reklama

Přesazujeme lopatkovce krok za krokem

Lopatkovec je krásná a oblíbená pokojová rostlina, která má ráda pobyt v polostínu až stínu. Byť to může vypadat jako složité, přesazení je velmi jednoduché a nezabere vám více než několik minut. Na následujících řádcích vám ukážeme, jak na to.

i (Zdroj: Radoslav Ptáček)
Přesazujeme lopatkovce krok za krokem (Zdroj: Depositphotos)

I tato rostlina, stejně tak jako další pokojovky, vyžaduje pravidelné přesazování. Po jednom roce už původní substrát zvětrá a živiny jsou z něj vyplaveny, což vytváří prostor pro chřadnutí rostliny. K přesazování lopatkovce přistupujte v březnu, kdy se již dny prodlužují a pokojová zeleň má tak více času pro správný vývin.

Potřebné vybavení

  • květináč s průměrem o cca 3 až 5 cm větším než původní nádoba;
  • namíchaný substrát;
  • nůžky;
  • dřevěné nebo živočišné uhlí.

Připravte si všechny pomůcky, které k přesazení lopatkovce použijete. Nejlepší je provádět přesazování na velkém stole nebo podlaze, případný nepořádek, který vznikne, se velmi rychle zpacifikuje koštětem nebo vysavačem.

1
i (Zdroj: Radoslav Ptáček)
Připravené pomůcky pro přesazení

Pro přesazování je potřeba zajistit si kvalitní substrát. Kupovaný smíchejte se zahradní kompostovou a jedním dílem písku. Ponechání lopatkovce v kupovaném substrátu riskujete chřadnutí rostliny, protože živiny se rychle vyplaví a substrát během pár týdnů slehne.

2
i (Zdroj: Radoslav Ptáček)
Speciální přístup věnujte substrátu

Rostlinu před vyjmutím z původního květináče mírně zalijte a ostrými nůžkami odstraňte všechny nehezké listy a i květy. Kvetení lopatkovce je sice hezká záležitost, avšak v rámci přesazení potřebuje maximum energie přesunout do zakořenění.

3
i (Zdroj: Radoslav Ptáček)
Takto vypadají krčky rostlin, které máme připravené pro přesazení

Přesazovaný kus vyjměte z květináče. Zkontrolujte stav kořenů, pokud jsou velmi dlouhé, zakraťte je. Nezapomínejte, že zakrácené konce kořenového systému je vhodné ošetřit dřevěným uhlím, aby záhy po zasazení nedošlo k jejich hnilobě. Pokud dřevěné uhlí nemáte k dispozici, sáhněte do domácí lékárničky pro uhlí živočišné, to poslouží úplně stejně dobře.

4
i (Zdroj: Radoslav Ptáček)
Lopatkovce vyjměte z květináče například lopatkou, všimněte si dlouhých kořenů

Připravte si květináč. Pokud se nejedná o samozávlahu, pak v jeho spodní části vytvořte otvor pro odtok přebytku vody ze zalévání. Květináč by měl být před použitím důkladně vymytý, aby se odstranily veškeré zárodky chorob a škůdců. Naplňte jej do jedné třetiny zeminou, pokud máte k dispozici keramzit, pak jej využijte jako spodní drenážní vrstvu. V případě, že zaléváte střídmě či používáte samozávlahu, keramzit není nutný.

5
i (Zdroj: Radoslav Ptáček)
Před vysazením do nového prostředí

Připravenou rostlinu se zakrácenými kořeny vložte do květináče. Obsypejte ji připraveným substrátem, a ten dokonale přitlačte kolem původního kořenového balu. Přesah hrany nového květináče vůči substrátu by měl být alespoň 2 cm, aby při zalévání z nádoby nevytékala voda ven.

6
i (Zdroj: Radoslav Ptáček)
Krček rostlin musí být tak akorát, při příliš hlubokém vysazení začne zahnívat

Poté, co je lopatkovec přesazený, zlehka jej zalijte a květináč umístěte na místo s polostínem, kde se rostlina velmi rychle přijme a začne růst. Pokud byste lopatkovce umístili po přesazení na plné slunce, riskujete povadnutí listů a ztížené ujímání. S hnojením nespěchejte, začněte až po zhruba měsíci od přesazení. Původní květináč vypláchněte a uložte, určitě se bude hodit pro přesazení jiných rostlin.

7
i (Zdroj: Radoslav Ptáček)
Přesazená rostlina na svém místě

Publikováno: 11. 3. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.