Kdo nemá zahradu, snaží se vytvořit malou zahrádku doma v bytě. A i v domě se zahradou máte určitě nějakou tu kytičku pěstovanou v květináči, aby vám péče o přírodu nechyběla ani v zimě. V zahrádkářské poradně vám umíme poradit také s péčí o pokojové květiny, nebo také o netradičně pěstované venkovní kytky. Jednou takovou a velice oblíbenou je tropická rostlina vypěstovaná z pecky avokáda.
Jak zachránit zanedbané avokádo v květináči
Pokud milujete přírodu, rádi experimentujete, tak jste určitě už někdy zkusili pěstovat malý stromeček v květináči, nebo si zkoušeli vypěstovat rostlinku z nějaké té pecky. S oblibou se takto pěstuje například avokádo a v našich domovech se mu daří. Není to náročná rostlina, ale při špatné péči a hlavně po zimě, bude potřebovat vaši pomoc. Poradíme jak.
Jedná se tropický strom a spokojený a čilý bude v bytě či domě asi jenom pár let. Roste rychle a díky tomu brzy vyroste z menšího květináče. Je potřeba tedy často přesazovat, aby nestrádal. V určitou chvíli to už ale nepůjde, roste totiž rovně do výšky. Správnou úpravou a péči se vám ale může podařit motivovat rostlinu tak, aby se rozšiřovala do stran a koruna vznikla spíše níž a celá rostlina zůstala menšího vzrůstu.
Pro zanedbanou rostlinu je důležité ji přesadit, vhodně sestříhnout, přihnojit, čím ji hezky oživíme, a může dělat radost delší dobu. Řez veďte co nejníže, ale tak, abyste zachovali pořád ještě několik živých listů, přes které může nadále dýchat a zachytit sluneční světlo. Hodně poškozené a odumřelé listy odstraňte.
Rostlinu poté zasaďte do nové zeminy. Na zdecimovaných listech je vždy vidět, kdy dochází živiny v půdě. Rostlinu vyndejte z květináče, odstraňte starou zeminu a nebojte se kořeny úplně obnažit. Pokud máte podezření na plíseň, škůdce apod., zeminu odstraňte z kořenů opravdu důkladně, můžete kořeny také opatrně opláchnout.
Poté opět rostlinu zasaďte, ideálně do nového a čistého květináče. Použijte substrát pro pokojové rostliny. Pokud budete používat zeminu, ujistěte se, že obsahuje dostatek živin, nebo je navíc přidejte. Volte vždy substrát, zeminu a hnojení vhodné pro daný typ rostliny a druh pěstování. Supresivní substrát je obohacený o některé kmeny velmi užitečných hub, které pomáhají s účinnou ochranou proti půdním škůdcům, jak živočišného, tak i houbového původu. Obsahuje také hodně perlitu, který pak už nemusíte nijak extra přidávat.
V případě přesazení avokáda dbejte, aby nebyla rostlina zasazená níž, než byla původně. Platí pravidlo, že je vždy potřeba vidět semínko. Zapomeňte tedy na jeho úplně schování do půdy, vždy musí část semínka, ze které rostlina roste, vyčnívat ven.
Skvělý pomocník lignohumát
Pro zalévání pak můžete přidat do vody kapku lignohumátu, co je přírodní extrakt vhodných a podpůrných látek pro dobrý růst a prospívání rostliny. Jedná se o extrakt s vyváženým poměrem fulvových látek a huminových kyselin. Obsahuje také řadu mikroprvků v dobře přijímatelné formě, jako je železo, mangan, měď, zinek, molybden, bor a kobalt.
Jak lignohumát rostlině prospívá:
- zlepšuje zakořeňování sazenic
- podporuje rozvoj kořenového systému
- zlepšuje využití živin z hnojiv a půdy
- zlepšuje celkový zdravotní stav rostlin
- zvyšuje odolnost proti škůdcům a nemocem
- přispívá k většímu nasazení květů a celkovému růstu
- zvyšuje aktivitu fotosyntézy
- urychluje a podporuje regeneraci poškozených rostliny
Lignohumát je možné využít pro pokojové rostliny i zahradu ve formě zálivky. Vhodný je také jako postřik na listy, působí jako podpora, ochrana, ale také výživa a regenerace poškozených listů. Aplikujte vždy ve zředěné formě podle pokynů od výrobce.
Publikováno: 11. 3. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná