reklama

Jarní úklid rády oželíme… jak ale na to?

Pokud nejste přímo milovnice uklízení, určitě oceníte možnost zbavit se ho alespoň částečně jednou provždy. Letos vás jarní úklid ještě asi nemine, ale jaké pomocníky si pořídit do domácnosti, aby byl ten letošní snad i ten poslední?

i (Zdroj: Depositphotos)
Zjednodušte si úklid (Zdroj: Depositphotos)

Nejlepší je úklid, který není potřeba!

Začněte výběrem takových nábytkových materiálů, které vám údržbu maximálně ulehčí. A navíc se postarají i o nevítané návštěvníky. Některé bakterie a viry totiž okupují váš interiér i navzdory pravidelnému úklidu! Mnohé mikroorganismy jsou totiž schopny se doslova prokousat dovnitř nábytkových dvířek, a zatímco vy desinfikujete povrchy, ony se vevnitř spokojeně množí. Oproti tomu antibakteriální povrch nábytku dokáže jejich šíření úspěšně zamezit. Takový materiál je díky svým antibakteriálním vlastnostem využitelný jak v domácnostech, tak zdravotnických provozech či školách. Kdo by nechtěl mít doma nábytek, který se uklidí sám?

Nábytek pod žehličku

Při jarním úklidu nacházíte na nábytku škrábance, ať už od vašich ratolestí nebo domácích mazlíčků, čímž se deprese z velkého úklidu ještě prohlubuje? A co si pořídit nábytek, který si sami lehce opravíte? Sáhněte proto například po hluboce matném nanomateriálu. Proč? Kouzlem úspěchu jsou nanočástice, které tvoří na jeho ploše zcela jednolitý povrch, a tím zabraňují poškození do hloubky.

Šedá kuchyň
i (Zdroj: Trachea)
Antibakteriální povrch nábytku dokáže šíření mikroorganismů úspěšně zamezit

Pokud se přesto podaří vytvořit na povrchu nějaké škrábance, je velice lehké je odstranit pomocí žehličky, protože nanočástice reagují na teplo a po zahřátí se znovu zacelí zpět do neporušené plochy. Další vhodným materiálem je speciální, vysoce odolný akrylát. Díky tloušťce materiálu 1,4 mm je možné drobné opotřebení lesklého provedení v důsledku běžného používání vyladit s pomocí opravné sady. Jeho matné provedení nám pak nutnost úklidu sníží na minimum. Matná varianta akrylátového materiálu je díky speciální povrchové úpravě vysoce odolná proti ulpívání otisků prstů, ty na povrchu nezůstávají od suchých ani mokrých rukou.

Žehlení nanomateriálu
i (Zdroj: Trachea)
Škrábance na povrchu z nanomateriálu jdou jednoduše opravit

S mosaznými klikami máte kliku!

Aby důkladná očista interiéru nemusela být pravidelnou položkou na vašem seznamu úkolů, pořiďte si i drobné zařizovací prvky z toho správného materiálu. Nejlepší je takový, který dokáže sám od sebe likvidovat zákeřné bakterie a viry ulpělé na svém povrchu! Současné výzkumy potvrdily, že jedním z nejúčinnějších materiálů v boji proti virům a bakteriím je měď a její slitiny, konkrétně masivní mosaz. Navíc antimikrobiální vlastnost není jedinou předností mosazi, pro svou vysokou pevnost se řadí mezi nejvhodnější materiál pro výrobu klik a ke všemu má i estetický potenciál.

Mosazné kování
i (Zdroj: M&T)
Mosaz umí likvidovat bakterie a viry

Dozrává s každým dotykem a přibývajícími léty mění svůj odstín a získává patinu. Přikročte tedy k radikálnímu řešení a dejte virům najevo, že pro ně u vás doma není místo, i jinak než pravidelným únavným úklidem.

Matné mosazné kování
i (Zdroj: M&T)
Mosaz dozrává s každým dotykem a získává patinu

Bezúdržbové sklo?

To není protimluv! Sklo, jako jeden z nejpopulárnějších materiálů pro interiér, neumožňuje ulpívání prachu ani jemných nečistot. Díky zcela hladkému povrchu, na kterém se nic nezachytí, a který lze navíc ošetřit ochrannou vrstvou antistatického obalu, je sklo častou volbou do interiérů obývaných alergiky.

Černá kuchyň
i (Zdroj: JAP FUTURE)
Sklo neumožňuje ulpívání prachu ani jemných nečistot

Do prostředí koupelny, kde hrozí ulpívání zaschlých kapek vody na skleněných plochách či dokonce tvorba vodního kamene, což by nám úklid jednoznačně neulehčilo, je ideální opatřit si sklo s nanotechnologií Anti calc! Anti calc vytvoří na skle tenkou vrstvu laku, který sráží vodu do větších kapek okamžitě stékajících ze skla dolů. Sklo je tedy nejen pořád čisté, ale díky tomu, že na něm kapky neulpívají, se na něm také neusazuje vodní kámen. Jde o velice šikovnou a praktickou úpravu skla v přímém styku s vodou, která umožňuje jeho snadnou údržbu.

Koupelna
i (Zdroj: JAP FUTURE)
Do koupelny je ideální opatřit si sklo s nanotechnologií

Bez otisků, bez běhání s utěrkou

Sklo můžete v interiéru použít dokonce i ve formě domovních vypínačů. Jak se ale oprostit od neustálého leštění stop po jejich používání?

Vypínač
i (Zdroj: OBZOR Zlín)
Sklo se využívá i na rámečky domovních vypínačů

Sklo je populárním materiálem čím dál častěji zasazovaným do interiérů i na takových detailech, jakými jsou rámečky domovních vypínačů. U těch jsou ale lidé mnohdy nedůvěřiví, co se týče zanechávání otisků prstů. I zde však existuje řešení – sklo v matném provedení.

4 vypínače
i (Zdroj: OBZOR Zlín)
Skleněné rámečky jsou i v matném provedení

Lotos místo úklidu

Rozlučte se s nikdy nekončícím čištěním umyvadla od nejrůznějších nečistot a opatřete ho nanovrstvou, která jejich ulpívání jednoduše zabrání. Nanovrstva vytvoří na umyvadle či další sanitární keramice ochranný povlak, který zabraňuje usazování nečistot, bakterií, tvorbě plísní i vodního kamene.

Umyvadlo
i (Zdroj: Dřevojas)
Nanovrstva vytvoří ochranný povlak

Veškeré možné nečistoty se totiž nabalují na kapky vody a po materiálu tak lehce stékají pryč. Tato vlastnost je často označována jako tzv. lotosový efekt. Takto ošetřený povrch se smí umývat pouze vodou bez chemických čisticích prostředků a stírat textilním hadříkem. V případě velkého znečištění můžete použít mýdlovou nebo octovou vodu. Zmiňovanou odolnost má sanitární keramika už z výroby, ale je možné ji zajistit i dodatečně nebo obnovit pomocí přípravků.

Schéma
i (Zdroj: Dřevojas)
Nečistoty se nabalují na kapky vody a stékají pryč

Vybavte svou domácnost takovými materiály nebo jejich speciálními úpravami, které nevyžadují neustálé pobíhání s hadrem, desinfekcí či leštěnkou. Určitě vymyslíte tisíc lepších možností, jak využít svůj čas lépe. 

Publikováno: 3. 4. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce