Pro úklid domova toužíme po moderních prostředcích, které nás dokážou velmi efektivně a rychle zbavit nepořádku. Pokud máme domácnost, ve které bychom neuplatnili vysavač robotický, sáhneme po vysavači bezsáčkovém. Moderní řešení bez nutnosti výměny sáčků nás velmi rychle přesvědčí o svých výhodách. Co dále mluví pro jeho pořízení a jak složitá je jeho běžná údržba?
Mnozí z vás si určitě položí otázku, proč si vlastně bezsáčkový vysavač vlastně vůbec pořizovat, když z pohledu běžného uživatele není na první pohled moc odlišný od jeho sourozenců klasické koncepce, vybavení papírovým filtrem pro záchyt nečistot. Odpověď je velice snadná. Bezsáčkové vysavače mají nejen nižší nároky na provoz, protože nepotřebují neustále hlídat stav naplnění sáčku a provádět pravidelnou výměnu. Kromě toho je bezsáčkový vysavač také vhodný v domácnostech, kde jsou alergici, neboť v sáčku se hromadí nejen špína a prach, ale také roztoči. Ti umí nejedné citlivé osobě přivodit nepříjemné zdravotní obtíže.
Po úklidu tedy stačí pouze nádobu otevřít a její obsah vysypat do odpadu. Po demontáži hrubého síta a HEPA filtrů pak jednoduše opláchnete záchytnou nádobu vlažnou vodou, očistíte od zbytku nečistot, necháte vyschnout a smontujete zpět. Samozřejmě, úroveň údržby je zapotřebí provádět nejlépe v souladu s návodem k obsluze. Výhodou bezsáčkových vysavačů je bezesporu vyšší sací výkon, motor nemusí mít tak vysoký příkon, v cestě sání není tolik překážek jako u sáčkového vysavače a odpor vzduchu je tedy menší. Zajímavostí je bezesporu i dvojice HEPA filtrů, kterými jsou některé modely vybaveny s cílem dokonalého čištění vysávaného vzduchu před jeho vrácením do prostoru. Účinnost HEPA filtru je dána jeho konstrukcí, přičemž nejúčinnější je třída 13, znamená to, že účinnost filtru je 99,95% v rámci záchytu částic o velikosti do 0,3 mikrometru.
Bezsáčkové vysavače nacházejí využití i v domácnostech, kde je zapotřebí pravidelně a bleskurychle zatočit se zvířecími chlupy. I zde je po delší době znát, že náklady na výměny sáčků jsou nulové, pouze několikrát do roka vyměňte HEPA filtr. V rámci pravidelné péče o vysavač také nezapomínejte na kontrolu mikrofilmu, který se rychle zanáší, po každém vysávání je ho vhodné alespoň vyklepat a častěji měnit. S postupným zanášením dochází ke zvyšování odporu vzduchu, zahřívání motoru vlivem větší zátěže a menšímu sacímu výkonu.
Neskutečné množství otázek se vztahuje také k příslušenství. Pokud jde o úplný základ, pak by v sadě s vysavačem neměla chybět klasická podlahová a štěrbinová hubice, nicméně zcela nejčastěji užívaným typem adaptéru je turbohubice. Jde o zařízení, kde proud vysávaného vzduchu roztáčí turbínku, která pohání kartáč s měkkými štětinami. Ty velmi efektivně odstraní nečistoty a prach z koberců, sedacích souprav nebo i běžných podlah. Určitě je dobré se při výběru informovat, zda je tento typ v příslušenství nebo už v základní výbavě. Pokud takový typ existuje a v základu se nenachází, pak obětujte těch několik stokorun a tento adaptér si určitě pořiďte do výbavy. Úklid je pak jako úplně v jiné dimenzi.
Několik závěrečných rad, co by bezsáčkovému vysavači nemělo chybět
- Objemná nádoba na záchyt nečistot s objemem alespoň 2 litry,
- Elektronická regulace výkonu,
- Účinný HEPA filtr kvůli alergikům,
- Kovová teleskopická prodlužovací tyč pro připojení adaptéru,
- Turbohubice, podlahová hubice, štěrbinová hubice,
- Akční rádius alespoň 8 metrů – dáno délkou přívodní šňůry,
- Samonavíjecí přívodní šňůra.
Publikováno: 13. 3. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček