Snad každý, kdo se někdy vydal na svých prázdninových cestách do jižní Evropy, tedy do oblasti Středomoří, rád vzpomíná na záplavu růžových, bílých či blankytně modrých květů. Nemusíte jenom vzpomínat či prohlížet fotografie, podobné květy můžete pěstovat i v našich podmínkách.
Bougainvillea
Snad nejtypičtější kvetoucí rostlinou pro jižní část Evropy je Bougainvillea. Její bohaté, zářivě růžové květenství potkáte doslova na každém kroku. Pochází z Jižní Ameriky a pojmenována byla po francouzském admirálu Luisi de Bougainville.
Bougainvillea je dřevnatá liána. Ve své domovině dorůstá až do výšky 25 m. V našich podmínkách ji však můžete pěstovat pouze v přenosných nádobách, a tak těchto rozměrů ani zdaleka nedosahuje. Pěstujeme ji jako stálezelený pokojový keřík, s výhonky připevněnými k opoře. Pokud se dobře zadíváte, jistě si všimnete, že samotné květy této rostliny jsou maličké, bílé či krémové. Téměř se ztrácejí v sytě růžových listenech, které na rostlině vydrží po celou sezónu.
Rostlina vyžaduje umístění u okna, nejlépe s celodenním dosahem slunečních paprsků. Během léta ji můžeme postavit do skleníku či na terasu – potřebuje ochranu před prudkým deštěm a větrem. Bougainvilleu pěstujeme v zahradnickém substrátu s příměsí rašeliny a přes léto jednou týdně přihnojujeme. Vyžaduje dostatečnou zálivku, ale nesnáší přemokření. V zimním období rostlině vyhovuje umístění v místnosti s teplotou mezi 8–12 °C a omezení zálivky. Na jaře pak můžeme keřík seříznout a každé dva roky přesadit.
Oleandr
Víte, že oleandr je považován za jednu z nejjedovatějších rostlin? Jen dva listy prý stačí k usmrcení člověka.
V jižních státech Evropy roste oleandr jako vytrvalý stromek nebo keř opravdu úplně všude. V našich podmínkách jej přes léto můžeme pěstovat venku, na terase, kde velmi spolehlivě vykvétá růžovým či bílým květenstvím.
Oleandr vyžaduje slunné stanoviště, bohatou zálivku a substrát s přídavkem rašeliny. Oleandr každoročně na jaře přesazujeme a můžeme i seříznout. Přes zimu rostlinu umístíme v chladné, ale bezmrazé místnosti, na světle a výrazně omezíme zálivku. Substrát musí být téměř suchý.
Zdroj informací: autorka článku
Publikováno: 12. 6. 2022, Autor: Simona Sedláčková, Profil autora: Simona Sedláčková