reklama

Jak na zvýšení výkonu starého notebooku

Ke zvýšení výkonnosti staršího notebooku se můžeme dopracovat několika rozličnými způsoby. Kromě pravidelné péče v rámci čištění paměti od nejrůznějších "odpadů“ existují také větší zásahy, které přetvoří počítač na podstatně výkonnější zařízení. Ale pokud se na některé větší zásahy necítíme, předáme notebook odborníkovi, který si s výměnou součástí hravě poradí.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak na zvýšení výkonu starého notebooku (Zdroj: Depositphotos)

Základním a neodmyslitelným prvkem údržby starších počítačů obecně je jejich pravidelné čištění a provádění aktualizace antivirových programů. Čištění se týká hlavně různého softwarového odpadu, který je v počítači uložen různých dočasných souborů. K tomuto očištění pomůžou speciální programy, které dokážou hledat v registrech systému soubory, které tam z hlediska plynulosti chodu počítače nebo jeho bezpečnosti nemají co pohledávat. Jednoduchým spuštěním programu a následnou opravou těchto chyb v registrech je možné mírně zrychlit odezvu počítače.

Notebook
i (Zdroj: Depositphotos)
Řádná antivirová ochrana je nutná nejen u notebooku

Zcela nezbytným krokem jsou aktualizace antivirového programu, který důsledně chrání naše zařízení před hrozbami zvenčí. Ochrání před otevřením vyskakovacích oken, stažení napadených souborů nebo otevřením internetových stránek, které mohou být z nějakého důvodu považovány za bezpečnostní hrozbu pro váš počítač. Kromě bezplatných antivirových aplikací jsou nabízeny také ty placené, které pro jeden počítač vycházejí kolem tisícikoruny na jeden rok. Je to určitě vhodnější varianta pro případ, že zařízení používáte pro práci nebo je hojně využíváno i dalšími členy rodiny pro případ aktuální distanční výuky, kdy děti často pracují s různými sdílenými soubory a provádějí přes počítač spoustu studijních aktivit.

Někteří uživatelé při zásadním zpomalení odezvy notebooku využijí možnost reinstalace systému. Jde o krok, kdy uživatel provede zálohu důležitých souborů, odinstaluje původní operační systém a nainstaluje jej do počítače znova, a to včetně příslušných ovladačů pro některá zařízení, která jsou v notebooku obsažena. Někteří si však na tuto operaci netroufnou a svěří zařízení do rukou odborníka, který tento krok provede. Z důvodu končící podpory starších systémů bývá hodně častou volbou přechod na poslední verzi systému v počítači, který má tak opět k dispozici plný rozsah podpory, což znamená především poskytování pravidelných aktualizací softwaru počítače přímo od výrobce.

Virus
i (Zdroj: Depositphotos)
Antivir nejčastěji zabrání napadení škodlivým kódem, plné verze umí i mnohem více

Jako pokropení "živou vodou“ fungují u starších notebooků rychlé SSD pevné disky. Oproti klasické technologii pevných disků se čtecím zařízením tyto nové a výkonné komponenty postrádají především pohybující součásti, kde je vyšší riziko případné havárie, kdy disk přestane fungovat a uživatel tak nenávratně přichází o data.  

Disk
i (Zdroj: Depositphotos)
Vlevo klasický pevný disk, vpravo SSD jednotka – díky chybějící mechanice je spolehlivější a rychlejší

Z důvodu možných kolapsů počítače je také vhodné, abyste svá data pravidelně zálohovali. Lze to provést několika způsoby, a to zakoupením externího disku, využití některého z online úložišť nebo domácích síťových disků, které poskytnou svému uživateli dostatečnou kapacitu pro ukládání souborů ze všech zařízení včetně mobilních telefonů a tabletů.

Publikováno: 6. 3. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček