reklama

Prázdné skleněné svícny a skleničky od vypálených svíček můžete ještě využít, pokud je upcyklujete

Také se vám doma hromadí skleničky od svíček a nevíte co s nimi? Než je odnesete do kontejneru, nabízíme vám několik zajímavých tipů, jak s těmito skleničkami smysluplně naložit. Možná budete překvapeni, na co se dají využít.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak využít skleničky od svíček díky upcyklaci? (Zdroj: Depositphotos)

Jak využít prázdné skleničky od svíček?

Jistě téměř každý z nás má doma spoustu svíček ve skleněném obalu. Většina svíček je napůl vypálená a my neustále dokola přemýšlíme, co se zbylými obaly udělat. Zkuste v rámci upcyklace (dávání starým věcem nový smysl) skleničky od svíček využít. Pokud nevíte jak, možná vám pomohou naše tipy.

Svíčky
i (Zdroj: Depositphotos)
Skleničky od svíček se nám doma většinou hromadí

Nová svíčka 

Zbytky svíček jsou častým jevem našich domácností. Napůl je necháme vyhořet a potom je buďto rovnou vyhodíme do odpadků nebo je schováváme na později, ale to později se většinou nikdy nestane. V šuplících se nám pak hromadí další a další vypálené skleničky se zbytky vosku. 

A přitom stačí všechny svíčky posbírat a skleněné obaly využít. Zbytky svíček vložíme do misky nebo kastrůlku a ve vodní lázni necháme rozpustit. Vyjmeme zbytky knotů a podložních plíšků.  V drogeriích, domácích potřebách nebo v e-shopech můžeme koupit nové knoty s podložními plíšky. Na dno skliničky kápneme kapku rozehřátého vosku a na ni přichytíme plíšek s knotem. Druhý konec knotu přichytíme například kolíčkem na prádlo či svorkou na špejli, kterou položíme přes hrdlo skleničky. Postupně přiléváme rozpuštěný vosk a stále hlídáme, aby knot zůstal kolmo vzhůru. Pokud je sklenička plná, necháme ztuhnout. Vůbec nevadí, pokud je vosk různobarevný. Jakmile ztuhne, vytvoří nám hezkou a barevnou mozaiku. Konec knotu zastřihneme na potřebnou délku.

Návod na bezpečné roztopení vosku a dekorování nových svíček pro vás máme v dalším článku.

Vosk
Rozpuštěný vosk nalijte do skleničky a vytvořte si novu svíčku (Zdroj: Depositphotos)
Knot
Nezapomeňte na dostatečně dlouhý knot (Zdroj: Depositphotos)

Skleničky na pití

Některé skleněné nádobky na svíčky jsou dost velké a zdobené. Proč je tedy nevyužít na doplnění počtu skleniček na nápoje? 

Zbytky vosku odstraníme nahřátím nad plamenem a důkladným umytím v horké jarové vodě. Mytí budeme muset několikrát opakovat, abychom měli opravdu jistotu, že jsme všechen vosk odstranili. A rázem máme servis, jaký se jen tak nevidí.

Sklenička na pití
i (Zdroj: Depositphotos)
Levandulová limonáda servírovaná ve skleničkách od svíček

Dózy do koupelny či na toaletku

Velké vonné svíčky se prodávají i se skleněným nebo šroubovacím uzávěrem. Ideálně se takové skleničky budou hodit do koupelny na odličovací tampóny, koupelovou sůl, vatové tyčinky, šumivé či olejové kuličky do koupele nebo na gelové polštářky na praní. Stejně tak je využijeme na toaletním stolku na sponky, gumičky, kosmetické štětce či houbičky na stíny. Využití takových skleniček s uzávěrem je celá řada. Můžeme je navíc natřít nebo nastříkat barvou, odekorovat glitry nebo omotat režným provázkem či krajkou. 

Koupelová sůl
Nasypte do skleniček od svíček koupelovou sůl (Zdroj: Depositphotos)
Kosmetika
Také kosmetické potřeby se zde budou hezky vyjímat (Zdroj: Depositphotos)

Květináče

Ne všechny rostliny potřebují terakotový květináč s podmiskou. Například sukulenty nebo kaktusy můžeme zasadit do malého skleněného květináče, který jsme vyrobili ze skleničky od svíčky. 

Opět se zbavíme zbytků vosku a knotu, skleničku vymyjeme a nasypeme do ní substrát podle toho, jakou rostlinu ve skleničce budeme pěstovat. Navrch pak můžeme nasypat ozdobné kamínky.

Nebo skleničku použijte jako vázu. Každé roční období má svou typickou květinu, která v takové váze vypadá jednodušše skvěle. 

Květináč
i (Zdroj: Depositphotos)
Skleněné květináče jsou velmi dekorativní

Dózy na potraviny a ostatní

Není čeho se bát, dokonale umyté skleničky od svíček poslouží i v kuchyni na uchování těstovin, rýže a dalších potravin. Vosk není zdraví škodlivý. Na potravinové dózy využijeme velké skleněné nádoby, malé s uzávěrem můžeme využít například na výrobu kořenek. Můžeme je střádat postupně.

Kromě kuchyně a již zmíněné koupelny skleničky poslouží třeba na šicí potřeby, drobné potřeby při domácím tvoření nebo jako zásobníky na malé čajové svíčky. Máte tisíc možností, jak jim přisoudit další úlohu.

Potraviny
Skleničky využijete i na potraviny (Zdroj: Depositphotos)
Těstoviny
Velké skleničky od svíček lze využít jako dózy na těstoviny (Zdroj: Depositphotos)

Součást dárku

Skleničky od vyhořelých svíček můžeme využít jako součást dárku. Vymyté a dobře očistěné skleničky naplníme bonbóny a darujeme je jako malý dárek někomu blízkému. 

Nezapomeňte dárek hezky zabavit. Můžete využít například styl upcyklace. Podívejte se na video a načerpejte inspiraci.

Dárek
Vložte do skleničky od svíčky dáreček a darujte jej i se skleničkou (Zdroj: Depositphotos)
Dóza
Skleničky se hodí jako praktické dózy (Zdroj: Depositphotos)

Dekorace

Vozíte si z dovolených u moře mušličky nebo jemný mořský písek? Dejte je do umyté skleničky od svíčky a vytvořte si doma dekoraci s mořskou tématikou. Stejně tak do skleniček můžete vkládat sušené květy, šišky, zajímavé kamínky a mnoho dalších předmětů. Vytvoříte si tak originální dekoraci, která vás nemusí stát ani korunu.

Dekorace
Do skleniček vložte vzpomínky z dovolených (Zdroj: Depositphotos)
Poutpouri
I sušené květiny budou ve skleničkách vypadat velmi hezky a nebude se na ně prášit (Zdroj: Depositphotos)

TIP

Potěšte své blízké originálním dárkem. Podívejte se na video, kde vám ukážeme, jak si vyrobit svíčku s fotografií dle vašeho výběru.

Publikováno: 21. 2. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová