reklama

Oslavu Mezinárodního dne žen završte originálním přípitkem

Jsou svátky, které se v našich končinách neshledávají s porozuměním, MDŽ se však u nás slavilo již od počátku 20. století. 8. března byste měli své mamince, babičce, sestře, přítelkyni nebo kamarádce vzdát úctu a potěšit je květinou, malým dárkem či milým slovem.

Mezinárodní den žen klepe na dveře (Zdroj: Depositphotos)

Jak vznikl svátek MDŽ?

MDŽ je mezinárodní uznávaný svátek, který vyhlásila OSN k výročí stávky 400 tisíc newyorských švadlen v roce 1908. Ženy byly odjakživa velké bojovnické a před 113 lety bojovaly za zrušení desetihodinové pracovní doby, proti nízkým mzdám, pracovním podmínkám a za rovnoprávnost. Tradice oslavovat MDŽ byla zavedena v roce 1910 na Mezinárodní ženevské konferenci a po druhé světové válce tento den začaly slavit také další země jako Svátek žen. V roce 1977 ho OSN prohlásila za oficiální svátek a vyzvala další země světa, aby jeden den v roce věnovaly oslavám za práva žen a rovnoprávnosti. 

Květiny
V ČSR se Mezinárodní den žen oslavoval již v roce 1921 (Zdroj: Depositphotos)

Mezinárodní den žen slavíme v České republice od roku 1921

V ČSR se Mezinárodní den žen oslavoval již v roce 1921 a o rok později nabyl už masový charakter. Během druhé světové války byl zrušen a od roku 1938 až do 1945 se MDŽ neslavil. Po roce 1945 byl obnoven a od té doby oslavy něžného pohlaví probíhají každoročně. 
Po listopadu 1989 několik politiků začalo označovat oslavy MDŽ za komunistický přežitek, ale i to se postupně změnilo a tento svátek rok od roku nabírá na popularitě. 

Pravdou zůstává, že ženu v každém věku potěší krásná kytka, laskavé slovo nebo něco sladkého. Už nyní si zakroužkujte 8. března a popřemýšlejte nad vhodným dárkem.

Dárek
Pravdou zůstává, že ženu v každém věku potěší krásná kytka, laskavé slovo nebo něco sladkého (Zdroj: Depositphotos)

Může jím být zajímavá kniha, pěkná dekorace do obýváku či společná fotografie ve vkusném rámečku. Dobře vychlazený sekt Rotkäppchen Rosé Sec vyniká obzvláště jemným buketem a vyrovnaným charakterem. Je vyrobený z pečlivě vybraných modrých odrůd vín. Díky svému svěžímu a ovocnému buketu spolu s harmonicky vyrovnanou chutí je dokonalým společníkem pro různé příležitosti a oslavy. 
Víno si nejlépe vychutnáte vychlazené při teplotě 6 - 8 °C. Hodí se také k přípravě koktejlů. Vyzkoušejte tento jednoduchý recept. 

07_RK_TRAD_ROSE_SEC_bt_INT_EEU_2017
Růžový sekt (Zdroj: BIG FISH & CO)
025 BEZ OREZU 96DPI-53
Růžový sekt s rozmarýnem (Zdroj: BIG FISH & CO)

Růžový sekt s rozmarýnem

Ingredience na 6 porcí: 

  • 250 g čerstvých či zmrazených jahod
  • 1 lahev růžového sektu
  • čerstvé rozmarýnové větvičky

Postup: 

Do skleničky typu flétna vložte rozkrájenou jahodu. Dolijte sektem a vložte snítku čerstvého rozmarýnu.  Pokud v dnešní době nemůžete dárek předat osobně, doporučujeme využít služeb kurýra. 

Publikováno: 7. 3. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce