Tlustice vejčitá je známá především jako dekorativní pokojová rostlina, kterou pěstují s oblibou obdivovatelé nenáročných sukulentů. Kromě toho, že vypadá zajímavě v květináči, je tlustice také zdatným léčitelem. A navíc má prý i magické schopnosti a dokáže přičarovat peníze.
Tlustice vejčitá
Tlustice vejčitá (Crassula ovata) je druh rostliny z čeledi tlusticovitých, která se u nás pěstuje především jako okrasný pokojový sukulent. Je to opravdu nenáročná rostlina, která ke svému spokojenému životu potřebuje dostatek světla a velmi střídmou zálivku. Není potřeba jí ani zvlášť hnojit. Tlustice je přímo ideální rostlinou pro ty, kdo zapomínají své pokojovky zalévat. Rozmnožování tlustice je více než jednoduché. Stačí ulomit lístek, ten zasadit do zeminy k mateční rostlině. Během 3 týdnů se objeví nové kořínky a malou rostlinku pak můžeme přesadit do vlastního květináče. Zvolit můžete i substrát pro pokojové rostliny.
Kromě toho, že je nenáročnou pokojovkou je tlustice také léčivkou. Šťáva z jejích listů působí přímo blahodárně na naši pokožku, zejména na nejrůznější oděrky, spáleniny nebo opary na rtech. Stačí jednoduše z rostlinky odlomit lísteček, rozříznout napůl a místem řezu si potřít bolavou část na kůži. Šťáva místo bolesti ihned zneutralizuje a bolest odezní.
Pěstujete a sbíráte léčivé rostlinky? Máme pro vás tipy a vychytávky babky kořenářky pro jejich správné iusušení.
Listy tlustice výborně pomáhají i při poštípání otravným hmyzem. Její největší síla ale spočívá v tom, že šťáva tlustice vejčité skvěle pomáhá na bolavé klouby, revma nebo bolesti zad. Listy tlustice nastrouhejte na hrubším struhadle a vzniklou kašičku přiložte na bolavé místo. Zakryjte sterilní gázou nebo obinadlem a nechte 3 hodiny působit. Po uplynulém čase obvaz vyměňte.
Kromě jejích skutečně obdivuhodných léčivých schopností se o tlustici traduje, že když vám tato rostlina vykvete, zbohatnete. Proto se jí také dříve za časů našich babiček říkalo strom peněz. Tak schválně, už se to někomu povedlo?
TIP
Věděli jste, že si doma můžete vypěstovat i vlastní banány? Přečtěte si, jak se starat o banánovník.
Publikováno: 17. 4. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová