Air brush neboli americká retuš je výtvarná technika nanášení barev s pomocí rozprašovače, kdy je stříkací pistole napojena na kompresor, který vyhání vzduch pod tlakem do pistole. Barvy jsou tak nanášeny v extrémně tenkých vrstvách. Touto technikou můžete vytvářet drobné detaily a plynulé přechody barev. Martin Kraus vám poradí, jak na to.
Airbrush neboli americká retuš je zajímavé výtvarné umění, kterým lze docílit až fotorealistickou malbu. Jedná se vlastně o vylepšenou verzi sprejování, kde se dá ovládat množství používané barvy. V jedné pistolce lze tedy stříkat jak jemné detaily, tak i velké plochy. Pistolka je propojena s kompresorem, který vhání do pistole vzduch. Nanášení barvy funguje na principu rozprašování. Airbrush je vlastně bezdotyková malba.
Barvy pro airbrush
Pro výtvarnou techniku airbrush lze použít jakékoliv barvy. Můžeme použít barvy akrylové, syntetické, potravinářské, barvy na tělo i tetovací. Je opravdu z čeho vybírat. Pro tuto techniku se však doporučuje používat barvy přímo airbrushové. Tyto barvy jsou přímo upravené pro stříkání z pistolky, mají jemnější pigment a hrozí menší riziko ucpání trysky.
Co potřebuje každý malíř airbrushe?
Co se týká pomůcek a vybavení malířů airbrushe, tak základem je kvalitní kompresor i pistolka. U závisle i nezávisle dvojčinných pistolí se reguluje přísun barvy. Zmáčknutím spouště se aktivuje vzduch, dávkuje se tím množství barvy a díky tomu se docílí přesně takových efektů, jakých se docílit má. Malovat se tedy dají malé tečky, úzké čáry i stříkané plochy. Aby bylo vybavení malíře kompletní, potřebuje ke kompresoru a pistoli také propojovací hadici a stojánek, aby bylo kam položit pistoli s barvou. Zapomínat se nesmí ani na vhodné nářadí pro dobré vyčištění pistole.
Jak vypadá samotná malba?
Technika airbrushe může být prováděna dvěma způsoby. Buď se může malovat přímo od ruky, čehož využívají spíše zkušenější malíři, nebo se mohou používat šablonky. Těchto pomocníků může využít každý začátečník. Šablonky pro airbrush se mohou používat pro nespočet vrstev. Šablona se přiloží k ploše, kde se provádí malba, a barva se stříkne přímo přes ni. Používané barvy schnou poměrně rychle. Nemusíme se tedy bát, že při opětovném přiložení šablony a stříkání další vrstvy vytvářenou malbu nějakým způsobem porušíme. Každá provedená malba se musí chránit ochranným lakem, aby vytvářené dílo vydrželo co nejdéle.
Airbrush jako domácí malování
Mnoho lidí pracují s airbrushem doma. V domácím použití vynikají zejména nehtařky či cukrářky. Doma se mohou také vyrábět nejrůznější přáníčka nebo malování na trička. Asi největší zastoupení malování airbrushem v Čechách mají modeláři. Při častém používání výtvarné techniky airbrush se doporučuje chránit dýchací cesty nebo použít odvětrávací box.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Publikováno: 13. 7. 2017, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová