Jahody se dají se snadno pěstovat i v truhlíku či jiné větší nádobě na balkoně. Abychom si je ale mohli v létě vychutnat, musíme se už teď postarat o dobrou úrodu. Pokud jste loni jahodníky zabezpečili na zimu, je čas na jejich odzimování.
Odzimování jahodníků
Na jahody se těšíme celý rok. Díky zásobám supermarketů v posledních letech si je můžeme dopřát prakticky celoročně, ale není to úplně ono. Vlastní vypěstované jahody na zahradě nebo v truhlíku jsou určitě něco jiného. Chutnají lépe nejen díky tomu, že je jsou čerstvé a bez zbytečných postřiků, ale vynaložená práce i čekání na jejich plody nás budou hřát na duši a po sklizni se patřičně odměníme sladkými plody jahodníku. Odzimovat jahodníky musíme na záhonech, i ty pěstované na balkoně.
Jak ošetřit jahody po zimě
Sundejte ochrannou vrstvu, kterou jste jahody chránili v průběhu zimy před mrazem. Vše odstraňte a očistěte celý prostor půdy a okolí jednotlivých rostlin.
Odstraňte suché, poškozené a nahnilé listy, které by mohly být zdrojem nemocí a plísní. Ponechte jenom zdravé a mladé lístky. Odstraňte také odumřelé jahodníky, které zimu nepřežily, aby se nešířila do půdy zbytečná hniloba.
Rostlinky jsou po zimě vytažené víc nad povrch půdy, proto je ze stran důkladně zahrňte zeminou, dosypte novou hlínu nebo vhodný substrát.
Jahodníky zalijte do misky nebo do půdy okolo a přihnojte vhodným přípravkem. Přidáním obohaceného substrátu pro pěstování ovoce a zeleniny máte již potřebné živiny vyřešené. V opačném případě přidejte hnojivo do zálivky, hnojení pak opakujte podle návodu.
Od této chvíle jahody ať už na záhonech, nebo v truhlíku, pravidelně zalévejte, kontrolujte jejich vitalitu, což zjistíte pozorováním listů, zda jsou svěží a zdravé. Pravidelně odstraňujte odumírající části a v případě podezření na nemoc, zasáhněte co nejdříve, aby se nešířila na zbylé rostliny.
Publikováno: 1. 4. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná