reklama

Poslové jara v květináči: jak na výběr, péči a co s nimi po odkvětu

Poslů jara si můžeme pořídit hned několik druhů. Od tulipánů, přes narcisy, hyacinty až po petrklíče. Většinou se dodávají v působivých jarních dekoracích, které mají v domácnosti přiblížit jaro a zlepšit tak už skoro nekonečnou zimní atmosféru. Jak tyto rostliny pěstovat, tak aby kvetly pokud co nejdéle? A co s nimi, když odkvetou?

i (Zdroj: Depositphotos)
Poslové jara v květináči: jak na výběr, péči a co s nimi po odkvětu (Zdroj: Depositphotos)

Poslové jara v květináči jsou opravdu v době přicházení jara žádaní v nejedné domácnosti. Kromě toho, že vás nabudí a zvednou náladu svými krásnými, vícebarevnými květy, také provoní byt nebo dům. Ale pozor na osoby, které jsou alergické na pyl, těm mohou kvetoucí rostliny přivodit nemalé problémy. Nejvíce pylu obecně produkují hyacinty a tulipány, narcisy a petrklíče proti nim nejsou tak agresivní a ani tak výrazně nevoní.

Při návštěvě prodejny s květinami si vybírejte pokud možno kusy, které nemají úplně rozvinuté květenství. Takové exempláře mnohem déle vydrží být krásné, a kromě toho nehrozí ani poškození květů pro případ, že by bylo ještě výrazně chladné počasí. Dobrou vizitkou květinářství, kde rostlinám rozumí, jsou rostliny, které nestojí ve vodě, což podzemním cibulím vůbec nesvědčí.

Hyacinty
i (Zdroj: Depositphotos)
Hyacinty jsou jedním z poslů jara, dlouho kvetou hlavně tam, kde není moc teplo

Po donesení těchto rostlin domů je velice vhodné rostliny umístit pokud možno do chladnějšího prostředí, alespoň na pár dní a poté je pomalu nechat aklimatizovat na teplejší prostředí domácnosti. Pokud byste je umístili hned do tepla, pak velmi rychle, nejčastěji během čtyř až pěti dnů odkvetou. Postupným navykáním na jiné prostředí je udržíte v květu po dobu zhruba týdne a půl nebo déle. Samozřejmě, kromě přivykání na teplotu také velmi opatrně zacházejte s vodou a zalévejte jen malými dávkami vody, aby substrát nebyl zamokřený.

Primulky
i (Zdroj: Depositphotos)
Kombinace barev kvetoucích druhů navodí v domácnosti pocit dobré nálady

Poté, co květy začnou schnout, rostliny přemístěte například do lodžie nebo tam, kde je mírně chladněji a občas zalévejte. Olistění ještě nějakou dobu může být zelené, je to jev, který je zcela běžný hlavně u petrklíčů, které mohou mít zelené listy až do podzimu. Důležité je vysledovat postupné zaschnutí listů. Když začnete jejich usychání pozorovat, zálivku definitivně ukončete. Spící hlíza by neměla jak vodu zpracovávat a skončilo by to hnilobou. Jakmile listy uschnou, proveďte jejich ustřižení. Následně vyjměte z květináče, důsledně očistěte od zbytků substrátu a zakraťte kořenový systém. Suché a řádně očištěné hlízy potom uložte například do chladné spíže, sklepa nebo jiného prostoru, kde bude zajištěna dostatečná cirkulace vzduchu z důvodu prevence napadení hlíz plísní.

Tulipány
i (Zdroj: Depositphotos)
Tulipány patří také mezi časné jarní květiny

Jejich doba přichází v září až říjnu, kdy cibule po těchto rostlinách vysaďte na zahrádku, kde se naprosto bez problému uchytí a příští jaro. Jediné, na co dávejte pozor, je dostatečná hloubka výsadby a také ochrana proti poškození drobnými hlodavci, kteří škodí především v průběhu zimního období. Pokud nemáte zahrádku, pak vysaďte rostliny k podzimu na balkon do truhlíků či květináčů, naplněných kvalitním zahradním substrátem. Tam Vás zjara překvapí svými květy. Petrklíče jednoduše přesaďte z květináče na zahradu. Některé jejich kultivary, původně určené do nádob, jsou velmi odolné a kvetou nepřetržitě od jara do podzimu.

Jarní květiny
i (Zdroj: Depositphotos)
Druhy s hlízami můžete pěstovat zase příští rok při zachování podzemních částí

Publikováno: 15. 4. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček