reklama

Vyrobte si odkládací plochu na zablácené boty

Komu by nepřekážely zablácené boty. Špinavé boty, které zaneřádí celou předsíň, nepotěší zřejmě nikoho. Přijdete k nim poměrně snadno, stačí, když v sychravém počasí vyrazíte na procházku, jdete vyvenčit psa, nebo se vydáte na výlet do přírody. Vrstva bláta je díky mokru venku rázem na botách, jenže co s nimi, když se vrátíte domů? Vyrobte si jednoduchou pomůcku - odkapávač na špinavé boty. Suché pak jednoduše vyčistíte.

Zablácené boty doma nikdo nechce, máme pro vás tip, jak tomu zabránit (Zdroj: Depositphotos)

Proč nenechávat zablácené boty na podlaze?

Některé rodiny zablácené boty nechávají ležet jen tak na podlaze. To však nejenže nevypadá hezky, ale co více, může to rovněž i ublížit podlahové krytině, zvlášť pokud se jedná o dřevěnou podlahu nebo o koberec. Pokud je necháte jen tak ležet, na zemi velmi brzy vzniknou špinavé loužičky. Špína se odtud pak velmi snadno roznese po celé místnosti.

Mokré a špinavé boty
Mokré a špinavé boty mohou pěkně zašpinit podlahu (Zdroj: Prima DOMA)

Řešením se proto může zdát podložka

Jenže ani ta ve skutečnosti není značka: “ideál”. Je sice velmi levná, a proto láká ke koupení, ale velmi brzy po jejím pořízení zjistíte, že ani ta samotný problém se špínou a zablácenými botami nevyřeší.  Je přitom jedno, zda zvolíte podložku dřevěnou, kobercovou nebo plastovou. Ani jedna vám nakonec čistotu v předsíni nezaručí. V reálu totiž tyto podložky špínu a vodu spíše udržují. Potom, co si na ně večer boty odložíte, ráno je najdete stejně mokré a zablácené, jako když jste je tam večer položili. Podlahu tak tedy stejně zašpiníte a boty ani od bláta nemůžete pořádně očistit. Má však tahle situace nějaké řešení?

Má! Stačí jen, když si odkapávač na zablácené boty do předsíně jednoduše vyrobíte sami. Není se čeho bát, je to snadné.

Boty na odkapávači
Odkapávač na zablácené boty vypadá i esteticky (Zdroj: Prima DOMA)

Pomocník na zablácené boty

Co na jeho výrobu budete potřebovat:

  • plastovou podložku
  • oblázky nebo jakékoliv jiné středně velké kamínky

Postup výroby

Výroba takového praktického pomocníka, který zabrání roznášení špíny po předsíni, je jednoduchá. Kamínky prostě nasypte na plastovou podložku. Kamínky pěkně rozvrstvěte do jedné souvislé rovné plochy. Pozor, nevrstvěte! Nic víc to nechce, to je vše, vychytaný odkapávač je hotový. Když na takovou podložku pak položíte zablácené nebo mokré boty, voda z nich steče pod kameny a boty tak v té vodě nezůstanou stát. Ráno si tak můžete obout suché boty. Pokud jsou zablácené, můžete je už vyčistit. Podlahu však máte suchou a čistou.

Plastová podložka na boty
Plastová podložka vás před blátem nezachrání (Zdroj: Prima DOMA)
Kamínky sypané na plastovou podložku
Kamínky nasypeme v jedné vrstvě (Zdroj: Prima DOMA)

Jak očistit zablácené boty?

Boty nechte nejprve pořádně uschnout a pak plastovou stěrkou seškrábejte všechny kousky zaschlého bahna. Snažte se z boty sundat co nejvíce bláta. Po hrubé očistě vezměte do ruky kartáč s nekovovými štětinami a povrch boty důkladně vykartáčujte a zbavte drobných zbytků suchého bahna. Následně boty důkladně povysávejte. K takto očištěným botám si připravte kbelík, do něhož nalejte dva šálky teplé vody a jednu lžičku saponátu.

Špinavé zablácené boty na prahu u dveří a koberec
Špinavé boty roznesou špínu po celém bytě, existuje však řešení (Zdroj: Depositphotos)

Vezměte houbičku, namočte ji do roztoku, vymačkejte a vyčistěte s její pomocí zbývající nečistoty z povrchu bot. Houbičku při čištění často omývejte. Pokud je to zapotřebí, klidně použijte i více saponátu nebo vyměňte vodu. V otírání nepřestávejte, dokud z bot neodstraníte veškeré bláto. Nakonec si vezměte čistou utěrku a čistou vodou boty otřete. Vyplňte boty novinami, aby držely ten správný tvar a dejte je usušit. Pozor však, rozhodně je nedávejte poblíž nějakého zdroje tepla a tedy ani na přímé světlo.

Celá plocha různě velkých oblázků
Špinavé kamínky snadno vymyjete pod proudem vody (Zdroj: Depositphotos)

Co dělat, když se kamínky na podložce zašpiní?

Údržba kamínků je jednoduchá, stačí, když kamínky zase vysypete zpět do kyblíku a pořádně je pod proudem vody properete. Podložku také velmi snadno umyjete za použití vody, kartáče a saponátu. Čisté kameny nasypte po umytí zase zpět a můžete podložku opět používat.

 

Pořádně zablácené boty
Poradíme vám, jak očistíte zablácené boty (Zdroj: Depositphotos)
Špinavá kachličková podlaha od bláta
Běžná podložka vás před špinavou podlahou nezachrání (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 23. 1. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová