reklama

Vyrobte si z organzy květinovou dekoraci

Látková organza se používá jako dekorace na stůl. Ale můžeme si z ní vytvořit krásné dekorativní květiny. V každé roční době totiž stojí za to obklopit se květinami, a pokud nemáme po ruce ty živé, uděláme si radost aspoň látkovými. A o to větší radost to bude, pokud si je sami vytvoříme.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Vyrobte si z organzy květinovou dekoraci (Zdroj: Prima DOMA)

Květiny z organzy

Určitě se všichni rádi obklopujeme květinami. V zimních měsících se ale musíme spolehnout na ty, které vypěstovaly šikovné ruce na druhé straně zeměkoule. Tomu ale mnohdy odpovídá i jejich cena. Místo živých květin si také můžeme vyrobit látkové z organzy, které neuvadnou. A pokud se vám zapráší, dají se vyčistit. Praktické, ne?

Co budeme potřebovat?

  • látku organza
  • nůžky
  • čajovou svíčku a sirky
  • jehlu a nit
  • barevné korálky
Potřeby
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kromě organzy budeme potřebovat svíčku, jehlu a nit a korálky nebo knoflíky

Postup výroby:

V první řadě musíme upozornit, že při výrobě budeme používat otevřený oheň a je tedy nutné dodržovat maximální bezpečnostní podmínky. Organza totiž hoří velmi ochotně a velmi rychle. Chcete-li do práce zapojit i děti, mějte je vždy na očích.

1. Nejprve si z organzy vystříháme různě velká kolečka. Nemusí být pravidelná, neboť jejich okraje budeme opalovat nad plamenem. Můžeme použít několik barev, aby byly květiny opravdu krásné.

Stříhání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Z organzy nastříháme kolečka

2. Vystříhaná kolečka začneme opalovat nad plamenem tak, že jejich okraj lehce přiblížíme nad plamen a pomalu s ním otáčíme. Dávejte opravdu dobrý pozor, aby se látka nevznítila, a také aby se okraje látky příliš nezačernily. Pokud budeme chtít květy pokroucené, aby lépe vynikl jejich tvar, střed látky protáhneme maličko nad ohněm, čímž získáme onu "kudrnatost". Dávejte opět pozor, abyste do látky neudělali díry.

Kolečka
Kolečka nemusí být stejně velká (Zdroj: Prima DOMA)
Opalování
Organzové kolečko opatrně nahřejeme nad svíčkou (Zdroj: Prima DOMA)

3. Připravené okvětní lístky pak naskládáme na sebe a začneme prošívat středem. Do středu můžeme vložit korálek nebo ozdobný knoflík, aby byla květinka zdobnější. Okvětní lístky se dají také slepit tavnou pistolí.

Květinky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Květiny z organzy budou krásným doplňkem

Takto vyrobenými květinami z organzy pak můžeme zdobit prakticky všechno, co nás napadne. Můžeme si z nich vyrobit sponky, čelenky, brože či je použít jako dekoraci na naše kabelky, stojací lampy, závěsy nebo polštářky.

Hotová dekorace
i (Zdroj: Prima DOMA)
Hotové květinky sešijeme a připevníme třeba na polštářek

Květinky z organzy ale není možné prát v pračce, pokud je tedy budete chtít čistit, použijte jen mýdlovou vlažnou vodu a organzové květiny zlehka ve vodě promněte v prstech a nechte okapat. Z tohoto důvodu je také vhodné květiny na polštářové povlaky nebo závěsy nepřišívat napevno, ale např. na patentky nebo na suchý zip, takže se dají květiny před praním snadno odepnout a uschovat.

Ponořte se do světa organzových květin a uvidíte, že vás taková práce bude velmi bavit.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 2. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová