Už vás netěší používat průmyslově vyráběná mýdla, která nesvědčí vašemu tělu a jste na ně vy nebo vaše děti alergičtí? Víte, že průmyslově vyráběná mýdla obsahují škodlivé parabeny, emulgátory a další nezdravé složky, které škodí tělu i přírodě? Máme pro vás jednoduchý návod jak si podomácku vyrobit mýdlo z přírodních surovin. Mýdlo, které je díky obsahu přírodních látek prospěšné pro naše tělo i pokožku a vzhledem k obsahu snadno rozložitelných látek šetrné k přírodě.
Průmyslově vyráběná mýdla
Chemicky vyráběná mýdla obsahují složky, které nesvědčí nejen naší pokožce, ale celému organismu. Obsahují škodlivá barviva, parfémy a konzervanty, které dráždí a vysušují pokožku a mohou způsobovat různá onemocnění. Jedná se hlavně o parabeny a tenzidy používané při výrobě mnoha průmyslově vyráběných hygienických prostředků. Tyto látky mohou způsobovat ekzémy a jiné kožní potíže, a zejména u dětí a lidí s citlivou pokožkou také alergie.
Mýdla z přírodních surovin
Mýdla vyráběná výhradně z přírodních surovin neobsahují chemické látky ani žádné nežádoucí přísady. Podomácku si můžete vyrobit mýdlo, které bude vyhovovat vaší pokožce, nebude ji dráždit, ale naopak vyživovat. Přírodní mýdla obsahují oleje a množství dalších, pro tělo přirozených a prospěšných látek pečujících o pokožku. Na jejich výrobu se používají éterické oleje a silice, které mýdlu dodají hebkost i vůni, a mají blahodárný vliv na celý organismus.
I mýdlo má vliv na naše zdraví
Nejen strava, ale i používané hygienické prostředky mají vliv na naše celkové zdraví. Vše, co na tělo naneseme a použijeme, se dostává skrze pokožku do těla a ovlivňuje i funkce vnitřních orgánů, dokonce pohybového aparátu. Používání zásaditých mýdel má tedy velký význam pro lidi, kteří mají překyselený organismus a měli by dbát na používání neškodných hygienických prostředků. Ty jsou díky svému složení zásadité a pro tělo přirozené.
Co budete na výrobu mýdla potřebovat
Pokud jste se nikdy výrobou mýdla nezaobírali, je ideální zakoupit si hotovou mýdlovou hmotu, která je základem pro výrobu mýdla podomácku. Je to snadná cesta k dobrému výsledku. Vybrat si můžete ze tří variant - bílou, poloprůsvitnou nebo čirou. To je základ, do kterého pak můžete dle libosti přidávat bylinky, přírodní barvivo nebo éterické oleje, které mýdlo provoní. Veškeré suroviny i potřeby na výrobu mýdla, včetně silikonové formy zakoupíte ve specializovaných internetových obchodech, na jejichž stránkách najdete i recepty. Cena za 1 kg mýdlové hmoty se pohybuje zhruba mezi 100 až 180 Kč. Na odlití mýdla můžete místo silikonové formy použít různé formičky nebo plastové krabičky, které najdete doma. Na rozehřátí mýdlové směsi si pořiďte starý hrnec a vařečku, které budete používat speciálně už jen na výrobu mýdla.
Mýdlové hmoty
Základní mýdlové hmoty vyrobené na rostlinné bázi neobsahují hydroxid sodný (louh), což je žíravina, a ani žádné jiné syntetické látky, barviva či parfémy. Kvalitní mýdlové hmoty základní nebo obohacené o přírodní oleje a másla pořídíte v několika variantách, v průhledné, poloprůhledné nebo bílé. Všechny obsahují přírodní přísady jako bambucké máslo nebo rostlinný, například olivový olej, případně kozí mléko. Bílá hmota je vhodná k obarvení přírodním barvivem nebo vonnou silicí. Do průhledných hmot můžete přidat různé bylinky, barevné jíly nebo mořskou sůl. Mýdlový základ obsahuje kromě běžných složek i glycerin, což je olej rozpustný ve vodě, který pomáhá udržovat vlhkou a pružnou pokožku.
Postup výroby mýdla
Základní mýdlovou hmotu nakrájíme na kostičky, vložíme do hrnce nebo rozehřejeme v hrnci nad párou. Hmota by se neměla vařit, ale jen zahřívat nejlépe do 60, maximálně 80 °C. Pokud ji chcete obohatit o další prospěšné látky, můžete přidat kokosový, mandlový, avokádový, makadamový nebo jiný přírodní olej. Před závěrem zahřívání pak trochu hmoty odlijte do malé nádobky a vmíchejte do ní přírodní barvivo, aromatický, éterický olej nebo jiné přísady, které mýdlo provoní. Poté ji nalijte a vmíchejte do rozehřáté hmoty v hrnci.
Použít můžete drcené nebo pomleté bylinky, květy, drobné kousky ovoce, přírodní barvivo, esenciální olej nebo aroma určené do mýdel. Do směsi můžete přidat i mořskou sůl. Výběr je na vás. Hmotu pak nalijte do mýdlové formy a nechte ztuhnout. Některé směsi tuhnou do hodiny, jiné je dobré nechat až 24 hodin stát. Pokud nemáte silikonovou formu, můžete použít různé formičky, obaly či plastové krabičky, které najdete doma. U některých materiálů je vhodné vložit do formy pečící papír, aby se mýdla dala dobře vyjmout. Možná budete velmi překvapeni, jak snadno si lze v domácích podmínkách vyrobit zdravé mýdlo.
Použité složky
Ve výše popsaném postupu jsem použila několik různých variant při konečné úpravě mýdla. Během zahřívání jsem směs obohatila o kokosový olej a pryskyřici a při konečné úpravě vmíchala do mýdel různé přísady. Do některých jsem přidala rozdrcený květ levandule s levandulovým aromatickým olejem nebo rozdrcený květ růže, do dalších růžový jíl nebo zelené přírodní barvivo s esencí z borovice. Do dvou mýdel jsem vmíchala med rozpuštěný v trošce vody a do posledních kousků, které považuji za nejzdařilejší, jsem vmíchala prášek z kurkumy.
Publikováno: 13. 4. 2021, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová