reklama

Postav si sen!: Vysněná kuchyň pro manželku

Manželé Hana a Marek mají hezké manželství. Před několika lety se rozhodli, že budou pomáhat dětem v nelehké životní situaci, a stali se dočasnými pěstouny. Také se rozhodli, že se pustí do rekonstrukce starého domu. Ale nějak jim došly síly i finance. A proto jsme tady s naším pořadem, abychom jim trochu starostí s rekonstrukcí sejmuli z beder a oni tak měli dost elánu a energie a mohli dál pomáhat dětem. Postavíme další sen!

Paní Hana si přála novou kuchyň (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Premiéru dalšího dílu novinkové série „Postav si sen!“ uvidíte v pondělí 8. března ve 21.35 na Primě.

Manželé Hana a Marek žijí v malé vesničce na Křivoklátsku. V domě bydlel Marek se svou bývalou ženou. Po rozchodu se seznámil s Hankou, která byla stejně jako on rozvedená. Dům byl ve špatném stavu, a tak se společně pustili do rekonstrukce. Měli ale většinou nevýhodné půjčky, a tak za peníze nakoupili materiál, ale na řemeslníky už nezbylo a většinu práce udělal Marek sám. Marek je velmi šikovný a sám chce přiložit ruku k dílu na vysněné kuchyni pro svoji manželku Hanu. Marek je kutil restauratér a Hanka se naplno věnuje pěstounské péči. Oba milují historii a starou hudbu. Stali se dočasnými pěstouny, a pomáhají tak dětem v krizových situacích. Přihlásili se, protože by si přáli pomoct s rekonstrukcí domu, na kterou sami nestačí. Oba mají také rádi venkovský styl a přírodní materiály.

Rodina
Marek se rozhodl splnit Haně sen v podobě nové kuchyně (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Pro úplně novou dvojici designérek Renatu a Veroniku bude proměna křest ohněm a také budou potřebovat pomoc dobrovolníků. Čeká je starý dům a spousta nahromaděného nábytku. Kuchyň je v nové přístavbě starého domu. Je poskládaná z různorodých kousků nábytku a spotřebičů, které majitelé sami vlastnili nebo od někoho dostali. Aby měli dostatek úložného prostoru, přidávali další a další skříňky a regály. Designéři také objeví zazděné dveře – kam asi vedou? Plán přestavby je jasný. Probourá se otvor mezi kuchyní a obývákem. Nová kuchyň bude vybavena moderními spotřebiči a rodina tam bude mít dostatek úložného prostoru, aby Hanka měla vše při ruce. Na proměně obýváku chtějí designéři ukázat, jak lze díky změněným dispozicím a s několika novými prvky docílit krásného prostoru, ve kterém vynikne kvalitní stylový či historický nábytek, který manželé doma mají. Celkově bude tato proměna o kombinaci nového nábytku, využití stávajících věcí a o renovaci některých prvků pomocí nových nátěrů. Jak se povede designérská premiéra?

 

Designéři
Designérky Renata Pápai a Veronika Haroldová (Zdroj: Archiv FTV Prima)

A jak se na proměnu dívají designéři Renata Pápai a Veronika Haroldová?

Hodnocení designérů: „Interiér nás zaujal na první pohled. Ačkoli byl přeplněný věcmi, nabízel dobrý základ starého stavení. Ve světnici byly navíc originální prkenná podlaha a trámový strop. Nejvíc nás ale lákalo množství kvalitního stylového nábytku z masivního dřeva, který jsme hodlaly maximálně využít. Věřily jsme, že najdeme i pěkné kousky k renovaci, což se nakonec povedlo. Od začátku bylo jasné, že budeme respektovat a ctít genius loci, protože místo, zavalené věcmi, nemohlo dýchat. Chtěly jsme ho nechat zhluboka nadechnout a zazářit s pomocí několika moderních kousků, které by ho citlivě posunuly směrem k současnosti.

Chystáte se pustit do rekonstrukce kuchyně? Příprava se nejdůležitější! Přečtěte si náš článek.

Nová kuchyň, jídelní stůl
Kuchyně je v dekoru světlého patinovaného dřeva (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Původní kuchyň 2
Původní prostor byl přeplněn věcmi (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Základním problémem původního stavu byla určitě přemíra věcí, které bylo třeba pečlivě třídit a vybrat z nich jen ty, které se zachovají. Dalším problémem se ukázalo být množství limitů v kuchyni. V jedné stěně byly dveře z předsíně, v dalších dvou stěnách malá okna znemožňující zavěšení horních skříní. Ve zbývající jediné celistvé stěně jsme nakonec probouraly průchod do světnice. Situaci u nového sezení velmi komplikovala dvoje nevzhledná dvířka ukrývající technologie. Za těchto podmínek bylo hledání rovnováhy mezi respektem k prostoru a plně funkční moderní kuchyní odvažováním na lékárnických vahách. Kvůli omezenému času nebyl prostor věnovat víc pozornosti podlaze ve světnici, která by si ji po dvaceti letech nedostatečné péče opravdu zasloužila. Chystaly jsme se ji v ideálním časoprostoru ošetřit ochranným olejem, ale časový pres nám bohužel realizaci záměru nedovolil.

Jídelní stůl, lampa
Nad stolem visí designový lustr vyrobený na míru (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Jídelní stůl 2
Některé kusy nábytku našly uplatnění v nové kuchyni (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Tato proměna si o styl řekla sama – venkovský styl byl ten jediný, který jsme v daných podmínkách mohly zvolit. Přesto jsme nechtěly vytvořit prostor, který bude pouze důsledně ctít dobu. Nechtěly jsme, aby působil jako skanzen. Snažily jsme se prostor citlivě oživit a zmodernizovat několika designovými solitéry a moderními svítidly. V kuchyni jsme vycházely ze stávající dlažby, která jediná v místnosti zbyla a udala jí barevný tón. K její výrazné barevnosti a patině jsme proto hledaly spojence, který ji nechá vyniknout. Tuto roli sehrál designový lustr nad jídelním stolem vyrobený na míru. Z vnější strany má samet v barvě mědi, který barevně ladí s dlažbou a uvnitř ukrývá vzorovanou tapetu s přírodním motivem.

Vyrobte si praktivkého pomocníka do kuchyně. Podívejte se na video s návodem na výrobu designového věšáku na nádobí. 

Pohárky na stole
Prostor je citlivě oživen několika starožitnými solitéry (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Ovoce na stole
Bylo potřeba pečlivě vytřídit věci, které se zachovají (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Dalším parťákem dlažby jsou vzorované rustikální obklady, které efektně opakují barvu dlažby. K obkladům jsme ladily i hnědou pracovní desku, která díky teplému odstínu a patině vytvořila s dlažbou i obklady dokonalé trio. Aby relativně velkorysá kuchyňská linka ve tvaru L nepůsobila těžkopádně, zvolily jsme pro ni dekor světlého patinovaného dřeva. To se pak v kuchyni propojilo se zesvětleným palubkovým podhledem a nově instalovaným obkladem. Ve světnici jsme využily maximum stávajícího nábytku, který byl sice poměrně různorodý, ale jednotlivé solitéry spojovalo kvalitní zpracování i materiál – masivní dřevo. Kromě největších solitérů jsme zachovaly i dvě truhly ze tří: jedna našla místo pod TV v nové knihovně na míru a druhá hraje roli konferenčního stolku, kde si překvapivě dobře rozumí s novou pohovkou i se starými křesílky.“

Roh kuchyňské linky
Pracovní deska ladí s obklady (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Skříň, křeslo
Starožitné solitéry našly v nové kuchyni své místo (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Těšte se na unikátní proměnu nové série – bude zábavná, dojemná a plná praktických rad.

V dalším dílu ukážeme, co se starou chatkou.

TIP:

Chcete obzvláštit svou kuchyni? Vyzkoušejte dekorativní panel! Poradíme vám s montováním.

Prostřený stůl
Dřevěný jídelní stůl se stane srdcem kuchyně (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Stůl, poličky
Rodina (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Kuchyň, okno
Interiér kuchyně nabízel dobrý základ starého stavení (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Publikováno: 7. 3. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce