Křižovatka významných turistických tras, cyklotras a bílých stop, to je šumavská Kvilda. Okolí Kvildy s množstvím zajímavých lokalit a přírodních krás, i sportovního vyžití je celoročně vyhledávaným místem Šumavy.
Kvilda je jedním z nejvyhledávanějších míst Šumavy
Městečko, jehož hlavní dominantou je kostel sv. Štěpána, se nachází na křižovatce několika turistických tras a cyklotras. V létě láká k pěším a cyklovýletům do širokého okolí, v zimě je cílem lyžařů a běžkařů. Malý lyžařský areál se sjezdovkou a vleky je dobrou volbou pro začátečníky a děti. Kilometry udržovaných lyžařských tras jsou zase lákadlem pro běžkaře.
Za jeleny a rysy na Kvildu
Plánujete výlet s dětmi a nevíte, kam vyrazit? A máte rádi přírodu a zvířata? V tom případě vám mohu doporučit procházku naučnou stezkou s výběhy pro jeleny a rysy, která se nachází nad Kvildou. Zhruba dva kilometry ve směru na Horskou Kvildu po pravé straně silnice je pro motorizované návštěvníky parkoviště. Od něho se dostanete po 400 metrech k Návštěvnickému centru. Objekt, ve kterém je stálá expozice, byl postavený v šumavském stylu a využívá moderních technologií šetrných k životnímu prostředí. V jeho sousedství je dětské hřiště s netradičními herními prvky. Vstup do Návštěvnického centra i k výběhům je zdarma a za parkování zaplatíte 30 Kč na hodinu nebo 100 Kč na celý den. Prohlídku zvládnete zhruba za dvě hodiny. Vydat se můžete i na komentovanou prohlídku s odborníkem.
Zvířecí exponáty v Návštěvnickém centru
Než se vydáte na lesní okruh a k výběhům s jeleny a dvěma rysy ostrovidy, doporučuji projít si Návštěvnické centrum. Uvnitř je stálá expozice zaměřená na život v horském lese. Najdete tu řadu informací o Národním parku Šumava, zblízka si můžete prohlédnout vycpaná zvířata, paroží nebo si osahat jelení srst. Děti si jistě rády vyzkouší, jak vypadá život v mraveništi nebo uvnitř stromu. V dětském koutku si pak mohou prohlédnout knihy o přírodě. O životě lesní zvěře a horských lesních porostech se dozvíte i z interaktivních tabulí a velkoplošných fotografií. K dispozici je tu i obrazovka se sluchátky. A pokud vyrazíte na výlet s pejskem, který do lesního prostoru nesmí, jsou u Návštěvnického centra zřízeny kotce, kde můžete svého mazlíčka po dobu procházky ponechat.
Okruh s naučnou stezkou
Naučná, dva a půl kilometru dlouhá stezka vede od Návštěvnického centra po lesních cestách k výběhům s jelení a srnčí zvěří, rysy a divokými prasaty. Okruh zvládnete projít zhruba za hodinu. Na trase jsou dřevěné lavičky, kde si můžete odpočinout. Trasa vede mírně svažitým terénem, přesto je přístupná i pro maminky s kočárky a pohybově omezené návštěvníky, nejlépe s asistencí. Ti mohou případně pozorovat zvěř z Návštěvnického centra pomocí ovládané kamery. Návštěvnické centrum a okruh s výběhy jsou otevřeny denně od května do října, od 8.30 do 16 hodin s polední přestávkou. V některých měsících, zejména v období říje, bývají z bezpečnostních důvodů výběhy uzavřeny. V době vládních opatření ohledně Covidu, je NC zavřené, ale trasa přístupná. Doporučuji sledovat aktuální informace.
Jelení stezka a zvířecí stopy
Výběh s jeleny a srnčí zvěří se nachází v prostoru o rozloze devíti hektarů. U výběhu jsou umístěny dřevěné pozorovací věže, odkud lze zvěř sledovat. Součástí naučného okruhu jsou informační tabule s vyobrazením zvířecích stop, stromů a rostlin vyskytujících se v Národním parku. Tabule jsou umístěny na stezce v blízkosti výběhů a můžete na nich porovnat stopy jelena, laně a srnce, na dalších pak stopy rysa s divokým prasetem nebo losem.
Rysí výběh
Spatřit rysa ve volné přírodě je téměř nemožné. Pozorovat je ve výbězích je sice reálné, ale je nutné se obrnit trpělivostí. Tato největší evropská kočkovitá šelma žije totiž převážně v noci. Na tichých místech je ale možné spatřit ji i ve dne. Většinou ale odpočívá v nějakém úkrytu. Dva rysy, českého handicapovaného rysa Davida a jeho německou partnerku Kate, můžete vidět z dřevěné vyhlídkové věže umístěné u výběhu. Pamatujte však na to, že se v tomto prostředí musíte chovat tiše a ohleduplně. Je samozřejmě zakázáno zvěř krmit a jakkoli se k ní přibližovat nebo ji plašit.
Přírodní krásy v okolí Kvildy a služby
Okolí Kvildy se vyznačuje neobvykle velkým množstvím zajímavých přírodních lokalit. Vydat se můžete k Pramenům Vltavy, na Černou horu - jednu z nejkrásnějších šumavských vyhlídek, nebo na Knížecí Pláně a Bučinu, ležící v blízkosti bavorské hranice, odkud jsou za příznivého počasí vidět vrcholky Alp. Krásný výhled na Šumavu a Bavorský les skýtá i vrchol Luzný. Na dosah jsou odtud rašeliniště Jezerní slať a Chalupská slať, což je rašelinné jezero největší svého druhu u nás. To je jen krátký výčet míst, která lze navštívit.
Co se týká ubytování, v obci jsou hotely, penziony, chalupy k pronájmu či apartmány. Dopravu po šumavském Národním parku zajišťují v letní sezoně Zelené autobusy a cyklobusy. V obci funguje informační centrum, je tu pošta, několik parkovišť, obchod se sportovním vybavením, půjčovna lyžařských potřeb nebo Muzeum historie. Služby nabízí několik hotelů, restaurací, pizzerie, obchod s potravinami, pekárna a cukrárna. V době vládních opatření jsou v provozu u některých zařízení výdejní okénka. Posedět můžete i v předzahrádkách s teplomety a omezeným počtem míst.
Publikováno: 12. 2. 2021, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová