reklama

Chraňte své králíky očkováním

Chováte králíky ať už na maso, nebo jako domácího mazlíčka? Pak jistě víte, že i je musíte nechat očkovat. Řekneme si o vhodných vakcínách proti moru a myxomatóze a jejich aplikaci, abyste mohli svá zvířata účinně chránit.

i (Zdroj: Depositphotos)
Nechte svoje králíky očkovat proti nebezpečným nemocem (Zdroj: Depositphotos)

Králičí mor

Králičí mor je virové onemocnění známé necelých 40 let a způsobuje v chovu vysoké ztráty, úmrtnost bývá až 100%. K jeho příznakům patří malátnost, spavost, odmítání potravy, v pozdějším stádiu ochrnutí. To vše během 12 až 24 hodin od prvních příznaků, kdy následně dochází ke smrti. Přenáší se přímo mezi zvířaty, vzduchem, bodavým hmyzem, ale i nepřímo kontaminovaným krmivem a miskami či podestýlkou. K ochraně nepřispívá ani špatná výživa a hygiena.

Králíci v králíkárně
i (Zdroj: Depositphotos)
Králičí mor se může přenášet nepřímo kontaminovaným krmivem a miskami či podestýlkou

Myxomatóza

Mnohem starší nemoc také virového původu (ví se o ní více jak 100 let), která se postupem času vyvíjí a vytváří různé formy. Nejčastěji se objevují otoky v oblasti genitálií a uzlíky na hlavě, známá je také plicní forma. K úmrtí dochází po cca 14 dnech vyčerpáním. Stejně jako mor způsobuje v chovu velmi vysoké ztráty a k jejímu přenosu dochází stejným způsobem. Nejdůležitější je v tomto případě ochrana před komáry, tedy opatřit králíkárny sítěmi proti hmyzu.

Králík u veterináře
i (Zdroj: Depositphotos)
Chraňte své králíky před nebezpečnými chorobami, nechte je očkovat

Druhy vakcín

V podstatě jedinou možnou ochranou proti těmito dvěma onemocněními je očkování. Protože se přenáší i za pomoci létajícího hmyzu, dokáže se šířit  za jeho pomoci mnoho kilometrů a není radno je podceňovat. I králíček v kleci v paneláku je ohrožený. Kombinovaná vakcína proti moru a myxomatóze vám umožní ošetřit zvířata při jednom zákroku proti obojímu. Je k dispozici už několik desítek let

Od roku 2017 je k dispozici nová vakcína proti králičímu moru, kterou je možné aplikovat souběžně s kombinovanou vakcínou. Její výhodou je možnost použití v případě nepříznivé virové situace už od 4 týdnů věku, protože klasická dvouvakcína se podává standardně od 10 týdnů, v případě potřeby již od 6 týdnů. U obou druhů vakcín je nutné přeočkování. To se provádí vždy po 6 měsících, ideálně na jaře a na podzim.

Očkování králíka
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Očkují se pouze zcela zdravá zvířata

Aplikace vakcíny

Veterinář před očkováním provede standardní kontrolu králíka. Zkontroluje, zda nejsou přerostlé zuby a drápy, sliznice, které nemají být zarudlé, uši mají být čisté, u králíků se často objevuje ušní svrab. Pokud zvíře nejeví známky onemocnění, a to jakéhokoli, vakcína se následně aplikuje pod kůži a zaznamená se do očkovacího průkazu zvířete.

A jak chovat zakrslého králíka?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 31. 3. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová