reklama

Co dělat, když váš mazlíček nechce nic žrát aneb Nebezpečná psí anorexie

Psi sní s nadšením cokoliv, co jim přijde pod nos a spíše musíte jejich apetit krotit. Je proto zarážející, když z ničeho nic ztratí chuť k jídlu a třeba i několik dní nic nepozřou, i když jim podstrojujete a nabízíte ty nejlepší dobroty, po kterých by se jindy jen zaprášilo. Všímejte si svého psa a dávejte pozor na veškeré příznaky, které pak u veterináře usnadní pátrání po příčině vyvolávající nechutenství - o něm se dá mluvit, pokud váš pejsek nic nepozře více než 24 hodin. Nejzávažnější je to u štěňat do šesti měsíců.

U nechutenství se jedná buď o psychickou, nebo fyzickou příčinu. Psychická může nastat v případě, když je pes v novém prostředí, na které není zvyklý, například, pokud se přestěhujete nebo dáte psa na hlídání k neznámým lidem. Často se tak jeho stres z neznámého projevuje hladověním.  Většinou se ale po nějaké době nají a po čase si na novou situaci zvykne, začne jíst pravidelně a chuť se vrátí do normálu.

Nechutenství také může nastat při změně krmiva. U citlivějších psů je hodně důležité, abyste krmivo měnili opatrně a postupně. Vždy ubírejte ze staré dávky a zároveň přisypávejte nové. Při změně krmiva může mít pes občas i průjem či nadýmání. Tyto potíže by ale po pár dnech měly přestat. Nechutenství někdy nastane i po velkém fyzickém výkonu. „Než zajdete se psem k veterináři, je dobré zapátrat, zda se náhodou váš mazlíček nepřikrmuje v odpadkovém koši nebo ho nějaký člen rodiny nerozmazluje laskominami,“ říká odborník na výživu psů Martin Pučálka a dodává: "Takového psa pak běžná strava v misce příliš neláká, raději hladoví a čeká, až mu opět někdo přilepší.“

Nemám chuť...
Nemám chuť... (Zdroj: Krmiva Pučálka)

Závažnější příčinou nechutenství jsou fyzické důvody. Ty jsou mnohdy provázeny zvracením, průjmem či velkém sliněním. Často může být na vině „pouze“ bolest zubů nebo zánět dásní. Pokud má pes problémy s pozřením potravy, tak byste se k veterináři měli vydat  nejpozději po dvou dnech od začátku obtíží. Důvodem nechutenství u psa je často jakákoliv bolest, která ho trápí. Veterináři většinou v těchto případech nasadí analgetika, která alespoň uleví od bolesti a vrátí se mu alespoň částečně apetit. Je samozřejmě důležité zjistit přesnou příčinu bolesti, může se jednat o nemoci žaludku, střev nebo záněty různého charakteru. Pokud se jedná o nemoci trávicího traktu, je nechutenství často doprovázeno i silným sliněním psa.

Tím nejzávažnějším případem je tzv. psí anorexie, kdy pes nepřijímá potravu vůbec žádnou. Psí anorexie není shodná s lidskou poruchou stravování; vzniká totální ztrátou chuti k jídlu a může signalizovat vážné onemocnění. Pokud váš pes ze dne na den přestane úplně jíst a přitom byl vždycky velký jedlík , je nutné rychle vyhledat veterináře.

Publikováno: 17. 7. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce