reklama

Batikování velikonočních vajíček přírodními barvivy s květinovými motivy

Batikování přírodními barvivy s použitím rostlinných materiálů je krásnou možností, jak nechat vejít přírodu až do hrnce nejen v době příprav na velikonoční svátky. Tuto metodu znaly a používaly už naše babičky, nejedná se proto o žádné objevy, ale o oprášení krásných tradic.

i (Zdroj: Depositphotos)
Batikování velikonočních vajíček přírodními barvivy s květinovými motivy (Zdroj: Depositphotos)

Batikování vajíček přírodními barvivy není složité a efekt je krásný.  Základními odstíny jsou béžové a zlatavé barvy z cibulových slupek, které působí velmi přirozeně s bílými stopami v místech batikovaných květů či listů. Jestliže však chceme zkoušet jiné odstíny a přírodní barvy, máme velký výběr možností k experimentování.

Pro mnoho lidí je to rodinná tradice a známá technika. Sama jsem se naučila batikovat vajíčka v cibulových slupkách od maminky manžela. Vždy zhruba měsíc před  příchodem Velikonoc se u nás doma shromažďovaly děravé punčochy a cibulové slupky.  Cibulové slupky použité na bílá vajíčka jsou ověřenou jistotou. Jen je třeba mít předem slupek nastřádaných opravdu hodně, abychom docílili syté zlatohnědé barvy odvaru. Každá přírodní barva se chytá jinak, záleží také na vajíčku a složení (odstínu) skořápky, proto je nejlepší si vše vyzkoušet.

Naše velikonoční cesta povede od připravených punčoch a oloupaných cibulí za listy a květy do přírody. Vybereme takové rostlinné části, které jsou zajímavě členité. U některých barviv je vhodné rozvařit předem déle rostlinnou hmotu delší dobu (30 min) nebo nechat po uvaření louhovat vajíčka ještě přes noc, aby se barvivo dostatečně uvolnilo. Barvám obvykle svědčí přidání pár kapek octa pro větší výraznost a fixaci na skořápce. Okyselená šťáva je silnějším barvivem a skořápkám propůjčí sytější barvy. Přírodní barviva nejsou nikdy tak výrazná jako umělá, s tím je třeba počítat. Ale mají krásné tóny a žádná nežádoucí chemie se nedotkne velikonoční vajíčkové tabule.

Barvy na vajíčka
i (Zdroj: Depositphotos)
Přírodních materiálů vhodných k výtažkům barviva se nabízí pestrá paleta. Můžeme experimentovat a zkoušet fixaci barev na skořápky dle inspirace na fotografii

Na výrobu budeme potřebovat

  • rostlinný materiál na barvení (cibulové slupky, červené zelí, špenát, kurkuma, červená řepa, červené víno, borůvky, kopřivy)
  • bílá! vajíčka, silnějším barvivem se nám podaří batikovat i vajíčka béžová
  • výrazné listy nebo květy (sedmikrásky, sněženky, petrklíče, listy pampelišek, jahod a jiných hezky vykrajovaných květin i plevelů)
  • vyřazené punčochy nebo silonové ponožky, obvazy či jinou pružnou látku, provázky
  • hrnec na vaření odvaru, lžíci, ubrousky na odložení obarvených vajíček, nůžky na odstranění zavázané punčochy (obvazu)
Barvy
i (Zdroj: Depositphotos)
Nechme se unést barevnými možnosti přírodních barviv. Po vyzkoušení barviva na vajíčkách můžeme experimentovat i s barvením salátů, rýže, těstovin apod.

Možnosti barevných odstínů

Béžová /zlatá/ zlatohnědá

Pro tyto krásné přírodní odstíny se hodí běžná cibule. Pokud máme pouze béžová vajíčka, je vhodné je jen zvýraznit povařením v cibulových slupkách bez batikování. Pro batiku v tomto krásném zlatavém cibulovém barvivu je třeba mít k dispozici bílá vajíčka.

Hnědá

Použijeme litr silné černé kávy, 2 lžíce octa a trošku soli. Do tohoto extraktu vložíme vařená vejce a barvíme zhruba 30 minut. Pokud chceme získat tmavší odstín, necháme přes noc louhovat vajíčka v kávovém odvaru v lednici.

Obrázek1
i (Zdroj: Jana Hanšpachová)
Vajíčka připravená metodou batiky v silném odvaru z cibulových slupek na míse se sladkostmi pro koledníky

Červená

Vhodné je barvivo z červené řepy, zelí nebo červené cibule. Můžeme kombinovat. Opět záleží na struktuře skořápky. Pomoci nám může pár kapek octa do barvící lázně. Slupky z červené cibule nebo řepu povaříme po dobu třiceti minut. Slupky lze také úspěšně kombinovat s červeným vínem.  Po uvaření tekutiny řepu vyndáme nebo necháme jen malé plátky řepy dále rozvařovat. Do barviva vložíme syrová vejce. Následně znovu přivedeme k varu a vaříme vejce po dobu max. dvanácti minut. Stačí i kratší dobu podle velikosti vajíček. Po uvaření necháme vejce v obarvené tekutině ještě dalších dvacet minut. Čím déle vajíčka v teplé tekutině necháme, tím více by barva měla na vejce „chytnout“.

Obrázek2
i (Zdroj: Jana Hanšpachová)
List břečťanu zanechal v batice z červené řepy a cibule také stopy své tmavě zelené barvy. Povedl se krásný obrázek, který vytvořila „sama příroda“

Růžová

Často se využívá odvar z brusinek nebo červené řepy. Louhování vajíček časově zkrátíme než je doba žádoucí pro odstíny červené. Na jeden litr potřebujeme zhruba čtyři menší řepy. Červená řepa je tak silným barvivem, že v ní lze barvit i předem vařená vajíčka na růžovo.

Fialová či modrá

Použijeme bezinky, tmavší druh červeného vína, na některé skořápky fungují také neředěné odvary z borůvek. Pro modročervené odstíny se také hodí červené zelí. Když do barviva přidáme ocet, získáme barvy laděné více do fialových tónů, s přídavkem zásadité jedlé sody naopak modré až zelené tóny

Zelená

Odvar zeleného barviva získáme rozvařením kopřiv nebo dalších jarních plevelů. Snadno dostupným barvivem je také čerstvý či mražený špenát, do kterého lze přidat kmín. Vyzkoušet můžeme listy bylinek, petrželovou nať apod. Světlejší zelené odstíny vzniknou rozvařením lipových či měsíčkových květ. Přírodní léčivé produkty jako jsou řasa „spirulina“ či mladý zelený ječmen poslouží také jako skvělá přírodní barviva.

Hlavní zásadou je, aby přírodní barvivo bylo vždy o několik odstínů tmavší než očekávaná výsledná barva vajíčka. Jemné pastelové tóny vzniknou naopak slabší koncentrací barviva. Můžeme vyzkoušet různé odstíny stejné barvy. Pokud chceme naopak slabý odstín zesílit, můžeme dát uvařené vajíčko do silnější barvy znovu barvit. Vajíčka se barví obvykle v horkém nálevu, ale lze postupovat i metodou za studena či nechat dokonce vajíčka v barvivu 24 hodin v lednici. Po obarvení je vhodné vajíčka natřít sádlem nebo máslem na kousku hadříku. Vynikne tak batika i krása motivu batiky.

Obrázek3
Vajíčko batikované listem vlaštovičníku po odstranění punčochy, která list obepínala v barvivu z cibulových slupek (Zdroj: Jana Hanšpachová)
Obrázek4
Vajíčko ve finální podobě (Zdroj: Jana Hanšpachová)

Postup při batikování

1. Každé vajíčko nejprve důkladně omyjeme a odmastíme. Při větším znečištění můžeme použít ocet nebo mýdlo. Tisk na vajíčku lze odstranit octem.

2. Připravíme si část punčochy, která je na jedné straně pevně uzavřena. Použít můžeme u punčoch rovnou špičku jako hotovou kapsičku, dlouhou část punčochy nastříháme a předem si připravíme dna kapsiček svázáním provázkem. Do připravené kapsičky vložíme bílé vajíčko a na skořápku rozložíme velmi opatrně květy, listy či trávy. Je nutné, aby rostlinný materiál dobře přilnul ke skořápce a byl maximálně pečlivě rozložený. Listy od sebe jemně oddálíme a květy rozložíme jako při lisování, aby byly krásně vidět jejich tvary a siluety. Pomoci si můžeme navlhčením vajíčka nebo rostlin. Pevnější listy rozložíme snadno (břečťan) jemné květy vyžadují větší pracnost.

Obrázek5
Batikování bílého vajíčka s rozmarýnem (Zdroj: Jana Hanšpachová)
Obrázek6
Finální podoba (Zdroj: Jana Hanšpachová)

3. Když dokonale rozložené rostliny dobře obepínají skořápku, začneme opatrně utahovat punčochu na druhém konci vajíčka. Svážeme ji tak pevně ke skořápce, jak to jen půjde, aby se rostliny pod punčochou perfektně fixovaly. Znovu zkontrolujeme, zda se květy či listy neposunuly, i přes zavázanou punčoch lze prsty nebo párátkem provést poslední úpravy. Pozor ale na nakřápnutí syrového vajíčka!  Při použití obvazu nám může vzniknout na druhé straně vajíčka v místě uzlíku další zajímavá dekorace připomínající tvarem motýlka.

4. Vajíčka v punčochovém „kabátku“ připravená na batikování poté povaříme v rostlinném barvivu nebo použijeme vajíčka předem vařená a v barvivu je louhujeme. Pro sytější barvu louhujeme několik hodin, případně následně v lednici či na balkoně za studena.

5. Hotová obarvená vajíčka vyndáme lžící opatrně z barviva a necháme na ubrousku zcela zaschnout. Teprve potom je šetrně vyprostíme pomocí nůžek z punčochy či obvazu. Při trošce šikovnosti a štěstí na nás čeká krásné překvapení v podobě světlé stopy v místě rostliny, kde se barva na skořápku nedostala.

Obrázek7
i (Zdroj: Jana Hanšpachová)
Vajíčko zavázané v obalu z punčochy před batikováním. Zde využity lístky pokojové rostliny. Vytvoří zajímavá „zaječí ouška“

Pozor na některé záludnosti

Pokud upevníme rostlinný materiál příliš volně a barva pronikne pod něj, batika bude slabá, případně se vůbec neobjeví. Pevná fixace květů a listů na skořápku je předpokladem úspěchu.

Některé velmi jemné květy i lístky se mohou při batikování rozvařit, je třeba všechno vyzkoušet. Osvědčily se spíše pevnější květy sedmikrásek, sněženek, petrklíčů apod. Okvětní lístky květů tvarem obdobným jako sedmikrásky musíme na vajíčko nejdříve otevřít do tvaru „sluníčka“. Terčík květu přiložíme na skořápku a opatrně rozložíme (pomocí párátka) všechny okvětní lístky tak, aby vynikl každý kousek květu. Je opravdu nutné si s přípravou květů pohrát, efekt pak bude dokonalý. Jestliže dáme do obalu z punčochy květ nebo list jakkoliv pomačkaný, výsledný obrázek nás zklame. Ztratíme čas batikováním zcela zbytečně.

Obrázek8
Abstraktní vzory získáme snadno volným naplněním punčochové kapsy kousky různobarevných cibulových slupek, listů a trav (Zdroj: Jana Hanšpachová)
Obrázek9
Hotové batikované vajíčko (Zdroj: Jana Hanšpachová)

Další náměty a rady

Jarní plevely mají zajímavě tvarované listy -  pampelišky, vlaštovičník, kokoška pastuší tobolka, řebříček, jahodník, vrchní část listů svízele, trávy a mnoho dalších listů. Velmi hezky se vyjímají batikované listy bylinek - petržele, celeru, rozmarýnu apod.

Hledáním vhodných listů a květů se přiblížíme jarní přírodě a můžeme s celou rodinou poznávat druhy méně známých plevelů a rostlin. Kromě krásné dekorace vytváříme jakýsi „vajíčkový herbář“. Můžeme učit také děti rozlišovat tvary rostlin a vnímat, co vše brzo na jaře vyráží v přírodě. V bytě najdeme na hrnkových rostlinách plno zajímavých lístků, které lze využít, když je ještě příroda pokrytá sněhem nebo večer, když se zrovna rozhodneme pro batikování. To už nás zřejmě výlet do přírody s baterkou pro květy a lístky lákat nebude.

Pro vytvoření abstraktních vzorů využijeme různé proužky travin, pestré tvary natrhaných různobarevných cibulových slupek, které volně nasypeme do kapsičky z punčoch. Obvážeme tímto materiálem nepravidelně vajíčko a některá místa necháme bílá.  Abstraktní proužky a tvary jsou vždy krásným překvapením a na ploše vajíčka vzniknou originální obrázky.

Originální tvary a proužky získáme také jednoduchou metodou bez vaření, o kterou se se mnou podělila má přítelkyně Jitka Hanzlová, výtvarnice originální textilní batiky. Bílá vařená vajíčka postavíme do úzké skleničky (stojánku) a zalijeme cibulovou barvou asi do 1/3 výšky vajíčka. Necháme v barvivu stát 5 minut. Přilijeme pak další barvu a tím vzniknou vystínované pruhy v různé sytosti barviva. Barvení by bylo dle její rady výraznější, kdyby se vajíčka ve stojánku vařila. To můžeme vyzkoušet, pokud máme k dispozici šikovný stojánek na umístění vajíček ve svislé poloze k postupnému vaření v hrnci.

Obrázek10
Zajímavý způsob batikování metodou vystínovaných proužků (Zdroj: Jitka Hanzlová)
Obrázek11
Realizace pruhované batiky (Zdroj: Jitka Hanzlová)

Kromě otisků rostlin můžeme pro změnu vložit do punčochy tvar zajíčka vystřižený z většího listu. Vystříhat z listů (případně z papíru) lze další jednoduché velikonoční obrázky a motivy. Stopy obrázků ptáčků, motýlů či dalších zvířátek se na batikovaném vajíčku krásně vyjímají. Radost z přírodního batikování je cestou k propojení krás přírody s originální přípravou pokrmů. Z osobní zkušenosti chalupářky mohu potvrdit, že si děti přicházející z vesnice k nám na koledu vždy rády vybírají právě tato batikovaná vajíčka. Jsou pro ně „jiná“ a zajímavá. Děti jim dávají často přednost před svítivými vajíčky barvenými v kupovaných barvách.  Fantazii se meze nekladou ve výrobě mnoha dalších velikonočních dekorací z přírodních materiálů. Autorkou originálního „polárního“  zajíčka v nadživotní velikosti byla v době mimořádné sněhové nadílky dcera Anna (Velikonoce 2015).

Obrázek12
i (Zdroj: Jana Hanšpachová)
Nevšední sněhový zajíček uhnětený šikovnýma rukama dětí je originální dekorací

Publikováno: 16. 3. 2021, Autor: Jana Hanšpachová, Profil autora: Jana Hanšpachová