Parazité. Většina z nás si představí zejména klíšťata a blechy. Ale neměli bychom zapomínat na skryté nebezpečí v podobě vnitřních parazitů; mezi nejčastější se řadí škrkavky, tasemnice, měchovci a tenkohlavci. Nejúčinnější prevencí je pravidelné odčervování, protože řada onemocnění způsobených či přenášených parazity je nebezpečná nejen pro zvíře samotné, ale také pro člověka.
Zákeřná tasemnice
Jednou z tzv. zoonóz (onemocnění přenosná ze zvířete na člověka) je echinokokóza, za níž stojí zástupce tasemnice - měchožil zhoubný (Echinococcus granulosus). Měchožil se do organismu psů a koček dostává prostřednictvím mezihostitelů, třeba hlodavců. Ve střevech se následně vyvíjí v dospělou tasemnici, která produkuje vajíčka, jež zvíře vylučuje svým trusem do okolí. Pak už jen stačí, aby kontaminovanou hlínu s vajíčky tasemnice snědlo dítě či dospělý. Není to zase až tak nereálné, stačí k tomu špatně umytá zelenina nebo kontaminovaný písek v odkrytém pískovišti. Ve světě byly zaznamenány i případy infekce vajíčky skrze kontaminované potraviny, vodu, půdu nebo přímým kontaktem se zvířecím hostitelem. Sní-li vajíčko tasemnice člověk, v lidském těle se postupně vyvíjí z vajíčka larva. Ta se ze střeva dostává do krve, následně do plic, jater či jiných orgánů. Výsledkem jsou vážné zdravotní obtíže. Léčba echinokokózy je velmi komplikovaná. Výskyt nákazy u člověka je nízký, ale určité riziko tu přesto je.
Pozor na škrkavky
Škrkavka (Toxocara canis, Toxocara cati) je vnitřní parazit, který parazituje ve střevě psů a koček. Larvy škrkavek se mohou dostat do těla štěňat již v průběhu těhotenství přes placentu feny. Koťata se rodí nenakažená, ale parazité se do jejich těla mohou dostat sáním mateřského mléka. Snadno a rychle se může nakazit zvíře v jakémkoliv věku. V dospělosti může škrkavka dosahovat velikosti 5–15 cm a denně vyprodukuje až 200 tisíc infekčních vajíček, které zvíře vylučuje svým trusem do okolí. V 1 g trusu může být obsaženo až 10 000 vajíček škrkavek, která mohou přežívat měsíce až roky. Proto je nezbytné vždy sbírat psí exkrementy a předejít tak nákaze dalších zvířat. Při nedostatečné prevenci mohou s vajíčky škrkavek přijít do kontaktu ostatní psi a kočky, ale stejně tak děti, které si hrají na pískovištích, která byla kontaminována. Infekční vajíčka mohou také ulpět na spadaném podzimním ovoci. Pokud k pozření vajíček dojde, vytvoří se v lidském střevě larvy. Ty následně proniknou do krve, která je rozšíří po celém těle. Dojde-li k zachycení larvy, vytváří se zánětlivá reakce a lidské tělo bojuje s larvární toxokarózou. Nejčastěji se larvy vyskytují v oku, mozku a ve svalech.
Prevence není složitá
Vnitřní parazité nejsou u domácích mazlíčků nic neobvyklého, mohou jimi trpět jak psi hrající si v létě v zimě venku, tak kočka, která žije pouze v městském bytě. Nemocemi přenášenými vnitřními parazity jsou ohrožena zejména velmi mladá a stará zvířata nebo s narušenou imunitou. Pravidelným odčervováním zbavíte zvíře parazitů, které má v daný okamžik ve střevech. Ale už při následující vycházce se může znovu nakazit parazity. Jediná prevence je tedy opakované odčervování alespoň jednou za tři měsíce. Pro lepší kontrolu pravidelnosti si můžete stanovit, že psa a kočku budete odčervovat (např. pomocí tabletek či suspenze Drontal) třeba vždy s příchodem nového ročního období. Předejdete tak vynechání odčervovací dávky a zajistíte zvířeti i členům rodiny efektivní ochranu před parazity.
Publikováno: 10. 7. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce