reklama

Jak si udělat originální vzkazovník: Už nikdy nezapomenete, co máte koupit

Zbytek prkénka veliký zhruba 18x35 cm a kousek laťky o průřezu 2x2,5 cm dlouhý 18 cm by někdo možná vyhodil, vždyť co s takovými „mrňkami.“ A při tom stačí přidat jen dvě skobičky, očko na zavěšení a za chvíli máme hotový originální vzkazovník, který může sloužit na zapisování nákupů nebo vzkazů pro celou rodinu.

i (Zdroj: Pavel Zeman)
Vyrobte originální vzkazovník pro všechny zapomětlivé (Zdroj: Pavel Zeman)

Aby vzkazovník nejen sloužil, ale i pěkně vypadal, zvolili jsme na ozdobení námořnický motiv - hrubý provaz s výrazným uzlem a ubrousek s plachetnicí přilepený nad blokem pro vzkazy. Na konečnou úpravu jsme použili bezbarvý matný lak ve spreji.

Jak budeme postupovat

Na prkénku necháme volnou plochu na blok velikosti A5. Z užší strany prkénka uřízneme rohy tak, aby nahoře bylo do špice. Hrany prkénka obrousíme smirkovým papírem.

Prkénko si nařežte do potřebného tvaru
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Prkénko si nařežte do potřebného tvaru

Ze zadní strany prkénka přišroubujeme očko pro zavěšení. Zvolili jsme ploché očko, které nenechá mezeru mezi plochou vzkazovníku a zdí, takže musíme nejprve vyvrtat otvor pro skobičku.

Na zadní straně vyvrtejte otvor pro skobičku
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Na zadní straně vyvrtejte otvor pro skobičku

Do laťky o průřezu 3x2 cm vyvrtáme ze stran dva otvory pro zasunutí tužky, asi 2 cm od okrajů. Smirkem na tužce obrousíme okraje otvorů, aby se z nich neštípaly třísky. Laťku s otvory pro tužky připevníme na spodní okraj prkénka. Nejprve do něj malým vrtákem provrtáme otvory, pak laťku přišroubujeme vruty do dřeva.

Vyvrtejte otvor na tužku
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Vyvrtejte otvor na tužku

V horní části bloku prorazíme pomocí děrovačky dva otvory pro zavěšení. Pro zavěšení bloku zatlučeme do prkénka dvě skobičky, popřípadě můžeme použít i silnější hřebíčky. Provaz natáhneme podél celého obvodu prkénka a přitlučeme jej malými hřebíčky. Dáváme pozor, abychom prkénko nerozštípli, místo hřebíčků můžeme provaz přilepit disperzním lepidlem.

Olemujte provázkem
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Olemujte provázkem

Provaz táhneme po hranách laťky, na její přední hraně svážeme plochý uzel. Na obou koncích provazu uvážeme uzel, konec roztřepíme a zařízneme ostrým řezákem. Horní plochu prkénka ozdobíme motivem lodi z ubrousku. Obrázek vystřihneme, oddělíme vrstvy ubrousku a horní vrstvu s obrázkem přilepíme pomocí disperzního lepidla. Na závěr vzkazovník povrchově upravíme dvěma vrstvami bezbarvého matného laku, můžeme použít lak ve spreji.

Na závěr celé dílo přestříkejte bezbarvým lakem
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Na závěr celé dílo přestříkejte bezbarvým lakem

Tip:

Originální vzkazovník můžeme ozdobit i ornamenty nalepenými z provazu nebo celý pomalovat. Fantazii se meze nekladou.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 22. 8. 2022, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman