Pokud pěstujete kaktusy a sukulenty, jistě víte, že i takto na péči nenáročné rostliny je třeba je čas od času přesadit. Nevíte jak na to? Vše vám vysvětlí v našem článku Lenka Hrubá ze Zahrady na niti.
Sukulenty jsou všechny rostliny s dužnatými listy, kaktusy jsou sukulenty, které mají trny. Jedná se o rostliny původem z pouští, stepí či vysokých hor. Dokáží zadržovat vodu, a přežít tak nepříznivá období sucha. Jsou velmi nenáročné na pěstování, ale i přesto je třeba dodržovat několik základních pravidel.
Co byste o kaktusech a sukulentech měli vědět, než se je rozhodnete pěstovat?
Vzhledem ke svým přirozeným domovinám vyžadují oba typy rostlin opravdu hodně světla, ideálně celoročně slunečnou polohu. Pro kaktusy i sukulenty jsou charakteristická dvě vegetační období, období růstu a období vegetačního klidu. V každém z nich potřebují jiný typ péče.
Období růstu trvá od časného jara do pozdního podzimu. V těchto měsících mají kaktusy a sukulenty nejvhodnější podmínky k tomu, aby rostly. Dny jsou dlouhé a poskytují dostatek slunce, a proto rostliny vyžadují pravidelnou mírnou zálivku zhruba jedenkrát týdně. „Zalévejte je do misky, nechte nasáknout a přebytečnou vodu vylijte. V období růstu můžete občas rostliny i přihnojit,” doporučuje Lenka Hrubá, zakladatelka květinářství Zahrada na niti.
Období klidu nastává v zimě, když se ochladí, dny se zkrátí a sukulenty a kaktusy hibernují - nerostou a čekají na příznivější podmínky. Přes léto zadržely dostatek vody, takže v zimě neuschnou, ani když se zálivka velmi omezí. Od října začněte interval mezi zálivkami prodlužovat. Pokud pěstujete rostliny při celoroční pokojové teplotě, nechte substrát vždy před dalším zalitím úplně vyschnout.
V pokojových teplotách budou kaktusy a sukulenty vyžadovat více vody než v chladném prostředí, tam se přes zimu prakticky nezalévají. Jestli máte možnost rostliny umístit do světlé chodby, kde se netopí, nebo mezi okna, udělejte to a přes zimu je vůbec nezalévejte. Přezimováním v zimě zvyšujete šanci, že kaktus vykvete. Nemusíte se bát, že by zmrzly, kaktusy i sukulenty vydrží i krátkodobý mráz, pokud nebyly před tím zalité. Některé druhy zvládnou i přezimování venku, pokud zajistíte, aby do nich nenapršelo či nenasněžilo.
Pokud rostlinám nemůžete dopřát dostatek slunce, musíte je velmi málo zalévat a také počítat s tím, že bez dostatku slunce nikdy nebudou vypadat krásně a nejspíš ani nevykvetou. Že děláte někde chybu, se projeví většinou tak, že kaktus nedrží tvar a vytahuje se. Sukulenty pak vyhánějí tenké a slabé přírůstky. Obojí je způsobeno nedostatkem světla či přílišnou zálivkou. U sukulentních druhů rostlin i kaktusů platí pravidlo, že pokud si nejste jistí, jestli zalít nebo ne, tak radši ne. Méně péče je v tomto případě více.
Přesazování kaktusů a sukulentů
Přesazování dává smysl na jaře na začátku vegetačního období. Pokud to na jaře nestihnete, můžete je přesadit i v létě, nikdy však během období klidu, tedy v zimě.
- Na sukulenty a kaktusy se hodí substrát na běžné pokojovky smíchaný s pískem v poměru 1:1.
- Na rozdíl od ostatních druhů u sukulentů a kaktusů vždycky začínejte drenážní vrstvou z kamínků nebo keramzitu (umělé kamenivo). Ta zaručí, že rostlina nikdy nebude stát ve vodě.
- Kaktusy i sukulenty nepotřebují velké květináče, stačí jim opravdu málo zeminy a méně místa na kořeny.
- Přesazují se po více letech než běžné pokojovky.
- U kaktusů, které se vytahují za světlem, dávejte velký pozor, abyste je do hlíny nezapustili příliš. Jinak hrozí, že jim stonek uhnije nebo zplesniví.
- Kaktusy můžete díky jejich podobným potřebám sesadit dohromady a vytvořit si tak krásnou domácí poušť.
Pokud chcete sukulenty množit řízkováním, zapíchněte lístky rovnou do substrátu, ve vodě by mohly uhnít. Pěstování a přesazování kaktusů a sukulentů není nijak náročné a zvládne jej každý. Myslete ale na to, že v případě kaktusů se budou hodit ochranné rukavice.
Článek byl připraven ve spolupráci s Lenkou Hrubou ze Zahrady na niti.
Publikováno: 6. 5. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce