Meruňkobraní na jižní Moravě: Židlochovice a Miroslav vás zvou na výlet

Voňavé meruňky patří k létu, a k létu jihomoravskému obzvlášť. Vydejte se proto v sobotu na výlet za sladkou letní dobrotou.

Židlochovice

V sobotu 15. července se uskuteční  třetí ročník Meruňkobraní aneb Festivalu meruněk v Židlochovicích na jihu Moravy. Návštěvníci se mohou těšit na nejrůznější meruňkové dobroty i na bohatý doprovodný program.

Ke každému „braní“ samozřejmě patří soutěž v pojídání té či oné dobroty. V Židlochovicích, které se nacházejí kousek od Brna směrem na Hustopeče, se bude soutěžit jak v pojídání meruňkových knedlíků (dospělí), tak samotných meruněk (děti). Dětské publikum se navíc může těšit na rozjařené vystoupení Klaun family a na tvořivé dílničky.

Meruňkobraní na jižní Moravě: Židlochovice a Miroslav vás zvou na výlet 2
Meruňkobraní na jižní Moravě: Židlochovice a Miroslav vás zvou na výlet 2 (Zdroj: Meruňkobraní Židlochovice)

 

Meruňky v nezpracované podobě, meruňkové knedlíky, džemy, mošty, dezerty, regionální vína a ochutnávka meruňkovice – z meruněk se v tomto kraji vyrábí vše! Vybavení nejen do domácnosti bude k dostání na řemeslném jarmarku, a kdo by chtěl ulevit nohám, může se usadit v sedadle letního kina a vychutnat si divadelní představení. Staré časy přiblíží jízda koňským spřežením nebo návštěva jednoho z nejzachovalejších loveckých zámků Evropy, zámku Židlochovice.  

Miroslav

Ve stejnou dobu probíhá i v Miroslavi Meruňkobraní s jarmarkem u Floriána. 28. ročník tradiční akce s možností nákupů všeho druhu, ukázky lidových řemesel, průvod v dobových kostýmech, soutěž v požárním sportu, koncerty a mnoho dalšího.

Po celé dopoledne je náměstí a okolní ulice zaplaveno stovkami stánků, nabízející všemožné zboží, výrobky, ovoce, zeleninu, perníky, keramiku apod. Velice atraktivní jsou ukázky historických řemesel. Po deváté hodině vychází historický průvod k soše sv. Floriána, doprovázený hasičskými družstvy, kde starosta oficiálně Jarmark zahájí. Program začíná závody v požárním sportu O pohár rady města, kde jsou k vidění špičkové výkony hasičů.

Meruňkobraní na jižní Moravě: Židlochovice a Miroslav vás zvou na výlet 1
Meruňkobraní na jižní Moravě: Židlochovice a Miroslav vás zvou na výlet 1 (Zdroj: Meruňkobraní Miroslav)

V zámeckém parku probíhá historická bitva, na zámeckém nádvoří módní přehlídka dam v dobových kostýmech, nechybí ani koncerty apod. Ve starobylých sklepeních pod zámkem je možno s odborným výkladem miroslavských vinařů ochutnat několik stovek vzorků odrůdových vín. Na fotbalovém stadionu můžete zhlédnout přátelský zápas s atraktivním soupeřem, na sportovním letišti startuje letecký den s možností vyhlídkových letů, ukázkami práce modelářů, vzlétne i horkovzdušný balón. Čekají vás i oblíbené soutěže - Knedlíkový král a Meruňkovice roku 

Související k tématu