reklama

Jak vyrobit dřevěný stojánek na nože

Rádi vaříme a často používáme nože, a tak je chceme mít ostré a nechceme si je tupit ve společné zásuvce s ostatními noži. Vyrobme si tedy dřevěný stojánek na nože. Budeme je tak mít stále po ruce a zaručeně ostré.

Jak budeme postupovat 

1. krok 

K výrobě dřevěného stojánku na nože budeme potřebovat rovný hranolek dřeva, nejvhodnější je pro stojánek bukové dřevo, může být i  smrkové. Borovici a dub nepoužíváme pro vysoký obsah pryskyřic a kyselost. Velikost záleží na počtu nožů, které chceme do stojánku umístit a na jejich velikosti a délce čepelí. Šířku nožů si nejprve pečlivě změříme, u každé sady nožů se bude o něco lišit. 

stojánek na nože 1
stojánek na nože 1 (Zdroj: Pavel Zeman)

2. krok

Rozměry přeneseme kolmo na čelo hranolku. K šířce nožů ještě připočítáme malou rezervu pro snadné zasunutí do špalku. Na stolní kotoučové pile vyznačené drážky prořízneme. Nejprve si však nastavíme přesnou výšku vysunutí pily podle nákresu na hranolku. 

stojánek na nože 2
stojánek na nože 2 (Zdroj: Pavel Zeman)

3. krok

Drážky jsou vyřezány na protilehlých stranách osami mimo sebe. Dvě drážky pro větší nože jsou o něco hlubší a jsou dál od sebe, aby si rukojeti nožů vzájemně nepřekážely a šly snadno vyndávat. Drážky uzavřeme dvěma připravenými prkénky, které na špalek přilepíme. Jejich síla je 1 cm šířka je shodná s hranolkem. Nemáme- li tyto lišty, je možné si je vyrobit odříznutím ze širšího hranolku.

stojánek na nože 3
stojánek na nože 3 (Zdroj: Pavel Zeman)

4. krok

Podle pravítka si na pile ještě zařízneme spodní část hranolku tak, aby byl po postavení mírně nakloněný. S noži tak půjde lépe manipulovat a půjdou lépe vysunovat. Pod stejným úhlem si rovněž uřízneme kratší podpěrný trojúhelník. Ten je asi o dva cm užší než hranolek pro nože a o 4 až 5 cm kratší.

stojánek na nože 4
stojánek na nože 4 (Zdroj: Pavel Zeman)

5. krok

Krycí lišty jsou přilepeny kvalitním disperzním lepidlem. Lepidla nesmí být příliš mnoho, aby nezateklo do drážek pro nože, ani málo, aby lepená prkénka dostatečně držela. Lišty k vydrážkovanému hranolku pevně stáhneme truhlářskými svěrkami. Po dostatečném zaschnutí lepidla přesahy krycí lišty zakrátíme. Zbývá připevnit podpěrný trojúhelník. Ten rovněž přilepíme disperzním lepidlem. Celý stojánek obrousíme a natřeme.

stojánek na nože 5
stojánek na nože 5 (Zdroj: Pavel Zeman)

6. krok

Nakonec stojánek zespodu opatříme malými nožičkami. Ty můžeme našroubovat nebo přilepit. Použít rovněž můžeme průhledné dorazové čočky na nábytek opatřené samolepicí vrstvou. Stojánek tak nebude v případě například mokré pracovní desky v kuchyni stát ve vodě a déle nám vydrží.

stojánek na nože 6
stojánek na nože 6 (Zdroj: Pavel Zeman)

Publikováno: 23. 7. 2017, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman