reklama

Trojice pokojových rostlin pro pěstování ve špatných světelných podmínkách

Přízemí, stín, málo světla. To jsou ty nejhorší aspekty pro pěstování pokojových rostlin v bytě. Ale i ve špatných světelných podmínkách je možné pokojovky pěstovat. Některé velmi vhodné druhy do tohoto nepříliš vhodného prostředí představujeme na následujících řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos)
Trojice pokojových rostlin pro pěstování ve špatných světelných podmínkách (Zdroj: Depositphotos)

Ne všem pokojovým rostlinám se daří v polostínu nebo na slabém osvětlení. Obecně méně světla je v bytech a domech tam, kde jsou okna orientovaná na sever nebo je blízko oken vzrostlá zeleň. K nedostatku světla v místnosti také přispívá fakt, že okna jsou blízko výrazných terénních nerovností, například prudkých svahů. To vše jsou vlivy, které přímo ovlivňují množství světla a celkově atmosféru v obydlí. Avšak rostlin, které zvládají tmavší místa, nedostatek světla nebo jen slabé umělé osvětlení je hned několik druhů. 

Lopatkovec je jedna z nejméně náročných pokojovek

Jedním z nejlépe pěstovatelných druhů pokojových rostlin je lopatkovec. Nevadí mu polostín, málo světla výborně toleruje, a i v takových podmínkách za přispění vhodně naplánované péče velmi bohatě přirůstá. Listy jsou v rámci přírůstků to nejmenší, pokud rostlina často nakvétá a tvoří nové rostliny, pak je to indikace dobrého zdravotního stavu. Nesnáší ale studený průvan, přímé slunce mu také nedělá úplně dobře. Většinou pak začnou žloutnout spodní listy a může začít churavět. Se zálivkou si počínáme opatrně, a to především v zimním období, kdy jsou dny kratší a metabolismus rostlin je výrazněji utlumený. Stále mírně vlhký substrát je to pravé, co lopatkovci vyhovuje. Nicméně, ani mírný přísušek jednou za čas neuškodí.

Aby prospíval co nejlépe, pak jej pěstujte ve směsi substrátu pro pokojové rostliny, který je v poměru 1:1 namíchán s úrodnou zahradní hlínou, například z kompostu. Problém substrátu spočívá hlavně v tom, že je velmi lehký, neudrží v sobě živiny a značně sléhává. Půda ze zahrádky tento problém výrazně omezuje. A když v březnu až dubnu přistoupíte k přesazení a rostlinu rozdělíte na několik trsů, získáte tak několik rostlin najednou. Tito zelení společníci porostou v květináči na stole, někde v rohu na skříni nebo v koupelně. Nezapomeňte na pravidelné rosení listů nebo sprchování, jednou za měsíc v sezoně je zapotřebí lopatkovce přihnojit tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.  

Lopatkovec
i (Zdroj: Depositphotos)
Lopatkovec je jedna z nejméně náročných pokojovek

Zamiokulkas je skvělá rostlina pro zaneprázdněné, moc péče opravdu nepotřebuje

Podobně nenáročná a vhodná rostlina do špatně světelných podmínek je zamiokulkas. Rostlina je to známá především z různých administrativních center a kanceláří, kde nadělá spoustu parády díky svému exotickému vzhledu, výborně však prospívá i v domácnosti. Tento druh ani žádnou zvláštní péči nevyžaduje. Roste v substrátu, kde každoročně před Vánoci začne tvořit nové lodyhy, ze kterých vyrůstají sytě zelené listy vejčitého tvaru.

Se zamiokulkasem se můžete odebrat i na dovolenou k rodičům na chalupu a svěřit zalévání rostlin zaneprázdněné sousedce, protože díky podzemním hlízám rostlina netrpí na přesušení. A přesadit ho stačí jednou za dva roky, ideálně až v době, kdy už nemá v květináči vůbec místo pro další růst. V tuto chvíli je také možné rostlinu namnožit jako lopatkovce, zde se jednoduše oddělí hlízy od sebe. Pro přihnojení použijte tekuté hnojivo, s hnojením ale začněte až zhruba měsíc po přesazení a stačí jej využít každý měsíc k dosažení ideální kondice rostlin. 

Zamioculcas
i (Zdroj: Depositphotos)
Zamiokulkas je skvělá rostlina pro zaneprázdněné, moc péče opravdu nepotřebuje

Úžasný zakrslý kultivar dračince vonného s pruhovanými listy

Mnozí z vás ani netuší, že ty zdaleka nejoblíbenější pokojové rostliny - dračince prospívají především tam, kde je málo světla. Dračinců je mnoho různých druhů, z květinářství je můžete znát jako nepravý bambus, slušivou palmu na kmínku nebo jako zakrslou růžici listů. Pro tyto zelené spoluobyvatele platí to, že úplně dobře nesnášejí suchý vzduch, který je nejčastěji v panelákových bytech, kde je nepravidelně větráno. Proto musíme na radiátory rozvěsit odpařovače, případně použijeme misku s kamínky na stůl, do níž nalijeme vodu a ta bude působit jako přirozené zvlhčení vzduchu.

Pěstební substrát použijeme jako u lopatkovců, i dračince mají rády vzdušnější prostředí v květináči bez přemokření. A pokud se chcete pokusit o množení, pak je to nejlepší u druhů s několika kmínky, kde jeden z nich uřízněte ostrým nožem a před zasazením potřete práškovým stimulátorem pro podpoření růstu kořenového systému. Ránu na kmínku po odřezaném kusu vydezinfikujte dřevěným uhlím. Nepravý bambus je možné pěstovat jak ve vodě, tak v květináči. 

Dračinec
i (Zdroj: Depositphotos)
Úžasný zakrslý kultivar dračince vonného s pruhovanými listy

Publikováno: 11. 2. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček