reklama

Jak zatočit s červci a drátovci a jak pěstovat silné sazenice v bytových podmínkách

Naše listárna pravidelně odpovídá na dotazy diváků. Tentokrát zodpoví pěstitelské dotazy host Jan Kopřiva. Dozvíte se, co jsou to červci vlnatí a drátovci, jak se jich úspěšně zbavit a zda je možné nějak využít napadené brambory. Také poradí co s místem, kde se brambory napadené škůdci vyskytovaly a jak úspěšně pěstovat sazenice ze semen i v klasickém bytě.

i (Zdroj: Archiv FV Prima)
Jan Kopřiva a Oldřich Navrátil (Zdroj: Archiv FV Prima)

Jak se zbavit škůdce v ochranné vatičce

Bílá vatička na rostlinách nemusí být vždy známkou plísně. V některých případech to může být malý urputný škůdce v podobě drobných červů. V případě dotazu od čtenáře, který si vypěstoval mandarinku ze semínka a teď mu rostlinu nehezky zdobí bílá lepkavá vata, se jedná o červce vlnatého. Červci napadají celou řadu okrasných rostlin, ale také citrusy, obzvlášť když jsou na zimu umístěné doma v bytě. Ošetření je nutné udělat razantně a opakovaně. Pravidelné opakování je opravdu nevyhnutné, aby se zamezilo dalšímu rozmnožování a opakování problémů.

Tito škůdci se umí ale velmi úspěšně bránit. Viditelná vatička je ochranný obal, který je chrání před likvidací přípravky. Skvělým pomocníkem je v tomto případě líh zředěný vodou v poměru 1:1 a štětečkem pak přímo tímto roztokem škůdce z rostliny omývat.

Foto červci
i (Zdroj: Archiv FV Prima)
Červci obalený ochrannou vatičkou na rostlině

Jak naložit s bramborami napadenými drátovcem

Panu Jozefovi Bogarovi se povedlo vypěstovat 13 metráků brambor a rád by část uskladnil na sadbu. Některé hlízy mají v sobě bohužel různé chodbičky, dírky a jamky. Ptá se proto, zda jsou na sadbu vhodné. Poškození vypadá jako vpichy a způsobují to tzv. drátovci. Jsou to larvy brouků kovaříků a hlízami brambor v zemi se živí. Bohužel takto napadené brambory nejsou vhodné ani na konzumaci, protože chodbičky často uvnitř uhnívají a tím se hlíza znehodnocuje. Také nejsou již vhodné ani na sadbu, protože bychom si tak tyto škůdce zanesli do další úrody.

Navíc bychom neměli sázet na stejné místo, kde byly původně napadené brambory, minimálně dalších 5 let. Tito škůdci v půdě přežívají a napadli by i další úrodu. Bohužel také neexistují aktuálně žádné vhodné přípravky pro takové ošetření. Je možné použít pro částečnou dezinfekci dusíkaté vápno, ale i tak je nutné dodržet 5 let, kdy se na toto místo nebude další úroda sázet.

Brambora
i (Zdroj: Archiv FV Prima)
Brambora napadená a poškozená drátovcem

Jak vypěstovat silné sazenice ze semen

Poslední dotaz je od zkušeného pěstitele, kterému se i navzdory použití speciálního substrátu, nepovedlo vypěstovat silné a zdravé sazenice. Použil supresivní substrát, který je ideální pro výsevy a je ošetřený proti padání klíčních rostlin. Pokud jsou přesto mladé rostlinky tenké a padají, tak může být problém v přidružených podmínkách pěstění. V bytech bohužel pro takové pěstění není ideální prostředí. Rostliny trpí nedostatkem světla, zbytečně vysokou teplotou a častější zálivka je v tomto případě také spíše na škodu. 

Pro pěstování sazenic ze semínek je nutný dostatek světla, a když osivo vzejde, raději dopřát sazenicím nižší teplotu. Pro zaručení dostatku světla můžete vyzkoušet malou vychytávku, kdy za rostliny umístíte alobal. Ten bude odrážet část světla zpátky k rostlinám a tím jim zvýšíte dávku na maximální možnou míru.

Slabé výhonky rostlin
i (Zdroj: Archiv FV Prima)
Slabé sazenice vypěstované ze semínka

Náš tip: Jak si doma vypěstovat pravé japonské wasabi

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 3. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná