Vytvořte si na balkoně koutek vhodný k posezení v chládku, který oceníte hlavně za horkých letních dnů. Existuje mnoho druhů rostlin, kterým severní strana domu vyhovuje.
U kvetoucích stínomilných rostlin platí, že se ve stínu bude lépe dařit kultivarům se světlými, velkými květy – jednoduše řečeno: čím světlejší květ, tím lépe zvládá stín. Rostliny s panašovanými (žíhanými) listy naopak potřebují alespoň pár hodin světla, umístěné v celodenním stínu zezelenají a ztratí svou kresbu.
Bohyška (Hosta)
Stínomilné bohyšky mají nádherné listy a jsou dostupné v nesčetných variantách: od světle zelených, přes šedozelené, panašované či tmavé. Kromě ozdobných listů krásně kvetou delikátními fialovorůžovými květy. V nádobách se těmto trvalkám daří dobře, potřebují jen humózní půdu a dostatečnou zálivku. Přerostlý trs bohyšek jednoduše na jaře vyndáte a rozdělíte do více nádob. V dobře zateplené nádobě přečká bohyška na balkoně i zimu.
Begonie hlíznatá (Begonia tuberhybrida)
Také begonií existuje ohromné množství druhů, a to s různobarevnými květy jednoduchými či plnými nebo druhy převislé. Porostou dobře v propustné, humózní mírně kyselé zemině. Rostliny jsou křehké, proto dejte pozor na vítr, aby je nepolámal. Teplomilné begonie umísťujeme ven v polovině května, přezimují ve formě hlíz ve tmě za teploty menší než 15 °C.
Fuchsie (Fuchsia hybrida)
Exotické fuchsie můžeme pěstovat jako keříky, krásně ale vypadají i jako stromky na kmínku nebo jejich převislé varianty. Potřebují humózní půdu a dostatečnou zálivku. Přezimují ve světlé, chladné místnosti s teplotou pod 10 °C s ostříhanými výhony, ven se přenášejí nejdříve v půli května.
Břečťan popínavý (Hedera helix)
Neopadavý břečťan je nenáročný a velmi odolný. Vyžaduje středně těžkou zeminu, dostatečnou zálivku a nesnáší přímé slunce. Připoutává se příčepivými kořínky, které přilnou na všechny povrchy kromě těch opravdu hladkých, nepotřebuje tedy oporu. Břečťan se dobře se tvaruje řezem a řízky snadno zakoření ve sklenici s vodou. Pozor, celá rostlina je jedovatá a u citlivých osob může dráždit pokožku.
Tip:
Vyobrazené stínomilné rostliny nejen, že krásně kvetou, ale jejich květy jsou také jedlé. Begonie má květy lehce nakyslé a ve fuchsiových zase někdo cítí chuť jablek. Nehodí se k vaření, ale dobře se vyjímají v ovocných a zeleninových salátech. Konzervativnější zahradníci můžou květy použít alespoň k dekoraci, jejich zářivé barvy oživí sladká i slaná jídla nebo koktejly.
Zdroj informací: Anita Blahušová: Zahrádka v květináči - Pro váš balkon i okenní parapet (nakladatelství Smart Press)
Publikováno: 10. 7. 2017, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce