reklama

Jak se vyznat v údajích na nových energetických štítcích?

Energetický štítek byl původně vytvořen v roce 1995, aby pomohl zákazníkům se lépe orientovat při nákupu spotřebičů a vybrat ten energeticky účinnější. Inovace se dočkal v roce 2010. Štítky se velmi osvědčily; nejenže usnadňují volbu, ale ve svém důsledku pomáhají lépe hospodařit se zdroji a také snižovat emise skleníkových plynů. Od 1. března 2021 bude nám známý energetický štítek nahrazen novým, srozumitelnějším. Na všechny potřebné informace k této velké změně jsme se zeptali odbornice na slovo vzaté.

i (Zdroj: Depositphotos)
Co nám sdělují nové energetické štítky na spotřebičích? (Zdroj: Depositphotos)

Mezi kategorie spotřebičů, které mají od března 2021 nové energetické štítky, patří myčky nádobí, pračky, pračky se sušičkou, chladničky, vinotéky a mrazničky. Zbývající kategorie přejdou na nové štítkování v následujících letech. Co se vlastně mění a jak rozumět novému energetickému štítku? 

Sedmistupňová škála zůstává, ale bude mít nový význam

Dnes v najdete v balení nových výrobků, uvedených  na trh po 1.3.2020 dva energetické štítky: starý štítek (platný do 28. února 2021) a nový štítek (platný od 1. března 2021). Nový energetický štítek představuje nové energetické třídy. Sedmistupňová barevná stupnice bude zachována, ale zmizí třídy se znaménkem plus, tedy A+++, A++ a A+, které spotřebitele mátly. Budou nahrazeny jednotnou energetickou stupnicí spotřeby od A do G. Dále také nový energetický štítek, v porovnání s předchozím stavem, zpřísňuje zařazení výrobků do nejlepší energetické třídy – třídy A a B tak zůstanou prakticky volné, aby zůstal prostor pro další inovace a nové, energeticky ještě účinnější spotřebiče. Spotřebiče z nejúspornější třídy A+++ se tak posunou do třídy C, D nebo i E.

Energetický štítek2
i (Zdroj: Depositphotos)
Dnes v najdete v balení nových výrobků, uvedených  na trh po 1.3.2020 dva energetické štítky

Přibydou další snadno srozumitelné údaje

Štítek nebude uvádět jen údaje o spotřebě elektřiny, ale i další neenergetické údaje formou snadno srozumitelných piktogramů a údajů - například informaci o spotřebě vody na každý mycí nebo prací cyklus, o skladovací kapacitě, o vydávaném hluku atd. Úplnou novinkou je informace o délce trvání programu praní nebo mytí. Pračky se sušičkou budou mít informace o délce programu praní s následným sušením a zvlášť pouze pro praní. Takto získá zákazník více informací o spotřebiči pro případ, že jej bude používat hlavně pro praní. 

Energetický štítek
i (Zdroj: Depositphotos)
Štítkem musí být opatřeny všechny spotřebiče

Kvůli nové metodice nelze staré a nové štítky srovnávat 

Současně se ale velmi podstatně mění metodika měření. U myček, praček i kombinovaných praček se sušičkou se místo roční spotřeby, která odpovídala 220 pracím cyklům a 280 mycím cyklům při referenčním programu, nyní hodnotí spotřeba na 100 pracích/mycích/sušicích cyklů. Je to pro zákazníka představitelnější a pochopitelnější. Roční spotřeba udávaná v kWh zůstává u chladniček, mrazáků a vinoték, protože tyto spotřebiče jsou v provozu nepřetržitě. Ale i zde se zpřísnila metodika měření. U chladicí techniky se  dočteme informace o objemu chladničky či mrazáku, u vinoték bude objem uváděn v počtu lahví vín o objemu 0,75 litrů. Proto není možný plynulý přechod přímo ze staré energetické třídy na novou.

Whirlpool TDLRB 6241BS (2)
i (Zdroj: Whirlpool)
Zákazník má u výrobku starý i nový štítek, a tak si je snadno porovná

Příklad nového štítku

Když se podíváme na starý a nový štítek například u vrchem plněné pračky- jediným porovnatelným údajem je informace o kapacitě (6 kg prádla), účinnosti odstřeďování a hlučnosti při odstřeďování, protože ty se v případě starého i nového štítku vyhodnocují za stejných podmínek. Ostatní parametry se nově vyhodnocují při jiném referenčním programu a při 100 pracích cyklech, oproti původním 220 cyklům. Výrobek původně v nejúspornější třídě A+++ -20 % je nyní nově zařazen do třídy C. Starý a nový štítek tedy nejde porovnávat.

Whirlpool TDLRB 6241BS
i (Zdroj: Whirlpool)
Štítek nebude uvádět jen údaje o spotřebě elektřiny, ale i další neenergetické údaje

 Nebude to matoucí? 

Zákazník má u výrobku starý i nový štítek, a tak snadno porovná, že výrobek, který byl původně ve třídě A+++, je nyní zařazen do třídy C nebo D. Z pohledu uživatele se nic nemění, spotřebič bude mít stále stejnou spotřebu pro dané programy. Jen bude nově zařazen do jiné energetické třídy. Není tedy důvod pohlížet na třídu C a nižší jako na neúspornou. Nepochybně nám ale překotný technologický rozvoj přinese i některé výrobky, které se postupně dostanou do třídy B, či dokonce A. Právě i to je smyslem nových štítků, aby bylo kam se posouvat.

Publikováno: 9. 2. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce