reklama

Dekorativní vitráž do okna vyrobená technikou Tiffany

Technika Tiffany nese název po americkém designerovi, který působil v oblasti dekorativního umění. Louis Comfort Tiffany, původně výtvarník, se proslavil zejména speciálním dekorovaným plochým sklem, které zpracovával ve formě okenních vitráží, vyráběných způsobem, při němž se místo olověného profilu používá měděná páska letovaná cínem. Tiffany chtěl tuto techniku přiblížit i běžným lidem, a tak začal tvořit předměty do interiérů. Dodnes je po celém světě oceňované jeho originální osvětlení, zejména stolní lampy. Známé jsou i Tiffanyho pestrobarevné vázy, mozaiky nebo šperky.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Dekorativní vitráž do okna vyrobená technikou Tiffany (Zdroj: Prima DOMA)

Tiffanyho vitráže

Líbí se vám vitrážové sklo a chcete si podle techniky pana Tiffanyho vytvořit dekoraci do bytu nebo opravit nějaký předmět? Ukážeme vám, jak si pomocí této techniky vyrobit vitráž do okna. Na Tiffanyho vitráže se používají čirá či barevná skla různých rozměrů a tvarů. Ta se přesně vyříznou do požadovaného tvaru a zabrousí. Oba díly sklíček se pak ozdobí a spojí. K tomu se používají místo olověného profilu měděné pásky, které se z jedné strany nalepí na okraj skel a z druhé zaletují cínem pomocí letovací pájky. Pokud se vám tato technika líbí, jste alespoň trochu zruční a máte trpělivost, určitě budete úspěšní.

Vitráž
Vitráž ve stylu Tiffany (Zdroj: Depositphotos)
Lampa
Lampa, vyrobená technikou Tiffany (Zdroj: Depositphotos)

Co budete potřebovat

Jste-li vážně rozhodnuti se této technice věnovat, bude nutné se na to patřičně vybavit. Kromě materiálu budete potřebovat i různé náčiní. Nezbytná je vodní bruska na broušení skla. Dalšími základními potřebami jsou nejlépe dvoumilimetrové tabulové sklo, řezák, popisovač, kleště k odlamování skla, měděná vitrážní páska, pravítko, svorka, letovací olej a antioxidant, elektrická pájka a letovací pero, hladítko, nůžky, bižuterní kroužky, cín, celulózová houbička. Než se pustíte do práce, předem si připravte nějaké ploché předměty, které budete chtít vložit mezi uříznutá sklíčka. My jsme použili vystřižené obrazce z tenkého dekupážového papíru. Použít lze ale i sušené, lisované květiny nebo oblíbenou fotografii. Výsledkem mohou být malé či větší vitráže různých geometrických tvarů, která lze zavěsit do oken, a nebo si můžete vyrobit originální dekor či šperk dle vlastní představy.

Měděný drát
Měděný drát budete potřebovat k výrobě vitráže (Zdroj: Prima DOMA)
Potřeby
Svorka, kleště, hladítko a měděná letovací páska, používaná na slepení sklíček (Zdroj: Prima DOMA)

Co je důležité

Než přistoupíte k samotné práci, předem si připravte vše potřebné a důkladně si promyslete, kolik skla budete potřebovat, i to, jaké tvary k sobě budete chtít skládat. Je to důležité proto, abyste pak během práce nemuseli odbíhat a složitě shánět, co vám chybí. A nezapomeňte na ochranu očí, zejména při broušení skla používejte ochranné brýle. Základem Tiffanyho techniky jsou správně vyříznuté dva kusy skla, jejichž tvar si předem zvolíte. Obě skla musí být identická, aby na sobě seděla. Vyříznete je podle šablony a pravítka řezákem, který se plní řezacím olejem. Postupuje se tak, že na čiré sklo nejprve obkreslíte dva stejné tvary, ty pak  vyříznete řezákem určeným na tabulové sklo a vyštípnete.

Řezání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Sklo řežeme na podložce podle šablony a pravítka. Vyřízneme dvě stejně velká skla

Broušení, skládání a spojování skla

Okraje vyříznutých skel zabrousíme na vodní brusce a oba kousky před lepením dobře odmastíme a očistíme. Mezi ně pak opatrně vložíme vybraný dekor. Sklíčka na okrajích slepíme, stačí troška lepidla, a lehounce je k sobě přichytíme, aby držela u sebe. Na spodní sklo pak umístíme horní sklo a zafixujeme pevně svorkou“, vysvětluje Šárka Rooya Jiřičná, spoluzakladatelka projektu Akademie úspěšných rukodělců.

Broušení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Broušení skel na vodní brusce. Nezapomeňte při této činnosti na ochranné pracovní brýle

Práce s měděnou páskou

Po zafixování slepíme strany obou sklíček samolepící měděnou páskou, jejíž velikost volíme podle tloušťky skla. Měděné pásky se prodávají v různých šířkách. V našem případě, kdy jsme použili dvě dvoumilimetrová skla, zvolíme silnější pásku. Po celém okraji ji pak uhladíme hladítkem, což je důležité proto, aby se výrobek nerozpadl. Pokud jako dekor použijeme mezi skla dekupážní papír, má tu výhodu, že je poloprůhledný, a když vitráž zavěsíme do okna, bude vidět z obou stran.

Letování
i (Zdroj: Prima DOMA)
Při letování nanášíme cín rovnoměrně na měděnou pásku

Letování pájkou

K letování se používá elektrická pájka a také letovací olej, který slouží k tomu, aby cín přilnul na měděnou pásku. Tu nejprve natřeme olejem, hrot páječky vyčistíme o celulózovou houbičku namočenou ve vodě, nabereme cín a nanášíme ho plynulými pohyby na měděnou pásku. Neměli bychom se na ní zdržovat příliš dlouho, abychom ji nespálili. Nakonec pomocí pájky připevníme očko. Přívěšek očistíme a ošetříme antioxidantem. Očkem pak protáhneme stužku nebo silek a zavěsíme do okna. 

Sklíčko
i (Zdroj: Prima DOMA)
Hotová dekorace technikou Tiffany

Dekupážní papír

Dekupážní papír je ozdobný papír, kterým můžeme vyzdobit a vylepšit téměř jakýkoli předmět. Lze jím ozdobit sklo, porcelán, dřevo, kartonové krabice, kov či textil. Decoupage k nám dorazila z Francie a v překladu znamená vystřihování. Technika se stala velmi oblíbenou nejen u dětí, ale i u dospělých. A i když nemáte výtvarný talent, můžete si s pomocí této techniky snadno vyzdobit  různé předměty, zhotovit nebo vylepšit bytové doplňky, odekorovat textil nebo přenést obrázek na sklo či porcelán. Podobná je i takzvaná ubrousková technika, kdy se na předměty nalepují  vzory vystřižené z papíru.

Decoupage
i (Zdroj: Prima DOMA)
Decoupage papírem si můžete ozdobit skleněné, porcelánové nebo dřevěné předměty, textil nebo karton

Publikováno: 12. 4. 2021, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová