reklama

Pokud hledáte zajímavého parťáka do rodiny, je gekon to pravé ořechové

Pokud zvažujete pořízení živého parťáka do rodiny, nebo chcete společnost, protože jste sami, ale venčení pejska či chlupy z kočičky vás nelákají, tak je pro vás chov malého roztomilého gekona či gekončíka skvělou alternativou. Většinu dne je neaktivní, proto mu nebude vadit, když hned z práce nepoběžíte za ním domů. Postačí mu menší terárium, správná strava a nádech vlastní soukromé exotiky doma není také na zahození.

i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud hledáte zajímavého parťáka do rodiny, je gekon to pravé ořechové (Zdroj: Depositphotos)

Chov gekona není náročný, má to jen pár specifikací. Určitě vás osloví svou samostatností a malou aktivitou přes den. Na jeho projevy si musíte počkat až na noc. Nicméně pozorovat jak se pohybuje po skle díky přísavkám na končetinách, může být hodně zábavné i relaxující zároveň. Pokud tedy nevlastníte televizi, tak místo ní můžete umístit tento malý kousek exotické přírody za sklem a pozorovat tak soukromou podívanou ve stylu National Geographic.

Gekon
i (Zdroj: Depositphotos)
Gekon se umí pohybovat po zdech a skle

Pro návštěvy a vaše známé to může být také zajímavé téma a budete tak vést živé a veselé rozhovory, místo hovorů o práci a jiných starostech. Pokud máte děti, tak péči o tohoto malého ještěra také zvládnou a bude to dobrý trénink pro případné náročnější domácí zvířátko. Můžete si vybrat z většího množství barev a spojit se s dalšími nadšenci mezi chovateli terarijních zvířat. Navíc se při dobré péči dožívá až 15 let, může vám tedy dělat příjemnou společnost delší dobu.

Na druhou stranu je nutné zmínit i nějaké méně pozitivní stránky chovu gekona. Je hodně teritoriální, proto se doporučuje chovat v jednom teráriu jenom jednoho jedince. Příliš se s ním nepomazlíte, je hodně křehký, proto je nutné být opatrný při manipulaci s ním. Pokud by se mu vaše doteky a přesuny nelíbily, umí se bránit docela nepříjemným kousnutím. A protože je aktivní převážně v noci, mohly by vás rušit jeho specifické zvuky, které někdy připomínají jemné štěkání. Tady je ale světlou výjimkou gekon modrý.

Gekon2
i (Zdroj: Depositphotos)
Gekona je zajímavé pozorovat a sledovat

Druhy oblíbených chovaných gekonů

Většina je stejně nenáročná, jsou si hodně podobní, ale můžete si vybrat podle velikosti a typu zbarvení.

Gekončík noční

Je o trochu větší a může dorůst až do 30 cm. Má pestré žlutohnědé zbarvení s výraznými černými znaky a je jedním z chovatelsky nejrozšířenějších ještěrů. A jak napovídá jejich název, žijí a řádí převážně v noci. Potřebují větší terárium a díky dostatečné pozornosti se dají dokonce i mírně ochočit, např. si ochotně vezmou krmení přímo od vás, nejlépe podané bezpečným způsobem pomocí pinzety.

Gekon panenský

Gekon panenský je malý a nenáročný ještěr vhodný pro úplné začátečníky a děti. Dorůstá asi 10 cm a stačí mu tak menší varianta terária. Má nahnědlou barvu s černými a béžovými proužkami na zádech. Svůj odstín však dokáže dle podmínek a nálady měnit podobně jako chameleon, může být tak zajímavý pro pozorování. U samiček si chov dobře rozmyslete, protože se dokážou rozmnožovat i zcela bez partnera. Umí naklást vajíčka, ze kterých se pak i bez dalšího zásahu vylíhnou nové exempláře.

Gekon modrý

Gekon modrý je na rozdíl od ostatních, druhem, který žije převážně ve dne. Je proto zajímavý a oblíbený pro chovatele, kteří s nimi chtějí sdílet čas klasicky přes den a užívat si pozorování jejich barev a chování. A v noci pak mají klid, protože bude odpočívat i malý gekon v teráriu. Je navíc hodně malý (asi 8 cm) a tedy nejméně náročný na prostor.

Pohyb
i (Zdroj: Depositphotos)
Gekon modrý má krásné a zajímavé zbarvení

Jak vybavit terárium pro gekona

Než si nového mazlíčka přinesete domů, připravte mu jeho vlastní privátní prostor ve formě vhodně zařízeného teráriu. Pro menší druhy postačí skleněná nádoba se základnou o šířce 25 cm, pro větší druhy je vhodnější minimálně 50cm základna. Samozřejmě může být i větší, rozhodně tím nepohrdne a nebude si stěžovat. Důležité je udržovat v teráriu stabilní teplotu 28 až 32 °C. V prodejnách pro teraristy seženete vhodné tepelné lampy, žárovky nebo speciální tepelné kameny.

Spodní část terária můžete vysypat pískem nebo terarijním substrátem. Dále tam umístěte různé kamínky, kameny, větve, skořápky a cokoliv, co vytvoří přirozené prostředí, ve kterém by v přírodě běžně gekon žil. Rostliny vybírejte pečlivě, hlavně takové, které zvládnou vyšší vlhkost. V teráriu prostor pravidelně roste vodou, abyste vlhčili vzduch i životní prostředí.

Terárium
i (Zdroj: Depositphotos)
Terárium pro exotická zvířata jako je gekon

Stravování gekona

Základem stravy je hmyz a příležitostně můžete jídelníček oživit červy. Můžete používat octomilky, pro větší a starší gekony jsou pak vhodní cvrčci, švábi a sarančata. Pokud vám to nebude vadit, můžete jim přidat i holá čerstvá mláďata myší nebo drobných ptáků. Důležité je také doplnění vitamínů, zejména vápníku. Strava by měla být dodávaná jenom v takovém množství, aby se gekon nepřekrmoval, případně aby mu nezůstávaly zbytky v teráriu. Množství záleží na druhu a velikosti gekona.

Oživit jídelníček můžete i některými druhy sladkého zralého ovoce, ale dávejte pozor, aby nebylo nahnilé. Můžete nabídnout jahody, maliny nebo banán. Nezapomeňte také na misku s vodou. Miska je ideální mělká, aby tam zbytečně voda nestála, čerstvou odstátou vodu raději doplňujte každý den. Chlor z klasické kohoutkové vody by měl zhruba za 20 minut vyprchat. Roste také sklo, gekoni rádi vodu olizují ze stěn a dekorací.

Krmení
i (Zdroj: Depositphotos)
Krmení ochočeného gekona pinzetou

Slovo na závěr

Jak je vidět, toto zvířátko není nijak náročné ani na péči ani na náš čas a pozornost. Stravování je také snadné, stačí na něj nezapomenout. Část stravy seženete ve volné přírodě, pokud na to máte čas a nervy. Stačí tedy zařídit zázemí, teplo, vlhko a stravu a máte hotovo. Občas se na gekona podíváte a víc skoro není potřeba.

Gekon3
i (Zdroj: Depositphotos)
Gekoni jsou veselí společníci

Jediná změna je v zimním období, kdy se hodí našeho exotického parťáka nechat zazimovat. Tím si odpočine a samičky případně naberou sílu pro případné páření a nakladení vajíček. Zazimování je také snadné, na konci podzimu začněte snižovat teplotu v teráriu, postupně vypněte tepelný zdroj úplně a ponechte jenom pokojovou teplotu. Jíst nebude pravděpodobně vůbec. Občas ho ale zkontrolujte, a pokud by se ze zazimování probral, tak ho mírně nakrmte a přidejte trochu vody. Pokud by se projevoval zvláštně nebo netradičně, kontaktujte zkušeného chovatele nebo veterináře zaměřeného na ještěry a exotická zvířata a poraďte se, jak postupovat. Toto platí pro celou dobu chovu zvířete a po celý rok.

Publikováno: 7. 4. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná