reklama

Vytvořte si dekoraci na plot z podpalových dřívek

Na truhlíky za oknem plné květin je ještě pořád zima, věnce už se vám omrzely, tak čím ozdobit dům, aby bylo vidět, že už jsou jeho obyvatelé připraveni vítat jaro? Co třeba stylovou dekorací na plot? Veselý domeček je vyroben z podpalových dřívek a když se na něj vypálí odpovídající nadpis, nikdo nebude pochybovat o tom, že zrovna vy se na první slunečné dny moc těšíte.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Vytvořte si dekoraci na plot z podpalových dřívek (Zdroj: archiv FTV Prima)

Co je potřeba na výrobu dekorace na plot

 • podpalová dřívka
 • dřívka z nanuků
 • nůžky
 • úhlové nůžky
 • pyrografické pero
 • tavnou pistoli nebo voděodolné lepidlo na dřevo
 • lak
 • tužku a gumu
 • drobnosti na dozdobení (např. ptáček, stuha…)
Dřívka
Dekoraci budeme vytvářet z podpalových dřívek (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Potřeby
Připravte si pyrografické pero, tavnou pistoli a speciální nůžky (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Výroba dekorace na plot z podpalových dřívek právě začíná

Nejdřív si připravte cedulku „Vítej jaro“, která vaší dekoraci na plot dodá ten správný šmrnc. Nápis si na podpalové dřívko předkreslete tužkou a následně jej vytečkujete pyrografickým perem. Potom už stačí  jen vygumovat stopy tužky a půvabná cedulka na ozdobu domečku je hotová.

Pero
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Pyrografickým perem vytvoříme nápis

Bez lepidla to nepůjde

Poté se můžete pustit do lepení domečku. Budete potřebovat čtyři podpalová dřívka, ze dvou z nich si pomocí úhlových nůžek naštípejte kratší lištičky a dřívka slepte tak, aby vám vznikl základ ve tvaru obdélníku. Má-li dekorace na plot dobře sloužit i v exteriéru, nezapomeňte použít voděodolné lepidlo na dřevo. Až zaschne první díl, bude na řadě přilepení kostry stříšky, na to použijte dvě podpalová dřívka. Na kostru poté na střídačku navrstvíte další čtyři podpalová dřívka.

Stříhání
Speciálními nůžkami nastříháme potřebnou délku dřívek (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Lepení
K lepení všech částí použijeme tavnou pistoli (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Chce to prostorově vyladit

Aby domeček působil prostorově, nalepte na jeho zadní část výztuhu. Můžete využít zbytky úhlovými nůžkami zkrácených dřívek.

Sestavení
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Z kousků dřívek sestavíme tvar domečku

Nebojte se veselých barev!

Na přední část dekorace potom z nanukových dřívek vytvořte plůtek. Chcete-li, aby byl domeček veselejší, použijte barevná dřívka. Dají se tak už koupit nebo si je můžete vylepšit sami. Když je hotovo, zkraťte cedulku s nápisem na požadovanou délku a přilepte ji na plůtek. Jestli má dekorace dlouho vydržet i venku, určitě ji ještě přelakujte. Po zaschnutí zbývá už jen přilepit drobné dekorace a nastěhovat do domečku nějaké obyvatele — třeba malého ptáčka z umělé hmoty. A šup s tou krásnou dekorací na plot, ať všichni vidí, že vy vítáte jaro stylově!

Ohrádka
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Z barevných kousků dřívek nalepíme na domeček plot

Budou se vám hodit?

Některé pomůcky na výrobu dekorace na plot možná doma nemáte. Vyplatí se vám investovat a pořídit si je? Najdete pro ně následně nějaké využití?

 • Úhlové nůžky představují multifunkční nástroj, který použijete na stříhání plastových lišt, profilů či trubek. Hodí se každému kutilovi, stojí od 300 Kč výš.
 • Pyrografické pero, nebo též vypalovací pájka, je ideálním pomocníkem na vypalování do měkkého dřeva, kůže, korku a podobných materiálů. Je dodávána s hroty různých tvarů a velikostí, ty slouží buď přímo jako raznice, nebo se s nimi dá „psát“, což ale vyžaduje větší zručnost, či tečkovat — to zvládne snadno i začátečník. Pořizovací cena pyrografického pera se pohybuje okolo 400 Kč.
 • Podpalové dříví dobře hoří a taky se z něj výtečně tvoří. Dřívka jsou krásně pravidelná, snadno z nich slepíte třeba rámeček na fotku. Cca 5 kg podpalového dříví vyjde zhruba na 100 Kč.
 • Barevná nanuková dřívka se hodí na celou řadu kreativních činností. Doma by vám rozhodně chybět neměla, obzvlášť když balíček s 50 kusy pořídíte už od 20 Kč.

Publikováno: 10. 4. 2021, Autor: Iva Dušková Zemánková, Profil autora: Iva Dušková Zemánková