděly, že tam jste.

Pokud vám to zaměstnání umožní, zkuste pracovat ve chvíli, kdy vaše děti už spí. Tedy brzy ráno nebo v noci. Není to sice pro vás ideální, ale věřte nám, že budete produktivnější než s dětmi za zády. Mluvte se svými dětmi o tom, že i když jste doma, jste v práci. U těch menších se vám to vysvětlit příliš nepovede, ty větší by to ale pochopit měly.

V neposlední řadě se své děti pokuste jednoduše zabavit. Zkusit to můžete se zábavnými hračkami nebo hrami, které příliš neznají. Pomoci může i zaměstnání různými tvořivými projekty. Geniální jsou různá rukodělná řemesla, lego, knihy s hádankami nebo knihy se samolepkami.

Publikováno: 20. 4. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová