reklama

Oblečte hrnek do háčkovaného obalu, bude mu to slušet

V té největší zimě člověka nejlépe zahřeje hrnek nějakého horkého nápoje. Jak ale zabránit tomu, aby nápoj rychle vychladl? A jak zamezit tomu, aby příliš horký hrnek pálil? Máme pro vás jednu vychytávku. Na první pohled se může jevit, že je k ničemu, v reálu je však ohromně praktická. Uháčkujte si na své hrníčky vlněné obaly. S nimi vás horké hrníčky nebudou pálit a zároveň vám pomohu udržet nápoj déle teplý. Není to nic složitého. Pro začátek jsme si pro vás připravili skutečně jednoduchý návod, který zvládnou i naprostí začátečníci.

i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Pletený obal na hrnek (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Háčkovaný obal na hrnek

Existuje neuvěřitelné množství typů i vzorů háčkovaných obalů na hrnek. Některé jsou více složité, některé méně. Dostupné jsou obaly i pletené a plastické. My jsme si záměrně vybrali tu nejjednodušší verzi, kterou zvládnou i začátečníci, tedy i děti nad deset let. Pokud jste tedy v háčkování zdatnější, bude to pro vás hračka. 

Termoobal
i (Zdroj: Depositphotos)
Háčkovaný termoobal na hrnek je praktickou i estetickou vychytávkou

Co na výrobu háčkovaného obalu potřebujete:

  • 1 klubko vlny o 50 gramech (tloušťka vlny pro jehlice 3,5)
  • 2 háčky (jeden háček 6,5 mm a jeden háček 5,5 mm)
  • nůžky
  • jehlu
  • knoflík
  • metr
  • hrnek
IMG_20210218_111338
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Na výrobu takového termoobalu na hrnek budete potřebovat vlnu, háčky, nůžky, metr, knoflíky a nějakou tu sešívací jehlu na vlnu

Postup výroby

Nejprve je zapotřebí vytvořit základ. Tedy nahodit počáteční očko, a pak následně vytvořit řetízek o dvanácti okách. Pro začátečníky je vždy lepší, když si pro to zvolí větší háček. Nahození oka je jednoduché, háček zahákněte za nataženou vlnu, jež napíná ukazováček na levé ruce a protáhněte ji očkem na háčku.

IMG_20210215_105733
Základem pro háčkování je první oko. To se vytváří trochu jinak než u pletení. Při přeložení vlákna vlny, dojde k překřížení (Zdroj: Adriana Dosedělová)
IMG_20210215_105749
Vlákno jdoucí dopředu si přidržte palcem, zadní vlákno pak zvedněte vzhůru, přetáhněte dopředu a přes ukazováček ho převiňte dozadu. Na ukazováčku vám vznikne písmeno “V”. První návin, tedy ten, který je dále od konce prstu, přehoďte přes druhý návin (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Táhněte směrem dolů. Pomoci si můžete tím, že zároveň budete napínat i konec vlny od očka na háčku. Vše mnohem lépe uvidíte na fotkách. 

IMG_20210215_105813
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Pokud jste postupovali správně, máte vytvořenou smyčku, kterou nasadíte na háček

Pokud máte hotový řetízek, vyměňte si háček za tenčí o velikosti 5,5 mm. Proveďte single crochet stitch. Cože to je? To je ten nejjednodušší háčkovací steh. Hned do prvního oka vedle háčku zasuňte hlavičku háčku a z druhé strany protáhněte vlnu, kterou máte natáhnutou a namotanou na levém ukazováčku. Na háčku nyní máte dvě očka. Naberte vlnu a protáhněte ji přes tato dvě očka. Ty pak shoďte z háčku dolů. Na háčku vám zůstane jedno očko. Tímto způsobem potom postupujte až na konec řady. 

IMG_20210218_152525
Potom, co jste si vytvořili řetízek, začněte se single crochet. A to tak, že háček zapíchnete do prvního očka vedle háčku. Nahoďte si vlnu a protáhněte ven. Na háčku máte dvě očka (Zdroj: Adriana Dosedělová)
IMG_20210218_152553
V dalším kroku bez protažení dalším očkem, přímo naberte vlnu, kterou protáhněte dvěma očky na háčku. Původní dvě očka shoďte a zůstane vám na háčku jedno očko (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Potom, co jste se dostali na konec první řady, pleteninu otočte. Háček by se tak měl dostat na pravou stranu a pletenina na levou. Druhou řadu pleťte tak, že háček budete zasouvat do očka pod dvěma vlákny, které ze shora vytváří dojem kávového zrnka. Tam pak zaháknete vlnu, kterou tímto očkem protáhnete a nahotíte jako druhé očko na háček. 

IMG_20210218_152605
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Jedno očko na háčku vám umožní, abyste pokračovali v dalším háčkování. Postup opakujte

Háčkování druhé řady. 

Dostali jste se nakonec? Otočte pleteninu tak, abyste měli háček zase na pravé straně a háčkovanou část na levé straně. Vlnu veďte po zadní straně úpletu. Druhou řadu začněte podobně, jako tu první. Nahoře vidíte řetízek. Háček zasuňte pod první očko řetízku (pod obě očka), zahákněte si vlnu a protáhněte ji pod očkem ven. Nyní máte na háčku dvě oka. Naberte jedno oko vrchem, protáhněte jej dvěma oky na háčku, které pak shoďte. Na háčku vám zůstane pouze jedno oko. Tímto způsobem uháčkujte nejen tuhle řadu, ale také dalších 34 řad (celkem jich potřebujete mít 36). 

IMG_20210218_152605
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Jedno očko na háčku vám umožní, abyste pokračovali v dalším háčkování. Postup opakujte

Máte uháčkováno 36 řad jednoduchým háčkovacím stehem. Ukončete řadu. Ukončete háčkování. 

IMG_20210218_154104
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Při háčkování single crochet vám bude postupně vznikat tento vzor

Nachystejte si nové vlákno vlny. Tři oka od okraje v poslední řadě původního háčkování započněte single crochet. Ze zadní strany háčkem protáhněte ohnutou vlnu dopředu na háček a háčkujte. Uháčkujte 6 ok. Potom pleteninu otočte a háčkujte zpět. Celkem uháčkujte 7 řad. 

IMG_20210218_170033
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Nyní přichází na řadu ta část, která bude procházet ouškem hrnku. Nové vlákno jednoduše háčkem navlékněte přes třetí očko horního okraje pleteniny. Háčkujte single crochet

V osmé řadě uháčkujte dva single crochet. A na ten druhý single crochet nahoďte sedm oček řetízku. Tento řetízek zafixujte systémem single crochet k druhému očku zleva. Doháčkujte i poslední očko a háčkování ukončete. Vytvořili jste si tak zapínání na knoflík. 

IMG_20210218_165750
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Pro utvoření termoobalu na hrnek, je nutné uháčkovat nejprve 36 řad, což je zhruba 23 centimetrů

Trčící konce vlny začistěte, zapošijte je do okrajů pleteniny, aby nikde netrčely. Háčkovaný obal si přeměřte na hrnek, a podle toho, kde bude přiléhat očko na hrnek, přišijte na dané místo knoflík. 
Hotový návlek oblečte na hrnek a užívejte. 

IMG_20210219_095951
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Potom, co na obal našijete knoflík, jej nasaďte na hrnek a můžete si vychutnat třeba horký čaj

Publikováno: 21. 2. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová