reklama

Oblečte hrnek do háčkovaného obalu, bude mu to slušet

V té největší zimě člověka nejlépe zahřeje hrnek nějakého horkého nápoje. Jak ale zabránit tomu, aby nápoj rychle vychladl? A jak zamezit tomu, aby příliš horký hrnek pálil? Máme pro vás jednu vychytávku. Na první pohled se může jevit, že je k ničemu, v reálu je však ohromně praktická. Uháčkujte si na své hrníčky vlněné obaly. S nimi vás horké hrníčky nebudou pálit a zároveň vám pomohu udržet nápoj déle teplý. Není to nic složitého. Pro začátek jsme si pro vás připravili skutečně jednoduchý návod, který zvládnou i naprostí začátečníci.

Pletený obal na hrnek (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Háčkovaný obal na hrnek

Existuje neuvěřitelné množství typů i vzorů háčkovaných obalů na hrnek. Některé jsou více složité, některé méně. Dostupné jsou obaly i pletené a plastické. My jsme si záměrně vybrali tu nejjednodušší verzi, kterou zvládnou i začátečníci, tedy i děti nad deset let. Pokud jste tedy v háčkování zdatnější, bude to pro vás hračka. 

Termoobal
Háčkovaný termoobal na hrnek je praktickou i estetickou vychytávkou (Zdroj: Depositphotos)

Co na výrobu háčkovaného obalu potřebujete:

  • 1 klubko vlny o 50 gramech (tloušťka vlny pro jehlice 3,5)
  • 2 háčky (jeden háček 6,5 mm a jeden háček 5,5 mm)
  • nůžky
  • jehlu
  • knoflík
  • metr
  • hrnek
IMG_20210218_111338
Na výrobu takového termoobalu na hrnek budete potřebovat vlnu, háčky, nůžky, metr, knoflíky a nějakou tu sešívací jehlu na vlnu (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Postup výroby

Nejprve je zapotřebí vytvořit základ. Tedy nahodit počáteční očko, a pak následně vytvořit řetízek o dvanácti okách. Pro začátečníky je vždy lepší, když si pro to zvolí větší háček. Nahození oka je jednoduché, háček zahákněte za nataženou vlnu, jež napíná ukazováček na levé ruce a protáhněte ji očkem na háčku.

IMG_20210215_105733
Základem pro háčkování je první oko. To se vytváří trochu jinak než u pletení. Při přeložení vlákna vlny, dojde k překřížení (Zdroj: Adriana Dosedělová)
IMG_20210215_105749
Vlákno jdoucí dopředu si přidržte palcem, zadní vlákno pak zvedněte vzhůru, přetáhněte dopředu a přes ukazováček ho převiňte dozadu. Na ukazováčku vám vznikne písmeno “V”. První návin, tedy ten, který je dále od konce prstu, přehoďte přes druhý návin (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Táhněte směrem dolů. Pomoci si můžete tím, že zároveň budete napínat i konec vlny od očka na háčku. Vše mnohem lépe uvidíte na fotkách. 

IMG_20210215_105813
Pokud jste postupovali správně, máte vytvořenou smyčku, kterou nasadíte na háček (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Pokud máte hotový řetízek, vyměňte si háček za tenčí o velikosti 5,5 mm. Proveďte single crochet stitch. Cože to je? To je ten nejjednodušší háčkovací steh. Hned do prvního oka vedle háčku zasuňte hlavičku háčku a z druhé strany protáhněte vlnu, kterou máte natáhnutou a namotanou na levém ukazováčku. Na háčku nyní máte dvě očka. Naberte vlnu a protáhněte ji přes tato dvě očka. Ty pak shoďte z háčku dolů. Na háčku vám zůstane jedno očko. Tímto způsobem potom postupujte až na konec řady. 

IMG_20210218_152525
Potom, co jste si vytvořili řetízek, začněte se single crochet. A to tak, že háček zapíchnete do prvního očka vedle háčku. Nahoďte si vlnu a protáhněte ven. Na háčku máte dvě očka (Zdroj: Adriana Dosedělová)
IMG_20210218_152553
V dalším kroku bez protažení dalším očkem, přímo naberte vlnu, kterou protáhněte dvěma očky na háčku. Původní dvě očka shoďte a zůstane vám na háčku jedno očko (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Potom, co jste se dostali na konec první řady, pleteninu otočte. Háček by se tak měl dostat na pravou stranu a pletenina na levou. Druhou řadu pleťte tak, že háček budete zasouvat do očka pod dvěma vlákny, které ze shora vytváří dojem kávového zrnka. Tam pak zaháknete vlnu, kterou tímto očkem protáhnete a nahotíte jako druhé očko na háček. 

IMG_20210218_152605
Jedno očko na háčku vám umožní, abyste pokračovali v dalším háčkování. Postup opakujte (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Háčkování druhé řady. 

Dostali jste se nakonec? Otočte pleteninu tak, abyste měli háček zase na pravé straně a háčkovanou část na levé straně. Vlnu veďte po zadní straně úpletu. Druhou řadu začněte podobně, jako tu první. Nahoře vidíte řetízek. Háček zasuňte pod první očko řetízku (pod obě očka), zahákněte si vlnu a protáhněte ji pod očkem ven. Nyní máte na háčku dvě oka. Naberte jedno oko vrchem, protáhněte jej dvěma oky na háčku, které pak shoďte. Na háčku vám zůstane pouze jedno oko. Tímto způsobem uháčkujte nejen tuhle řadu, ale také dalších 34 řad (celkem jich potřebujete mít 36). 

IMG_20210218_152605
Jedno očko na háčku vám umožní, abyste pokračovali v dalším háčkování. Postup opakujte (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Máte uháčkováno 36 řad jednoduchým háčkovacím stehem. Ukončete řadu. Ukončete háčkování. 

IMG_20210218_154104
Při háčkování single crochet vám bude postupně vznikat tento vzor (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Nachystejte si nové vlákno vlny. Tři oka od okraje v poslední řadě původního háčkování započněte single crochet. Ze zadní strany háčkem protáhněte ohnutou vlnu dopředu na háček a háčkujte. Uháčkujte 6 ok. Potom pleteninu otočte a háčkujte zpět. Celkem uháčkujte 7 řad. 

IMG_20210218_170033
Nyní přichází na řadu ta část, která bude procházet ouškem hrnku. Nové vlákno jednoduše háčkem navlékněte přes třetí očko horního okraje pleteniny. Háčkujte single crochet (Zdroj: Adriana Dosedělová)

V osmé řadě uháčkujte dva single crochet. A na ten druhý single crochet nahoďte sedm oček řetízku. Tento řetízek zafixujte systémem single crochet k druhému očku zleva. Doháčkujte i poslední očko a háčkování ukončete. Vytvořili jste si tak zapínání na knoflík. 

IMG_20210218_165750
Pro utvoření termoobalu na hrnek, je nutné uháčkovat nejprve 36 řad, což je zhruba 23 centimetrů (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Trčící konce vlny začistěte, zapošijte je do okrajů pleteniny, aby nikde netrčely. Háčkovaný obal si přeměřte na hrnek, a podle toho, kde bude přiléhat očko na hrnek, přišijte na dané místo knoflík. 
Hotový návlek oblečte na hrnek a užívejte. 

IMG_20210219_095951
Potom, co na obal našijete knoflík, jej nasaďte na hrnek a můžete si vychutnat třeba horký čaj (Zdroj: Adriana Dosedělová)
IMG_20210218_154150
Potom, co jste se dostali na konec první řady, pleteninu otočte. Háček by se tak měl dostat na pravou stranu a pletenina na levou. Druhou řadu pleťte tak, že háček budete zasouvat do očka pod dvěma vlákny, které ze shora vytváří dojem kávového zrnka. Tam pak zaháknete vlnu, kterou tímto očkem protáhnete a nahotíte jako druhé očko na háček (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Publikováno: 21. 2. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová