reklama

Jak si udělat originální vzkazovník: Už nikdy nezapomenete, co máte koupit

Zbytek prkénka veliký zhruba 18x35 cm a kousek laťky o průřezu 2x2,5 cm dlouhý 18 cm by někdo možná vyhodil, vždyť co s takovými „mrňkami.“ A při tom stačí přidat jen dvě skobičky, očko na zavěšení a za chvíli máme hotový originální vzkazovník, který může sloužit na zapisování nákupů nebo vzkazů pro celou rodinu.

Vyrobte originální vzkazovník pro všechny zapomětlivé (Zdroj: Pavel Zeman)

Aby vzkazovník nejen sloužil, ale i pěkně vypadal, zvolili jsme na ozdobení námořnický motiv - hrubý provaz s výrazným uzlem a ubrousek s plachetnicí přilepený nad blokem pro vzkazy. Na konečnou úpravu jsme použili bezbarvý matný lak ve spreji.

Jak budeme postupovat

Na prkénku necháme volnou plochu na blok velikosti A5. Z užší strany prkénka uřízneme rohy tak, aby nahoře bylo do špice. Hrany prkénka obrousíme smirkovým papírem.

Prkénko si nařežte do potřebného tvaru
Prkénko si nařežte do potřebného tvaru (Zdroj: Pavel Zeman)

Ze zadní strany prkénka přišroubujeme očko pro zavěšení. Zvolili jsme ploché očko, které nenechá mezeru mezi plochou vzkazovníku a zdí, takže musíme nejprve vyvrtat otvor pro skobičku.

Na zadní straně vyvrtejte otvor pro skobičku
Na zadní straně vyvrtejte otvor pro skobičku (Zdroj: Pavel Zeman)

Do laťky o průřezu 3x2 cm vyvrtáme ze stran dva otvory pro zasunutí tužky, asi 2 cm od okrajů. Smirkem na tužce obrousíme okraje otvorů, aby se z nich neštípaly třísky. Laťku s otvory pro tužky připevníme na spodní okraj prkénka. Nejprve do něj malým vrtákem provrtáme otvory, pak laťku přišroubujeme vruty do dřeva.

Vyvrtejte otvor na tužku
Vyvrtejte otvor na tužku (Zdroj: Pavel Zeman)

V horní části bloku prorazíme pomocí děrovačky dva otvory pro zavěšení. Pro zavěšení bloku zatlučeme do prkénka dvě skobičky, popřípadě můžeme použít i silnější hřebíčky. Provaz natáhneme podél celého obvodu prkénka a přitlučeme jej malými hřebíčky. Dáváme pozor, abychom prkénko nerozštípli, místo hřebíčků můžeme provaz přilepit disperzním lepidlem.

Olemujte provázkem
Olemujte provázkem (Zdroj: Pavel Zeman)

Provaz táhneme po hranách laťky, na její přední hraně svážeme plochý uzel. Na obou koncích provazu uvážeme uzel, konec roztřepíme a zařízneme ostrým řezákem. Horní plochu prkénka ozdobíme motivem lodi z ubrousku. Obrázek vystřihneme, oddělíme vrstvy ubrousku a horní vrstvu s obrázkem přilepíme pomocí disperzního lepidla. Na závěr vzkazovník povrchově upravíme dvěma vrstvami bezbarvého matného laku, můžeme použít lak ve spreji.

Na závěr celé dílo přestříkejte bezbarvým lakem
Na závěr celé dílo přestříkejte bezbarvým lakem (Zdroj: Pavel Zeman)

Tip:

Originální vzkazovník můžeme ozdobit i ornamenty nalepenými z provazu nebo celý pomalovat. Fantazii se meze nekladou.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 22. 8. 2022, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman