Stárnutí koček začíná samozřejmě individuálně, ale obecně se dá o kočičím důchodu mluvit od devátého roku. Vitalitu kočky ve starším věku ovlivňuje samozřejmě dědičnost, plemeno, správná strava a jak a kde žije. Divoké kočky se dožívají v průměru devíti, ty „ochočené“ kolem patnácti a v domácím prostředí i dvaceti roků. Za posledních padesát let se délka kočičího života skoro zdvojnásobila. Nejdelšího věku se dožívají většinou siamská plemena.
Teplota je rozhodující
Protože starším kočkám a kocourům už tolik nefungují čichové vjemy, které jsou při jídle velmi důležité, je potřeba jejich apetit podpořit. Pro lepší chuť krmivo mírně ohřejte. Pro kočky je totiž často více než chuť rozhodující teplota krmiva. Nejraději mají teplotu okolo 38 °C, připomíná jim to čerstvě ulovenou kořist. Pokud dáváte kočkám jídlo z lednice, tak ho rozhodně nechte zahřát na pokojovou teplotu.
Podložte misky
Pokud už má vaše kočka nebo kocour problémy s pohybem, podložte misky, aby byly výš a zvíře nemuselo při jídle a pití tolik ohýbat krk.
Stálý přísun
Kočkám nechávejte potravu v miskách po celý den, protože potřebují jíst několikrát denně v menších dávkách. Dávejte je na více míst bytu či domu, aby měla jídlo stále k dispozici. Na rozdíl od psa, kde z výchovných důvodů není dobré nechávat misku příliš dlouho naplněnou, u kočky nevadí ji nechat přes noc. Je to lovecké zvíře, které je zvyklé chodit lovit v noci.
Vsaďte na vlákninu
Velmi důležité je poupravit jídelníček seniorek na krmivo s vyšším obsahem minerálů a vitaminů. Pro dobrou funkci ledvin se někdy doporučuje potravu velmi mírně osolit. Zaměřte se na krmivo, které obsahuje dostatek vlákniny, protože ta pomáhá u kočky proti zácpě. Krmivo by také nemělo mít příliš vysokou energetickou hodnotu, aby příliš netloustla, protože má v pokročilém věku výrazně méně pohybu.
„Starším kočkám je důležité podávat potravu s vysokým obsahem lehce stravitelných bílkovin. Jídlo s nekvalitními bílkovinami způsobuje celkové oslabení svalstva a imunitního systému. Dobré je také do krmiva přidávat trochu rybího tuku, který napomáhá k lepší srsti,“ radí Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček.
Přechod s rozumem
Je-li zvíře i ve vyšším věku v dobré kondici, není potřeba měnit krmivo, pokud se zásadně nemění zdraví a stav kočky či kocoura. Pokud se potravu rozhodnete měnit, tak zejména u kočky je důležité udělat přechod pozvolna. Vždy do starého krmiva dávejte i nové a podíl postupně změňte, až budete kočce dávat novou potravu. Takovýto přechod může trvat i deset dní.
Tip:
Špatný pitný režim může mít pro kočky a kocoury velmi vážné zdravotní následky, jako jsou například nemoci močových cest. Optimální množství je zhruba 150 ml denně. Misku s čistou vodou dávejte úplně těsně vedle misky na jídlo, aby ji zvíře nemohlo přehlédnout.
Zdroj informací: Krmiva Pučálka; autorka článku
Publikováno: 23. 6. 2017, Autor: Lenka Valjentová, Profil autora: Lenka Valjentová