reklama

Jak si doma užít květy lilií: Příliš opojná vůně a pylové skvrny už nejsou problém

Tyhle letní krásky prosluly především svou noblesou a elegancí. Přesto se občas ochuzujeme o potěšení, které nám kytice lilií mohou přinést, protože se obáváme urputných pylových skvrn na nábytku nebo příliš intenzivní vůně, která nemusí být každému příjemná. Poradíme vám, jak si užít květy lilií naplno i doma!

Lilie doma: kultivary bez opojné vůně

Mnozí silnou vůni květů milují, jiní se liliím právě kvůli ní raději vyhýbají a snesou je tak maximálně venku na zahradě. Šlechtění hybridů naštěstí vedlo k řadě kultivarů bez typické intenzivní vůně, které najdeme mezi asijskými liliemi.

Asijská lillie, kultivar Monte Negro ®
Asijská lillie, kultivar Monte Negro ® (Zdroj: ibulb.com)

Ve srovnání s ostatními mají trochu menší květy a kratší, ale silnější stonky. Jsou v celé škále barev od tmavě fialové po smetanově bílou, mohou být tečkované, jednobarevné nebo jednu rostlinku zdobí více barev. Takže, pokud si chceme užít půvab lilií, ale ne jejich vůni, víme přesně, po kterých sáhnout.

Asijská lillie, kultivar King Pete
Asijská lillie, kultivar King Pete (Zdroj: ibulb.com)

Lilie doma: protipylová první pomoc 

Říká se, že prevence je lepší než léčba. Chceme-li zabránit pylovým skvrnám, můžeme pylové tyčinky v květech opatrně odstřihnout ostrými nůžkami (nad papírovou utěrkou), nebo je zafixovat lakem na vlasy.

Lilie doma: jak snadno odstranit pyl

Pokud by si i přesto pyl našel cestu na vaše oblečení, pohovku nebo podlahové krytiny, není potřeba propadat panice! Jenom se nesmíme dát strhnout svou první přirozenou reakcí a pyl hned utírat vlhkým hadříkem. Tahle akce by pylové skvrny jenom zafixovala a situaci ještě zhoršila. Pyl je totiž mastný a barví, proto se musí čistit výhradě suchou cestou. Jak tedy na to? Nejprve počkáme, až pyl zaschne a teprve potom ho opatrně vyklepeme, odfoukáme, zameteme nebo vysajeme. Pyl se dá také odstranit tak, že po něm budeme zlehka přejíždět lepicí páskou. Byl-li pyl na textilu, můžeme stopy ještě dočistit rozkrojeným citronem a nakonec vyprat; materiály, co se nedají prát, můžeme přetřít čistým alkoholem.

Prima tip: jak se z lilií ve váze těšit co nejdéle 

Šikmo seřízneme dva až tři centimetry stonku a odstraníme všechny listy, které by jinak byly pod hladinou vody. Vázu důkladně vyčistíme a naplníme ji čerstvou vodou, kterou každý den ve stejnou dobu vyměníme. 

Publikováno: 29. 8. 2018, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová