reklama

Co dělat, když náš domov ovládnou koťata

Koťátka jsou roztomilá, ale také velmi živá stvoření, která stejně jako malé děti dokážou udělat pořádnou neplechu. Pokud jsme si domů pořídili kotě nebo několik koťat najednou, musíme jim naše obydlí přizpůsobit. Koťata jsou totiž zvědavá a vynalézavá a tahat obden kotě z odpadkového koše nebo kvůli němu odstavovat obývací stěnu, kam se nám schovalo není zrovna ideální náplň dne.

i (Zdroj: Depositphotos)
Co dělat, když náš domov ovládnou koťata (Zdroj: Depositphotos)

Soužití s koťaty

Koťátka jsou roztomilou součástí našich domácností. Nezřídka kdy se ale stane, že se ke kotěti dostaneme jako slepý k houslím a nejsme na jejich příchod do domácnosti vůbec připraveni. Co všechno potřebuje takové kotě ke spokojenému a klidnému soužití s námi a naší domácností?

Péče
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Péče o kočku není náročná

1. Co bude kočičím teritoriem?

Ve valné většině případů do začne tím, že kotěti bude vymezen určitý prostor, ale postupně se tento prostor zvětšuje, až posléze kotě ovládne celou domácnost. V každém případě ale budeme dbát na to, aby v kotěcím prostoru nebyly žádné ostré předměty, elektrické kabely nebo drobné předměty, které může vynalézavé kotě spolknout. Zejména pozor na drobné dětské hračky nebo gumičky do vlasů. Také se snažíme tento prostor zajistit tak, aby kotě nemělo šanci někam zalézt a z tohoto prostoru se samo nedokáže dostat, popřípadě aby někde neuvízlo za drápky.

Velký pozor věnujeme otevírání oken tzv. na ventilačku. I takto malé škvíra zvědavému kotěti postačí k tomu, aby se tudy buďto protáhlo a vypadlo z okna, nebo zde rovnou uvízlo a způsobilo si zranění. Z prostoru, kde se kotě vyskytuje odstraníme pro jistotu všechny pokojové rostliny. Nejen ty jedovaté, ale i ty bezpečné. Kotě při jejich ochutnávání může mít trávicí obtíže. Rozhodně mu nedovolíme pít vodu z misek pod květináči, kde se mohou vyskytovat alkoloidy z květin nebo zárodky choroboplodných bakterií či plísní.

Koťátka
i (Zdroj: Depositphotos)
Koťata jsou zvědavá stejně jako malé děti

2. Jídlo a toaleta

Pořiďte kotěti několik mističek, které budou jen jeho. Jednu misku na vodu, další na granule, a ještě jednu na tzv. mokrou stravu, tedy na obsah kotěcích kapsiček nebo kočičích konzerv. Kotě dále potřebuje vhodnou bedýnku s kočkolitem, do které se pohodlně dostane. A samozřejmě pelíšek. Pokud si kotě zvykne na první pelíšek, který mu poskytnete, bude to pro vás velká výhra, ačkoliv počítejte do budoucna s tím, že jak kotě ovládne vaši domácnost, ovládne i ostatní vaše předměty a pelíšek se nejspíš stane jen zajímavým bytovým doplňkem. 

Misky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kotě musí mít svoje mističky na krmení

3. Hrátky s kotětem

Všechny koťat jsou stejně jako malé děti velmi hravá. Jejich aktivity jsou na denním pořádku. Kupte nebo vyrobte kotěti proto nějaké vhodné hračky, které je zaměstnají. Mávátka s peříčky, kuličky s rolničkou, kočičí prolézačky, škrabadla, ale i třeba laserové ukazovátko je dokáže na velmi dlouhou dobu pobavit. Je potřeba dávat pozor na hračky, potažené látkou nebo kožešinou, kterou mohou koťata svými drápky roztrhat a sežrat. 

Kočkolit
i (Zdroj: Depositphotos)
Kotě bude také potřebovat bedničku s kočkolitem

4. Seznámení s ostatními členy

Lidské členy domácnosti si koťata oblíbí velmi rychle. Pokud ale již máte jiného zvířecího mazlíka, seznamování s kotětem by se mělo odehrávat postupně. Kotě bude potřebovat mít svůj prostor, kde se bude cítit bezpečně a může se zde ukrýt. Ideálně ale zajistěte takový prostor i ostatním zvířecím parťákům, kteří se mohou cítit přítomností kotěte ohroženi. Při aklimatizaci kotěte rozhodně asistujte, můžete tak zabránit případným projevům agrese.

Soužití
i (Zdroj: Prima DOMA)
Seznamování s ostatními členy domácnosti provádějte postupně

5. Veterinář

Po aklimatizaci ve vaší domácnosti bude určitě dobré vzít kotě k veterináři. Zde kotě absolvuje první celkovou prohlídku, naplánuje se odčervovací a očkovací režim a veterinář rád poradí i s výběrem kotěcí stravy. 

Kotě také zvykejte hned od začátku na přepravku. Dejte do ní oblíbenou hračku nebo pamlsek a přepravku nechte po celou dobu otevřenou. Kotě si na ní rychle zvykne. 

Kotě si na vaše ruce zvykne velmi rychle, pokud jej budete často hladit a mazlit se s ním. Koťata jsou ostatně velmi přítulná a budou drbání a hýčkání kožichu vyžadovat nonstop. 

Začněte také se stříháním drápků a kartáčováním srsti. Koťata velmi brzy zjistí, že jim nechcete ublížit a že je jim po takové "kúře" lépe. 

Pelíšek
i (Zdroj: Depositphotos)
Pořiďte kotěti vhodný pelíšek

Pokud je to jen trochu možné, mějte doma alespoň dvě kočky nebo kočku a psa. Kotě potřebuje pro své dovádění partnera, jinak se stane letargické. Se zvířecím parťákem si užijí oba spoustu zábavy a legrace.

Kočky a koťata není většinou možné brát s sebou na dovolenou, proto si rozmyslete, kdo se v době vaší nepřítomnosti bude o vaše mazlíčky starat. 

S kotětem si užijete spoustu krásných chvil, proto neváhejte a dejte koťatům domov a svou lásku.

Publikováno: 24. 3. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová