reklama

Šetřete přírodu i svoji peněženku s háčkovanými kosmetickými tampony

Uháčkujte si heboučké opakovaně použitelné kosmetické tampony. Jsou šetrné nejen k pleti, ale i k přírodě. Nahradí stovky těch jednorázových. Žádný odpad navíc. Skvělé je, že stačí, když je podle potřeby přeperete s běžným prádlem a necháte je uschnout. Jejich výhodou je i to, že na rozdíl od těch kupovaných, nejsou nikterak parfémované nebo bělené chlorem.

i (Zdroj: Depositphotos)
Opakovaně použitelné kosmetické tampony ušetří přírodu i vaši peněženku. Nemusíte si je kupovat, vyrobit si je můžete i sami (Zdroj: Depositphotos)

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik tamponů měsíčně spotřebujete? A kolik jich pak asi spotřebuje domácnost, kde jsou ženy hned dvě (nebo tři), případně ještě i nějaký puberťák, který si pravidelně ošetřuje svou pleť přípravky proti akné? Podle toho, co jsme zjistili, je jeden člověk schopen během jednoho roku spotřebovat i jednu tisícovku kosmetických tamponů.

Uháčkované tampony s kosmetikou
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Tyto uháčkované ekologické tampony můžete prát na 40 °C ve speciálních sáčcích

V případě, že jste se tedy rozhodli žít s větším ohledem k přírodě, můžete tomu tak učinit s pomocí opakovaně pratelných kosmetických tamponů. Jde o skvělý nápad, který se u nás objevil před pár lety na trhu a jejich obliba rychle stoupá. Jejich velkou nevýhodou je bohužel jejich pořizovací cena. I přes následnou úsporu se tak nejeví tolik výhodně. Pojďte si je však s námi uháčkovat a ušetříte dvojnásobně. Není to nic složitého, zvládnou to i začátečníci.

Co k tomu potřebujete:

  • háčky č. 5,5 a 7
  • nůžky
  • jehlu na vlnu
  • měkkou vlnu pro háček č. 7
  • lemovací vlnu pro háček č. 5,5
Pomůcky
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Na výrobu ekologických kosmetických tamponů toho příliš mnoho nepotřebujete

Postup výroby:

Základem pro tento kosmetický tampon je uháčkované kolečko. Toho docílíte tak, že vezmete do ruky vlnu a ovinete ji kolem 3 prstů. Konec vlny je dole. Od tohoto konce veďte vlnu nahoru přes hranu prstů, dozadu směrem dolů, a pak zase nahoru. V místě překřížené vlnu přidržte palcem.

Magic ring
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Základem háčkovaného tamponu je kruh, který vytvoříte přetočením vlny okolo prstů

Zadem protáhněte háček, abyste zachytili vlákno vlny a protáhli ho na druhou stranu.

Háčkování stylem magic ring
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Zadem protáhněte háček, abyste zachytili vlákno vlny a protáhli ho na druhou stranu

Vezměte háček č. 7 a protáhněte ho ze zadní strany ruky spodem přes očko, zahákněte vlnu, kterou protáhněte na druhou stranu a natáhněte ji na háček.

Háčkování prvního oka na magic ring
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Na háčku máte první očko, které na kroužku z vlny zafixujete prvním řetízkovým okem. Do té doby překříženou vlnu mezi palcem a ukazovákem nepouštějte

S přichycenou překříženou vlnou proveďte první řetízkový steh. Na háčku máte očko. Dolů vede kolečko a vlna vedoucí ke konci. Dozadu pak vede vlna ke klubíčku. V tomto místě začněte s háčkováním. Háček veďte vnitřkem kolečka ven, zaháčkujte ho za vlnu, protáhněte zpět. Na háčku máte dvě očka. Nyní vrchem naberte na hrot háčku další očko, které protáhněte dvěma očky na háčku, která po provléknutí z háčku shoďte. Na háčku máte opět jedno očko. Toto je ten nejjednodušší háčkovací steh známý i jako simple crochet. Postupně tak přes kruh uháčkujte 8 ok. Při háčkování přitom dbejte, aby volná koncová vlna šla po obvodu kruhu a byla tak zaháčkována mezi očka.

Háčkování 8 ok
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Pak uháčkujte 8 ok

Máte 8 oček, na levé straně zbytek kruhu a volná vlna směřuje dolů. Vezměte za tento konec, druhou rukou pak přichyťte pod háčkem a stáhněte. Vznikne vám tak kolečko s končící vlnou uprostřed.

Háček s magic ring
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Volný konec použijte ke stažení kroužku

Tento krok je velmi důležitý. Rozevřený kruh uzavřete. Píchněte háčkem pod dvě vlákna a uháčkujte simple crochet. Uzavřené kolečko otočte, vlnu na pletení přetáhněte na spodní stranu.

Kolečko tvoří 8 oček. Nahoře máte copánek. Uháčkujte první řadu. Háček zapíchněte pod copánek a uháčkujte simple crochet. V každém očku uháčkujte 2 tyto simple crochet. Na konci tak máte 16 oček. Konec spojte simple crochet.

Uháčkované kolečko
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Stáhnuté kolečko před propojením do kruhu

Další řadu háčkujte tak, že z jednoho očka uháčkujete 1 a z druhého 2 simple crochet očka. Pěkně střídavě. Nakonec pak budete mít 24 oček. Uháčkované kolečko spojte a uzavřete.

Uháčkované kolečko
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Hotový uháčkovaný kruh tvoří základní kroužek s 8 oky, první řada s 16 oky a druhá řada s 24 oky

Aby vám vznikl pěkný lem, který nejen zdobí, ale i tamponek zpevňuje, použijte druhou vlnu. Vlna by měla být tenčí zhruba pro háček č. 5,5. Tam, kde jste skončili, tam i začněte. Do prvního očka protáhněte novou vlnu a uháčkujte simple crochet. V každém očku je zapotřebí provést 2× simple crochet. Po obháčkování tak nakonec budete mít uháčkováno 48 oček. Kruh obháčkujte, na konci ho spojte a uzavřete.

Uháčkovaný tampon
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Pro zpevnění a také z estetického důvodu, je dobré tampon obháčkovat druhou pevnější, ale tenčí vlnou

Všechny konce vlny zapošijte tak, aby nebyly vidět. Pokud je budete používat každý den, budete na jeden týden potřebovat alespoň 10 háčkovaných tamponů.

Hotové uháčkované tampony jsou na dotyk velmi příjemné, protože jsou vyrobeny z měkoučké vlny
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Hotové uháčkované eko kosmetické tampony

Jak prát háčkované kosmetické tampony?

Špinavé háčkované tampony odkládejte rovnou do síťky. Háčkovaný kosmetický tampon perte na 40 °C v pracím pytlíčku. I ten si můžete sami uháčkovat. Jeden takový návod na háčkovaný sáček rovněž najdete na našich stránkách.

Publikováno: 4. 4. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová